'
Читаєте зараз
Нобелівська премія з фізіології та медицини: лауреати зробили відкриття, що врятувало мільйони людей

Нобелівська премія з фізіології та медицини: лауреати зробили відкриття, що врятувало мільйони людей

Yevheniia Kostina

Нобелівська асамблея в Каролінському інституті присудила премію 2023 року з фізіології та медицини Каталін Каріко та Дрю Вайсману за відкриття щодо модифікацій нуклеозидних основ, які дозволили розробити ефективні мРНК-вакцини проти COVID-19.

«Відкриття двох нобелівських лауреатів мали вирішальне значення для розробки ефективних мРНК-вакцин проти COVID-19 під час пандемії, що почалася на початку 2020 року. Завдяки своїм новаторським відкриттям, які докорінно змінили наше розуміння того, як мРНК взаємодіє з нашою імунною системою, лауреати зробили внесок до безпрецедентних темпів розробки вакцин під час однієї з найбільших загроз для здоров’я людини в наш час», — йдеться в комюніке премії.

Каріко та Вайсман помітили, що дендритні клітини розпізнають транскрибовану in vitro мРНК як чужорідну речовину, що призводить до їх активації та вивільнення запальних сигнальних молекул. Вчені зрозуміли, що різні типи мРНК повинні відрізнятися за деякими критичними властивостями.

мРНК містить чотири різні основи, скорочено A, U, G і C. Лауреати Нобелівської премії виявили, що модифікована основами мРНК може використовуватися для блокування активації запальних реакцій (секреції сигнальних молекул) і збільшення виробництва білка, коли мРНК є доставляють до клітин. Ілюстрація: Маттіас Карлен, Нобелівський комітет з фізіології та медицини

Щоб дослідити це, вони створили різні варіанти мРНК, кожна з яких мала унікальні хімічні зміни в своїх основах, які вони доставили до дендритних клітин. Результати були вражаючими: запальна відповідь була майже скасована, коли модифікації основи були включені в мРНК. Це була зміна парадигми того, як клітини розпізнають і реагують на різні форми мРНК. Каріко та Вайсман одразу зрозуміли, що їх відкриття має величезне значення для використання мРНК як терапії. Ці основоположні результати були опубліковані в 2005 році, тобто за 15 років до пандемії COVID-19.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій