'
Читаєте зараз
Оголошено переможців Нобелівської премії 2023 року з фізики

Оголошено переможців Нобелівської премії 2023 року з фізики

Yevheniia Kostina

Королівська шведська академія наук присудила Нобелівську премію 2023 року з фізики П’єру Агостіні, Ференцу Краузу та Анне Л’Юльє за експериментальні методи, які генерують аттосекундні імпульси світла для дослідження динаміки електронів у речовині.

Рухи електронів в атомах і молекулах настільки швидкі, що вимірюються аттосекундами. Атосекунда дорівнює одній секунді, як одна секунда дорівнює віку Всесвіту. Ілюстрація: Йохан Ярнестад/Королівська академія наук Швеції

Агостіні зумів створити та дослідити серію послідовних світлових імпульсів, у яких кожен імпульс тривав лише 250 аттосекунд. У той же час його колега-лауреат 2023 року Ференц Крауш працював з іншим типом експерименту, який дозволив виділити один світловий імпульс тривалістю 650 аттосекунд.

Експерименти нобелівських лауреатів з фізики продемонстрували, що аттосекундні імпульси можна спостерігати та вимірювати, а також їх можна використовувати в нових експериментах.

Тепер, коли аттосекундний світ став доступним, ці короткі спалахи світла можна використовувати для вивчення руху електронів. Можна виробляти імпульси лише з кількома десятками аттосекунд, і ця технологія постійно розвивається.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій