'
Читаєте зараз
В Україні обмежили користування дронами. Що це значить?

В Україні обмежили користування дронами. Що це значить?

Сергій Сурепін

Державна авіаційна служба ввела обмеження на польоти дистанційно пілотованих повітряних суден вагою до 2 кілограм. На запит «Заборони» відомство не відповіло.

Що відомо?

Тепер польоти зазначених безпілотників можуть здійснюватися без додаткових дозволів державних відомчих органів, але потрібно виконати низку вимог. Польоти мають здійснюватися виключно в денний час доби. Можна перетинати центральні вулиці міст, селищ міського типу і сіл, залізні дороги державного і регіонального значення та лінії електропередачі. Але літати над ними заборонено. Політ над перерахованими вище об’єктами можна здійснювати з дозволу відповідного відомства, власника, адміністрації і так далі.

Правила польоту

Максимальна швидкість дрона – 160 км/год, висота – 50 метрів, відстань від пілота – 500 метрів. Відстань до сторонніх осіб: не ближче 30 метрів, для осіб до 12 років – не ближче 50 метрів, для груп понад 12 осіб – не ближче 150 метрів.

Читати більше новин в Telegram

Тотальна заборона

Також Державіаслужба заборонила літати над об’єктами під охороною, визначеними Міноборони, МВС, Держприкордонслужбою, СБУ, Національною поліцією, Національною гвардією, Управлінням держохорони, іншими військовими та правоохоронними органами, а також над виправними установами, в’язницями і СІЗО. Також подібні безпілотники не можуть здійснювати польоти над дорогами державного значення, промисловими зонами, електростанціями, залізничними станціями, морськими портами, сховищами палива, нафти, газу, інших небезпечних речовин і рідин. Разом з цим заборонено літати над місцями аварій і катастроф, зон поліцейських, АТО, спеціальних операцій і зон, «визначених для забезпечення безпеки осіб, щодо яких здійснюється державна охорона», а також над «іншими важливими державними і потенційно небезпечними об’єктами» без уточнень.

Порушення правил повітряних польотів і порядку використання повітряного простору призводить до накладення штрафу від 1020 до 8500 гривень.

Що кажуть юристи?

Юрист Масі Найєм повідомив, що за новим порядком політ має припинятися на вимогу представників правоохоронних органів або військових формувань, якщо вони вважають, що судно «загрожує інтересам національної безпеки чи безпеці інших людей». Також він зазначив, що зміни у законі порушують Конституцію України в частині презумпції невинуватості (ст. 63) та в частині права вільно збирати інформацію (ст. 34).

Медіаюрист Алі Сафафров заявив, що їх команда ввійшла до складу робочої групи при Державній авіаційній службі України і буде працювати над тим, щоб політ журналістського дрона все ж не прирівнювався до вильоту літака з аеропорту Бориспіль: «Єдине, що радує, – це те, що цей Порядок є тимчасовим. Державна авіаційна служба України продовжує розробляти Авіаційні правила України, і є надія, що ці положення будуть змінені, але для цього потрібна також солідарна позиція журналістської спільноти, розуміння і підтримка з боку народних депутатів і посадовців».

Коментар спільноти

«Вважаю, що правила потрібні, але вводити лише заборони не можна. Це завдає шкоди ринку виробників дронів. Це спроба зупинити прогрес, але дронів буде більше. Прогрес зупинити неможливо. Це як забороняти телефони в 70-роках через загрозу державній безпеці або опромінення. Правила повинні бути, вони повинні бути жорсткі. Влада пішла по простому шляху. Потрібно визначити польотні зони, потрібна сертифікація, номери для дронів. Гарне правило – заборона літати над військовими об’єктами, але забороняти літати над приватними володіннями – смішно. Виглядає як спроба чиновників приховати корупцію. Правила виглядають смішними і безглуздими», – розповів у розмові з виданням «Заборона» Юрій Касьянов, компанія Matrix-UAV.

«Думаю, на 99% ці правила не є обов’язковими до виконання. До цього взагалі було заборонено використовувати дрони. Все було ще гірше до цього. 19 червня буде зустріч робочої групи. Думаю, в найближчі два місяці будуть зміни. Всі правила повинні пройти через Раду. Панікувати поки рано», – розповів у розмові з виданням «Заборона» Руслан Белкін, компанія «Дронаріум».

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій