Читаєте зараз
Ткаченко йде з Мінкульту. Розповідаємо про найгучніші скандали за його участі

Ткаченко йде з Мінкульту. Розповідаємо про найгучніші скандали за його участі

Ilona Kivva
Автор:

Президент України Володимир Зеленський дав уряду розпорядження розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики. Чинний міністр Олександр Ткаченко заявив, що вже написав заяву на звільнення і готовий піти через «непорозуміння щодо важливості культури під час війни». Це вже не вперше, коли очільник МКІП пише заяву на звільнення, але 2021 року це закінчилося нічим. Звільнення Олександра Ткаченка, найімовірніше, пов’язане із низкою скандалів, що трапилися за період повномасштабної війни. Заборона розповідає про найгучніші з них.


Звільнення Ткаченка: як розвивалися події

Якими скандалами запамʼятається каденція міністра культури?

Президент України Володимир Зеленський дав уряду розпорядження розглянути заміну міністра культури та інформаційної політики Олександра Ткаченка, йдеться у вечірньому зверненні від 20 липня 2023 року.

«У час такої війни максимум державної уваги, а отже, і державних ресурсів має йти на оборону. Кожен проєкт, який може бути реалізований коштом позабюджетних ресурсів, має бути реалізований коштом саме позабюджетних ресурсів. Це стосується різних сфер, зокрема, галузі культури. Музеї, культурні центри, символи, серіали — усе це важливо, але зараз інші пріоритети. Знаходьте позабюджетні кошти, а не державні», — сказав Зеленський.

Буквально через кілька годин після публікації звернення ситуацію прокоментував сам Ткаченко. Він заявив, що вже подав прем’єр-міністру заяву про відставку через «непорозуміння щодо важливості культури під час війни».

«Це війна не тільки за території, а й за людей, а люди — це наша памʼять, історія, мова, творчість попри війну, спадщина і минуле заради майбутнього. І приватні, і бюджетні кошти під час війни на культуру не менш важливі, ніж на дрони, тому що культура — це щит нашої ідентичності та наших кордонів. І це принципова моя позиція проти інших», — вважає очільник МКІП.

Читати більше новин в Telegram

Зазначимо, що у березні-2023 активіст Юрій Шиян створив петицію із вимогою до Дениса Шмигаля звільнити з посади Олександра Ткаченка у зв’язку з неналежним виконанням посадових обов’язків. Звернення набрало необхідну для розгляду кількість голосів, однак у своїй відповіді прем’єр-міністр вказав, що не бачить підстав для такого кроку.

Цікаво! Ткаченко не вперше заявляє, що подав заяву про відставку. Подібна ситуація була у 2021 році на тлі тривалого конфлікту в національній академії образотворчих мистецтв та архітектури. Своє рішення чиновник тоді пояснював незгодою з політикою уряду щодо виокремлення Держкіно зі складу МКІП та бюджету на культуру у 2022 році. Врешті він таки залишився на посаді.

Олександр Ткаченко: останні скандали

З Мінкультом пов’язано чимало гучних скандалів. Судячи із заяви президента, на рішення про заміну Ткаченка вплинула низка останніх рішень і висловлювань, які викликали обурення у громадськості:

  1. МКІП виділив 400 млн гривень на фінансування кіноіндустрії (гроші були закладені у бюджет ще у 2022 році). Велика частина коштів   передбачалася на зйомки 53 фільмів і серіалів. Серед представників громадськості викликали обурення суми, виділені на деякі проєкти. Так, 33 млн грн підуть на комедійний серіал «СМТ Інгулець», прототипом одного з героїв нібито став одіозний президент ФК Інгулець Олександр Поворознюк. Продюсувати сітком має компанія Юрія Горбунова «Прототип продакшн».Ще 10 млн виділили на теж комедійний серіал «Санаторій ‘Незабудка’». Крім цього, серед переможців конкурсу, за словами кастинг-директорки Алли Самойленко, також є кілька компаній, які працювали на російський ринок.
  1. музей Голодомору — Верховна Рада 13 липня підтримала надання фінансування на завершення будівництва Національного музею Голодомору-геноциду (законопроєкт №3473). Виділили 500 млн гривень. Громадськість закликала Мінкульт, який опікується об’єктом, зачекати з другою чергою будівництва (її почали у 2017 році, а першу завершили ще у 2009). Олександр Ткаченко назвав витратити доречними. Виконувачка обов’язків директорки музею Голодомору Леся Гасиджак зазначила, що це не додаткове чи понаднормове фінансування, а та сума, якої не вистачало на завершення зведення меморіального комплексу;
  2. міністр культури у травні 2023 року повідомив про підготовку проєктної документації щодо зміни герба СРСР на щиті монумента Батьківщина-мати. Замість нього мають встановити Тризуб. Вартість проєкту оцінили у 28 млн гривень. Представники громадськості висловили сумніви щодо доцільності таких витрат. За словами Ткаченка, роботи профінансують благодійники, бюджетні кошти не залучатимуться.
  3. реорганізація Довженко-Центру — у 2022 році Міністерство культури та інформаційної політики передало кіноархів у підпорядкування Держкіно, яке вже через два місяці видало указ про реорганізацію установи (фактично ліквідацію);
  4. у серпні 2022 року Мінкульт запропонував нову варіацію громадянам жесту, який позначає Тризуб. Ідею на замовлення МКІП розробила рекламна агенція Banda. Втім, комбінація пальців називається шокером і означає одну з позицій мастурбації. Після розголосу Мінкульт вибачився.
Міністр культури й інформаційної політики Олександр Ткаченко демонструє розроблений Banda жест. Скріншот: Олександр Ткаченко/Instagram

Комментари під постом Ткаченка про звiльнення. Скриншот: Facebook

Раніше Заборона розповідала про ідею Олександра Ткаченка щодо введення обмежень на роботу месенджера Telegram, а також про регуляторну практику інших країн.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій