'
Читаєте зараз
Окупанти знищили «Мрію» та інші літаки «Антонова». Розбираємося, як так вийшло

Окупанти знищили «Мрію» та інші літаки «Антонова». Розбираємося, як так вийшло

Oleksandr Humeniuk

24 лютого 2022 року Росія розпочала широкомасштабну війну проти України. Однією з перших стратегічних цілей окупантів було захоплення міжнародного аеропорту у Гостомелі — його планували використовувати як плацдарм для прийому російських літаків, які б доставляли живу силу та техніку для атаки на Київ. Завдяки професіоналізму українських воїнів реалізувати ці плани не вдалося, однак місто і аеропорт пробули в окупації десятки днів. Вже після визволення Гостомеля стало зрозуміло, що аеропорт та повітряні судна зазнали чималих пошкоджень. Більшість цих літаків належали державному підприємству «Антонов». Керівник відділу розслідувань Заборони Олександр Гуменюк розповідає, чому державна компанія не евакуювала свої літаки та які наслідки мали такі дії. 


Чому літаки залишились у Гостомелі?

Міжнародний аеропорт «Антонов» у Гостомелі є головним місцем базування літаків держпідприємства «Антонов», що входить до концерну «Укроборонпром». При цьому «Антонов» займається не лише будівництвом літаків: вже багато років головним джерелом доходу підприємства є комерційні рейси з перевезення вантажів «Авіалініями Антонова». До авіапарку державного підприємства входили літаки таких моделей, як АН-26, АН-74, АН-225 («Мрія»), АН-12, АН-22 («Антей»), АН-28, АН-132Д, АН-124 («Руслан»). Найбільш відомі «Руслан» та «Мрія» — найбільший літак у світі. Переважна більшість цих літаків перевозила різного роду вантажі по всьому світу — доходи від цієї діяльності допомагали функціонуванню держпідприємства. 

Після початку воєнних дій та окупації Гостомеля один з пілотів «Мрії» Дмитро Антонов записав відео на YouTube, де звинуватив тодішнє керівництво ДП «Антонов» у відсутності необхідних кроків для евакуації літаків та екіпажів за межі України. Через це велика кількість флоту, що залишалася в аеропорту, зазнала серйозних пошкоджень чи взагалі була знищена.

Ось що про це каже сам Дмитро Антонов: «Чому літак залишився у Гостомелі? Тому що не було рішення про перегін літака в будь-яке місце: Польща (Жешув), Німеччина (Лейпциг). Чому Лейпциг? Тому що ще 26 січня було звернення до нашого керівника ДП «Антонов» Харченка Михайла Григоровича від представників NATO NAMSA. Вони пропонували нам перебазувати весь флот у Лейпциг з усім персоналом, екіпажем, запчастинами. Відповіді на цю пропозицію не було. Ну і далі, вже безпосередньо перед війною, не було прийнято рішення про перегін найбільшого літака у світі «Мрія» і наших маленьких літаків АН-28, АН-26, АН-74».

За словами Антонова, на момент початку наступу російської армії 24 лютого все керівництво підприємства вже перебувало у Лейпцигу, куди виїхало за два тижні до війни. Водночас напередодні жодних вказівок від керівництва стосовно евакуації флоту до персоналу так і не надійшло.

«23 лютого ми з відділом ресурсів зібрали екіпажі на всі 4 літаки: АН-28, АН-26, АН-74 та «Мрію». Тобто екіпажі були готові виконати будь-яке завдання. І надалі я був у телефонному режимі»,розповідає Дмитро Антонов на своєму YouTube-каналі.

Керівництво ДП «Антонов» так і не віддало наказу на евакуацію флоту підприємства, навіть тоді коли вторгнення вже почалось, а час для вильоту літаків ще залишався. ДП «Антонов» на той момент очолював Сергій Бичков. Після публікації відео пілота «Мрії» Бичкова звільнили.

Цікаво, що колишній керівник держпідприємства і до війни встиг побувати у скандальній ситуації. Журналісти «Схем» довідались, що за правління Бичкова ДП «Антонов» систематично переплачувало за заправку своїх літаків, які перевозили вантажі на замовлення по всьому світу. Компанія обирала для цього посередницькі фірми, відхиляючи або ігноруючи дешевші пропозиції, зокрема безпосередньо від аеропортів.

Що з флотом ДП «Антонов» зараз?

Як повідомив Забороні Дмитро Антонов, за кордоном наразі перебувають 5 літаків підприємства — АН-124 («Руслан»). Вони одні з найпопулярніших серед замовників та найбільше завантажені роботою. На момент початку війни всі вони виконували комерційні рейси, проте літакам, що не були задіяні у роботі чи перебували на плановому технічному обслуговуванні, пощастило менше. Всі літаки підприємства, які були у робочому стані та мали якусь цінність, були повністю знищені або пошкоджені на території аеропорту Гостомеля. 

Заборона проаналізувала відео, яке зняв Дмитро Антонов на визволеному аеродромі Гостомеля, та визначила літаки, що зазнали найбільших ушкоджень. Серйозно постраждав літак АН-22 («Антей»).

Також постраждав літак АН-132.

Під час тимчасової окупації Гостомеля в аеропорту також стояв один з АН-124 («Руслан»). Він перебував на плановому технічному обслуговуванні. Внаслідок дій окупантів літак був також серйозно пошкоджений. 

Ще менше пощастило літакам АН-26 та АН-74. Окупанти фактично повністю знищили ці борти.

І, звичайно, вже відомий на весь світ кадр з символом української авіації АН-225 («Мрія»):

В аеропорту Гостомеля базувалося більше десятка літаків, що належать ДП «Антонов» — багато з них не використовували через застарілість або несправності. Проте, як підмітив Дмитро Антонов, всі літаки, що постраждали чи були повністю знищені у аеропорту — це моделі, які використовувалися у роботі підприємства. Натомість літаки, що базувалися на летовищі, але не використовувалися багато років, пошкоджень не зазнали. Тобто можна зробити висновок, що літаки постраждали не внаслідок військових дій, які відбувались на летовищі: окупанти цілеспрямовано знищували справний флот підприємства.

«Це не результат боїв, які там відбувалися, це просто банальний розстріл. Тобто стояли та поливали з автоматів кожен літак окремо. Ті, хто прийшов на аеродром, точно знали, які з літаків робочі і які необхідно в першу чергу вивести з ладу», — говорить Дмитро Антонов.

Цю тезу підтверджують і знімки з супутника. На цьому знімку ми бачимо, як були розміщені літаки до приходу окупантів:

А ось тут ми бачимо, як один з літаків хтось з окупантів спеціально перевіз на інше місце, а поряд з місцем, де він стояв, стоять знищені АН-28 та АН-26. 

Таким чином можна зробити висновок, що у російських солдатів, які перебували на летовищі, були чіткі інструкції стосовно того, які літаки потрібно знищити. 

Внаслідок російського вторгнення в Україну та тимчасового захоплення аеропорту «Антонов» однойменне українське підприємство зазнало серйозних збитків. Окрім літаків знищені і офісні приміщення компанії у Гостомелі, де було викрадено багато технічної документації та іншого майна. Представники підприємства повідомили Забороні, що точний обсяг збитків стане відомим після того, як на летовищі буде проведено професійну експертизу спеціалістами — вони оцінять пошкодження та зроблять свої висновки.

Ми надіслали запит до ДП «Антонов» для того, аби отримати більш детальну інформацію про вже визначені збитки, але на момент публікації відповіді нам не надійшло. Після надходження відповіді ми готові її опублікувати та повідомити додаткову інформацію.

Що стосується причин настання таких збитків, то очевидно, що розслідування щодо дій колишнього керівництва підприємства має бути завершено, а його результати — оголошені суспільству, адже питання про те, чому, знаючи про очевидну загрозу всьому флоту у Гостомелі, колишній керівник ДП «Антонов» так і не віддав розпорядження про виліт літаків з України, залишається відкритим. Вийти на звʼязок із самим Сергієм Бичковим Забороні не вдалося.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій