Читаєте зараз
Нюрнберзький процес ХХІ століття. Гаага розпочала розслідування злочинів Росії

Нюрнберзький процес ХХІ століття. Гаага розпочала розслідування злочинів Росії

Iryna Troian
Автор:
Berlin
  • 1 березня 2022 року — шостий день боротьби України проти російських окупантів. 
  • Прокурор Міжнародного кримінального суду в Гаазі розслідуватиме злочини Росії проти української держави. 
  • Він кваліфікував дії окупанта як воєнні злочини та злочини проти людяності.

Міжнародний кримінальний суд (МКС) в Гаазі розпочне розслідування воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні. Вище військово-політичне керівництво Російської Федерації обов’язково відповість за кожен вчинений злочин на території української держави та постане перед судом. Дипломати наголошують, що це буде Нюрнберзький процес ХХІ століття.

Заборона розповідає деталі розслідування в Гаазі щодо війни: коментарі МЗСУ та Кремля.


Воєнні злочини Росії: Гаага розслідує ситуацію в Україні

Прокурор Міжнародного кримінального суду Карім Хан ухвалив рішення про відкриття офіційного розслідування щодо ситуації в Україні. 

«Я ознайомився з висновками Офісу прокурора, що випливають із попереднього вивчення ситуації в Україні, та підтвердив, що є достатні підстави для початку розслідування. Зокрема, я впевнений, є обґрунтовані підстави вважати, що в Україні були вчинені як ймовірні воєнні злочини, так і злочини проти людяності стосовно подій, які вже були оцінені під час попередньої експертизи Офісу. Враховуючи розширення конфлікту останніми днями, я маю намір, щоб це розслідування також охопило будь-які нові ймовірні злочини, що підпадають під юрисдикцію мого Офісу, які вчиняються будь-якою стороною конфлікту на будь-якій частині території України», — повідомив Карім Хан.

За словами прокурора, він вже доручив своїй команді вивчити всі можливості для збереження доказів. Після його рішення наступним кроком має стати ​​продовження процесу пошуку та отримання дозволу від Палати попереднього провадження Суду на відкриття розслідування. 

Читати більше новин в Telegram

«Я також буду просити підтримки всіх держав-учасниць і міжнародного співтовариства в цілому, оскільки мій Офіс береться за своє розслідування. Я буду закликати до додаткової бюджетної підтримки, до добровільних внесків на підтримку всіх наших ситуацій, до позики безоплатного персоналу. Важливість і терміновість нашої місії є занадто серйозною, щоб вважатись заручниками браку коштів», — наголосив Карім Хан.

Прокурор запевнив, що продовжить уважно стежити за подіями в Україні і закликав до стриманості та суворого дотримання чинних норм міжнародного гуманітарного права.

Всю інформацію щодо ситуації в Україні просять надсилати до Офісу прокурора за електронною адресою: otp.informationdesk@icc-cpi.int.

Дві заяви в Гаагу

За даними українського Міністерства закордонних справ, агресія Росії проти України дає підстави вважати, що на нашій території здійснюються злочини, які підпадають під юрисдикцію МКС (в його компетенцію входить переслідування осіб, які відповідальні за геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності). 

«Не зважаючи на те, що Україна не є стороною Римського Статуту, наша держава визнала його юрисдикцію ad hoc на підставі заяв, поданих раніше. Так, Україна подала дві заяви до Міжнародного Кримінального Суду. Перша стосувалась подій, які мали місце в Україні у період з 21 листопада 2013 року до 22 лютого 2014 року, а друга заява стосувалась продовження скоєних злочинів в період з 20 лютого 2014 року», — повідомили в пресслужбі МЗС.

Після аналізу цих двох заяв Офіс прокурора має всі підстави стверджувати про вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні.

Тим часом Росія відкидає припущення про причетність до військових злочинів в Україні, заявив Дмитро Пєсков.

«Ми категорично це відкидаємо. І потім Росія не є учасницею [МКС]», — сказав Пєсков. У відповідь на прохання прокоментувати твердження про можливе застосування в Україні касетних бомб Пєсков сказав: «Це фейк».

Раніше Заборона розповідала про звернення України до Європейського Союзу щодо невідкладного приєднання до ЄС за новою спеціальною процедурою.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій