'
Читаєте зараз
Нові деталі наймасштабнішого витоку документів Pandora Papers — Коломойський купив американську фабрику та допустив її занепад

Нові деталі наймасштабнішого витоку документів Pandora Papers — Коломойський купив американську фабрику та допустив її занепад

Oleksandr Humeniuk
Коломойський купив американську фабрику та допустив її занепад — Politico

Протягом останніх кількох тижнів у всіх світових виданнях топтемою був масштабний витік документів, що проливав світло на таємні бізнеси та офшори знаменитих діячів культури, спорту та політики. Цей процес дістав назву Pandora Papers. Світ побачив чергові приховані багатства багатьох відомих людей. Однак не всі фігуранти Pandora Papers вкладались у дорогі вілли чи квартири. Дехто з них ішов іншим шляхом. Одним з таких людей був український олігарх Ігор Коломойський. Замість розкішних вілл, як з’ясували журналісти, Коломойський вкладався у напівробочі фабрики та заводи. Про одну з таких угод розповіли журналісти видання Politico.


Історія відбулась у невеличкому американському містечку Гарвард, штат Іллінойс, з населенням трохи менше як 10 000. Наприкінці 1990-х років стало відомо, що велика телекомунікаційна компанія Motorola збирається розмістити свій новий завод саме у Гарварді. Приміщення для нього мало стати найбільшою будівлею не лише в місті, але й у всьому регіоні. Об’єкт займає площу 1,5 мільйона квадратних футів. Компанія Motorola заявила, що для роботи на підприємстві знадобиться п’ять тисяч співробітників — це допоможе створити нове покоління телефонів Motorola і вивести світовий ринок телекомунікацій у XXI століття.

Але після завершення будівництва компанія Motorola переглянула свої плани та вирішила не запускати виробництво на заводі. Таким чином, величезна будівля виявилась нікому не потрібною. 

Однак у 2008 році у будівлі з’явився потенційний покупець. Ним виявився молодий інвестор з Маямі на ім’я Хаїм Шохет. Він представляв інтереси компанії Optima International та запропонував за будівлю 16,75 мільйона доларів. І хоча ця сума була значно меншою від тої, що вклала компанія у будівництво заводу, — пропозицію все ж прийняли. У цей час у містян знову з’явилася надія, що завод все-таки запрацює і в місті будуть тисячі нових робочих місць.  

Optima International була материнською компанією серед інших компаній зі схожими назвами. Пізніше американські прокурори назвали цю мережу «сім’я Optima». Як стверджувало Міністерство юстиції, «сім’я Optima» вклала сотні мільйонів доларів в інвестиції в комерційну нерухомість у Клівленді, Далласі та Луїсвіллі, металургійні заводи у Західній Вірджинії, Кентуккі й Огайо, виробничі підприємства у Мічигані, Нью-Йорку та Індіані. Усі ці підприємства були в поганому стані та потребували фінансових вливань.

Ідея полягала у придбанні проблемних активів, які американські власники охоче продавали. Навіть якщо покупці в кінцевому підсумку зазнавали збитків, куплені активи залишалися поза межами доступу для українських слідчих і все ще могли діяти як засоби, за допомогою яких можна переправляти гроші. Важливо те, що нерухомість можна було купувати без особливого вивчення джерела походження грошових коштів. 

Американські прокурори висунули теорію, що більшість операцій Коломойського, які проводили компанії із «сім’ї Optima», були спрямовані на відмивання незаконно привласнених коштів. За даними Міністерства юстиції, кошти, зібрані з «ПриватБанку», переправлялися через низку компаній та офшорних рахунків, потім були введені в мережу Optima, а звідти — в активи навколо. 

Після того як молодий інвестор Хаїм Шохет завершив покупку в Гарварді, місцеві жителі швидко зрозуміли, що насправді нові інвестори не планують розвивати та щось вкладати у свій новий актив. А тому, очікувано, завод продовжив занепадати. 

Читайте також

Більше ніж за п’ять років володіння активом компанія Optima не зробила з заводом абсолютно нічого, а у 2016 році продала його з втратою у 7 мільйонів доларів бізнесмену з Канади. У зв’язку з недбайливим ставленням своїх власників будівля заводу почала приходити у плачевний стан. За неоплачені рахунки тут вимкнули електроенергію. Цвіль стала заповнювати стіни фабрики, вся система гасіння пожежі почала руйнуватися. «Все механічне [обладнання] потрібно замінити, — сказав мер Майкл Келлі. — Дах протікає. Ніхто насправді не дбає про це».

Як зазначають журналісти Politico, будівля може стати справжньою катастрофою для міста. Адже якщо ситуація з інвестором так і не вирішиться та завод не запрацює, то всі приміщення доведеться зносити. Однак така операція дуже дорога, місто може просто не впоратися фінансово з таким викликом.

Гарвард навряд чи єдине американське місто, де Optima накинулася, даючи великі обіцянки, які закінчилися розчаруванням. Знову і знову команда Коломойського з’являлася, купувала нерухомість і, здавалося б, втрачала інтерес — залишаючи за собою зруйновані мрії, зіпсовану природу та проблеми з економікою. 

Матеріал підготовлений на основі публікації видання Politico. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій