Читаєте зараз
ОБСЄ згортає місію в Україні. На що це вплине (і чи вплине взагалі)

ОБСЄ згортає місію в Україні. На що це вплине (і чи вплине взагалі)

Ilona Kivva
Автор:
 • 28 квітня в ОБСЄ заявили про згортання своєї роботи в Україні.
 • З 15 березня інституція працювала у новому форматі й могла б допомогти притягнути Росію до відповідальності у міжнародних судах.
 • На місію, що фіксувала порушення прав людей та ведення бойових дій з 2014 року, наклала вето Росія.

Організація з безпеки й співробітництва в Європі (ОБСЄ) остаточно закрила діяльність Спеціальної моніторингової місії в Україні. Мандат, який давав місії працювати, заблокувала Російська Федерація. З 15 березня 2022 року інституція почала працювати за Московським механізмом, що був покликаний зафіксувати злочини держави-терористки в Україні.

Заборона розповідає про завершення місії ОБСЄ в Україні, на що це вплине та які функції виконувала інституція. 


РФ заблокувала роботу моніторингової місії

28 квітня 2022 року чинний голова ОБСЄ-міністр закордонних справ Польщі Збігнєв Рау та генеральна секретарка організації Хельга Марія Шмід оголосили про негайне припинення Спеціальної моніторингової місії (СММ) в Україні.

«Це нелегке рішення. Ми розглянули всі можливі варіанти політичного діалогу з державами-учасницями [ОБСЄ] для поновлення мандату СММ, але позиція Російської Федерації не залишала нам іншого вибору», — зазначив Рау.

31 березня 2022 року на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Європі Росія заблокувала продовження діяльності місії на роботу в Україні. Держава-агресор наклала вето на одностайне рішення 57 держав-членів організації щодо продовження мандата.

Чим займалася ОБСЄ в Україні

ОБСЄ — міжнародна організація, яка проголосила своєю головною метою збереження миру й розвиток демократії на європейському континенті. Організація заснована 1 серпня 1975 року підписанням Гельсінського заключного акту, але тоді вона називалася Нарадою з безпеки та співробітництва в Європі. Через 20 років її перейменували на Організацію з безпеки та співробітництва в Європі. Нині у складі 57 країн-членів, серед яких і Росія.

Основні напрямки діяльності ОБСЄ:

 • питання, що стосуються безпеки в Європі;
 • співробітництво в галузі економіки, науки, технологій та довкілля;
 • співробітництво в гуманітарній та інших сферах (права людини, інформація, культура, освіта).

Спеціальна місія в Україні була організована 21 березня 2014 року. Вона складалася з цивільних спостерігачів, а також міжнародних працівників з держав-учасниць ОБСЄ, що працювали без зброї. Команди здійснювали моніторинг позмінно, щоб забезпечити постійну присутність на місцях.

СММ ОБСЄ в Україні була єдиною групою міжнародних спостерігачів, що постійно розміщувалися у зоні конфлікту на Донбасі.

Які завдання були покладені на місію в Україні:

 • збирати інформацію і доповідати про ситуацію в зонах бойових дій;
 • здійснювати моніторинг дотримання прав людини та основних свобод і надавати підтримку для їх дотримання;
 • слідкувати за гуманітарною ситуацією для уникнення кризи;
 • налагоджувати контакти з місцевими, регіональними та центральними органами влади, громадянським суспільством, а також з місцевими жителями;
 • сприяти діалогу для зниження напруженості та нормалізації обстановки у зоні бойових дій;
 • ведення звітів про ситуацію конфлікту та ймовірні військові злочини.

У 2021 році групи моніторингу забезпечили приблизно 400 режимів тиші, що дозволило ремонтувати й утримувати критичні об’єкти цивільної інфраструктури на сході України.

Роботу СММ неодноразово критикували, зокрема, й український уряд. Так, у 2016 році стався скандал через присутність деяких спостерігачів на весіллі бойовика. У 2019 був звільнений ще один співробітник ОБСЄ після того, як він відкрито висловив свої антиукраїнські погляди.

Критиці піддавалися і звіти ОБСЄ: того ж 2019 року офіційний Київ заявляв, що місія недостатньо пише активність РФ у Чорному морі, а щотижневі звіти недостатньо обширно висвітлюють поточну ситуацію на Донбасі.

Попри це, звіти ОБСЄ мали важливе значення у документуванні ситуації у зоні ООС до 24 лютого 2022 року та на всій території України після. Ба більше, З березня 2022 року 45 держав-учасниць ОБСЄ активували Московський механізм щодо вторгнення РФ в Україну. Місія у новому форматі розпочала роботу 15 березня.

«Звіт цієї місії матиме [мав би] юридичне значення для притягнення до відповідальності винних у національних і міжнародних судах чи трибуналах, а саме в Міжнародному кримінальному суді, який вже розпочав попередньо досліджувати питання. Але не тільки. Цей звіт має стати важливим кроком для звернення стягнення на майно РФ і пов’язаних з нею осіб, корпорацій і установ для відшкодування збитків, завданих російською агресією», — пояснив Національний радник з юридичних питань, керівник відділу верховенства права Координатора проєктів ОБСЄ в Україні Олександр Водянніков.

Раніше Заборона розповідала про ідею створення спеціального трибуналу для суду над Володимиром Путіним та його головорізами, закріплену резолюцією ПАРЄ.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій

Нагору