Один з найбільш руйнівних штормів десятиліття: Європою пройшов циклон Борис
- Країни Центральної та Східної Європи накрив небезпечний циклон. Він спричинив сильні зливи і повені.
- В Австрії найбільше постраждала провінція Нижня Австрія, а у Чехії особливо складною ситуація є в Моравії, Сілезії та південній Богемії.
- Укрзалізниця 16 вересня скасувала низку рейсів, а ще кілька змінила.
Більшість постраждалих країн локально оголосили режим стихійного лиха. Подекуди ситуація може погіршитися, адже очікується подальший підйом рівня води у річках. Циклон Борис вже став одним з найбільш руйнівних за десятиліття. Він виявився настільки небезпечним з двох причин.
Заборона розповідає про стихійне лихо у Європі.
Австрія, Чехія, Польща, Румунія: ситуація 16 вересня
В країнах Центральної та Східної Європи пройшов шторм «Борис», спричинивши сильні зливи та повені. Від стихійного лиха вкрай серйозно постраждали Австрія, Чехія, Польща, Румунія, Словаччина, Угорщина.
Так, станом на 16 вересня, в Австрії найбільше збитків зазнала провінція Нижня Австрія. В місті Санкт-Пельтен прорвало дамбу.
У Відні також напружена ситуація. Територія, що оточує столицю, була оголошена зоною лиха. Місцева влада заявила про безпрецедентну екстремальну ситуацію. Вулиці і та колії деяких маршрутів метро були підтоплені. Роботу двох ліній метрополітену навіть призупинили. Також затоплена принаймні одна автомагістраль.
Читати більше новин в TelegramВідомо про принаймні трьох загиблих в країні.
У Румунії від повені постраждали 28 населених пунктів у семи повітах, зокрема Арджеш, Бакеу, Галац, Ясси, Нямц, Тіміш і Васлуй. Станом на ранок 16 вересня загиблими визнано шістьох людей. Подекуди вода піднялася на висоту біля 1.7 метра — випало три місячні норми опадів. Частково або повністю постраждали понад 5000 домогосподарств.
Для того, щоб знизити рівень води, було штучно пошкоджено дамбу потоку Суку. Тільки після цього вода почала відходити з вулиць населених пунктів.
Найбільш руйнівним шторм став для Галацу. Крім підтоплень, негода призвела до забруднення колодязів округу. Міністерство охорони здоров’я країни попередило, що існує ризик зараження гепатитом А, тож воду у криницях будуть перевіряти.
У Польщі у постраждалих від повені районах ввели режим стихійного лиха. На південному заході країни повінь на річці Бяла прорвала дамби та укріплення в містах Глухолази та Ладек-Здруй. До рятувальної операції залучили армію.
Дуже складна ситуація в Нижній Сілезії та Опольському регіоні. Є містечка, які затопило практично повністю. Залізничне сполучення між Польщею та Чехією було призупинено. Відомо про принаймні п’ятьох загиблих.
У Чехії особливо складною є ситуація в Моравії, Сілезії та південній Богемії. Очікується, що рівень води підніметься нижче за течією річок. Без світла залишилися десятки тисяч домогосподарств. Повалені дерева та гілки завдають шкоди через вітер та заболочену місцевість.
Станом на 16 вересня близько 12 000 людей були змушені покинути свої домівки. Принаймні одна людина загинула.
У столиці Словаччини Братиславі оголосили надзвичайний стан, а на півдні Німеччини підвищився рівень води в річках.
В Угорщині прем’єр-міністр Віктор Орбан через екстремальні погодні умови та повені відклав усі міжнародні зобов’язання.
Прогнозують, що рівень води у Дунаї у Будапешті може піднятися майже до рекордного рівня.
Повені у Європі: Укрзалізниця змінила розклад руху поїздів
У зв’язку зі складною ситуацією у Європі Укрзалізниця 16 вересня скасувала низку рейсів, а ще кілька змінила.
Графік рейсів:
- Відень-Київ-Відень курсує як Будапешт-Київ-Будапешт.
- Чоп-Відень угорськими вагонами класу Інтерсіті обмежений до Будапешта;
- рейси Прага-Перемишль-Прага скасовані;
- Прага-Чоп прямує в обʼїзд і прибуде до Чопа +2 години до розкладу (з Чопа за графіком);
- всі поїзди у сполученні України та Варшави, Хелма, Перемишля, Кошице, Будапешта, Захоні курсують без змін.
Важливо! Пасажирів, що не встигли на свої рейси через безпрецедентну негоду, приймають на інші рейси з Польщі за сьогоднішніми квитками на будь-які вільні місця!
Шторм Борис: чому став настільки руйнівним
Циклон, що накрив Центральну та Східну Європу, виявився настільки руйнівним з двох причин, пише BBC.
Перш за все, причина й його розташуванні. Воно викликало затягування холоднішого повітря з півночі для змішування з вологою, що надходить із теплих вод Середземного та Чорного морів.
Друга причина — низький тиск на цих ділянках рухається дуже повільно. Через це циклон потрапив у своєрідну пастку між високим тиском на заході та сході.
Після екстремальних повеней у Європі у 2021 році Всесвітня мережа атрибуції погоди дійшла висновку, що ймовірність та інтенсивність такого типу повеней у Європі зростає через швидке потепління клімату
Раніше Заборона розповідала про найсмертоносніші урагани в історії людства, а також про те, як їх класифікують.
Читати більше новин в Telegram