Читаєте зараз
Омікрон в Україні та світі масово вражає дітей. Чому це так та чи небезпечно?

Омікрон в Україні та світі масово вражає дітей. Чому це так та чи небезпечно?

Markiian Oliiarnyk
Омікрон
  • В Україні та світі фіксують рекордні показники захворюваності на Омікрон серед дітей, особливо вікової категорії до п’яти років.
  • Здебільшого це пов’язано з тим, що вони не вакциновані.
  • Попри те, що діти хворіють на Омікрон значно більше, ніж на інші штами, його симптоматика є набагато легшою.

В багатьох країнах світу спостерігається стрімке зростання кількості нових випадків COVID-19 серед дітей. Це пов’язано з поширенням нового штаму Омікрон, який вважається найбільш заразним варіантом коронавірусу. Попри те, що з кожним днем встановлюються нові рекорди за кількістю хворих та госпіталізованих, все ж Omicron переноситься набагато легше, аніж інші відомі штами SARS-CoV-2.

Заборона розповідає про поширеність Омікрону серед дітей в Україні та світі.


Поширеність штаму Omicron серед дітей

В Україні та світі стрімко зростає кількість нових випадків COVID-19 через новий штам Омікрон. Станом на 21 січня 2022 року у світі було встановлено новий рекорд — 3 669 611 випадків за добу. 

Особливо багато хворіють діти. Так, наприклад, за даними Міністерства охорони здоров’я України, серед 20 156 нових випадків COVID-19, зафіксованих в Україні за добу 21 січня, 2464 (12.2%) було виявлено у дітей. І це вже тенденція — нижче 10% не опускається.

За даними Американської академії педіатрії, у США, де Омікрон вважається домінантним штамом, лише за тиждень з 13 до 20 січня 2022 року було виявлено близько 1 млн нових випадків COVID-19 серед дітей. Це також становить майже 10% від усієї кількості (9.5 млн) випадків серед дітей за увесь час пандемії у США.

Читати більше новин в Telegram

У зв’язку з цим щодня у світі встановлюються нові рекорди за кількістю госпіталізацій серед дітей. Наприклад, як пише Pharmaceutical Technology, у Південній Африці, цей показник під час хвилі Омікрону на 49% вищий, ніж коли була Дельта.

Однак серед госпіталізованих дітей з Омікроном спостерігається значно легший перебіг захворювання, ніж у порівнянні з іншими штамами. Як правило, серед них значну частку складають немовлята, яких кладуть на стаціонар для загального спостереження.

Як пише NewScientist, у Великій Британії серед госпіталізованих пацієнтів з Омікроном віком до 17 років, 42% — це діти до одного року (під час попередніх хвиль цей показник варіювався на рівні 30%). До того ж у них виявляють значно менше ускладнень. Наприклад, лише 11% інфікованих дітей віком до 1 року потребують кисневої терапії, у порівнянні з приблизно 20% під час попередніх хвиль.

Таку велику кількість захворювань на Omicron серед дітей експерти пояснюють тим, що, як правило, вони не вакциновані проти COVID-19, особливо діти до 5 років.

Симптоми Омікрону: пам’ятка МОЗ

Омікрон має значно коротший, у порівнянні з іншими штамами, інкубаційний період — в середньому від двох до п’яти днів. На відміну від попередніх штамів, які, як правило, вражають легені, Омікрон зазвичай найбільшого удару завдає по верхніх дихальних шляхах. При інфікуванні цим штамом значно частіше виникає біль у горлі, у порівнянні з Дельтою, але дослідники не виділяють це, як специфічний симптом.

У МОЗ України зазначають, що симптоматика при Омікрону дуже схожа із симптомами грипу та ГРВІ, хоча й має певні відмінності. Найпоширеніші симптоми при Омікроні:

  • нежить (73%);
  • головний біль (67,5%);
  • втома (63,5);
  • чхання (60%);
  • біль у горлі (59,6%).
Спільні та відмінні риси між ГРВІ та COVID-19. Інфографіка: пресслужба Міністерства охорони здоров’я України

Вакцинація дітей проти COVID-19: міжнародний досвід

У багатьох країнах світу, зокрема і в Україні проводять вакцинацію дітей проти COVID-19. ВООЗ та національні регуляторні органи рекомендують щеплювати вакциною від Pfizer/BioNTech. 

В Україні ще з жовтня 2021 року дозволена вакцинація підлітків. Діти віком від 12 до 13 років робити щеплення за попереднім дозволом батьків, а діти від 14 до 17 років — за власним рішенням. У квітні-2022 Міністерство охорони здоров’я розгляне можливість вакцинації дітей від п’яти років.

У США вакцинацію дітей від 12 до 18 років Управління з продовольства і медикаментів схвалило у травні 2021 року, а дітей від п’яти до 12 — у листопаді-2021. За даними The New York Times, станом на 19 січня 2022 року повний курс вакцинації проти COVID-19 пройшло 72% дітей категорії 12-17 років і 67% категорії 5-11 років.

Як пише Kyodo, 21 січня 2022 року Міністерство охорони здоров’я Японії схвалило вакцинацію дітей віком від 5 до 11 років препаратом від Pfizer/BioNTech. Щеплення дітей планують розпочати у березні-2022. Наразі зробити вакцинацію можуть лише підлітки від 12 років.

Раніше Заборона розповідала про те, що таке ревакцинація і якими вакцинами можна зробити щеплення бустерною дозою в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій