Читаєте зараз
Орбан і Ле Пен об’єднали сили в Європарламенті: чи є загрози для України

Орбан і Ле Пен об’єднали сили в Європарламенті: чи є загрози для України

Ilona Kivva
Автор:
  • До групи «Патріоти за Європу» увійшли представники дев’яти партій.
  • Не всі з них проросійські, частина також принаймні на рівні заяв підтримують Україну.
  • За резолюцію Європарламенту на підтримку України в липні проголосували лише двоє депутатів з цієї групи, хоча загалом їх 84.

Критикують європейський зелений курс та міграцію, хочуть повернути державам частину повноважень, які у них відібрали європейські інституції та виступають проти вступу України до НАТО і ЄС. Так коротко можна схарактеризувати третю за чисельністю групу депутатів у Європарламенті. Вона навряд зможе переломити розклад сил на свою користь, але цілком здатна впливати на позиції окремих країн Європи та просувати вигідні для РФ плани.

Заборона розповідає про «Патріотів за Європу» та можливий вплив групи на рішення Європарламенту стосовно України.

Об’єднання націонал-консерваторів і євроскептиків: хто туди потрапив

Після виборів до Європарламенту в червні 2024 року туди пройшли багато представників ультраправих партій — націонал-консерваторів і євроскептиків. Згодом вони об’єдналися та створили групу «Патріоти за Європу», яка налічує 84 депутати. Це дуже мала частка від загальної кількості, яких у ЄП налічується 720.

Попри відносно невелику кількість депутатів, як зазначає BBC, ця група не може переломити розклад сил в Європарламенті на свою користь. Проте може впливати на позиції окремих країн Європи й просувати плани замирення з Росією, адвокатом яких зараз виступає Віктор Орбан.

Групу «Патріоти за Європу» 30 червня створили партія «Фідес-Угорський громадянський союз» прем’єра Угорщини Віктора Орбана, партія ANO колишнього прем’єра Чехії Андрія Бабіша і ультраправа австрійська партія свободи. Вони ухвалили «Патріотичний маніфест за європейське майбутнє», в якому виступають проти подальшого посилення повноважень інституцій Європейського Союзу. Згодом до них приєдналися:

Читати більше новин в Telegram
  • французьке «Національне об’єднання» Марін Ле Пен;
  • італійська «Ліга» Маттео Сальвіні;
  • бельгійський «Фламандський інтерес»;
  • іспанська Vox («Голос»);
  • португальська Chega («Досить»);
  • Данська народна партія.

З цих партій при владі зараз перебуває лише Фідес в Угорщині, нідерландська Партія свободи й італійська «Ліга» — як учасники в урядових коаліціях. Деякі учасники перебувають в опозиції у своїх країнах, але згодом можуть увійти до керівних коаліцій.

Очільником групи став Жордан Барделла, офіційний лідер партії Ле Пен. Він мав усі шанси стати прем’єр-міністром Франції за підсумками першого туру парламентських виборів. Але перед другим туром французькі ліві й центристи об’єдналися й не дали можливості ультраправим отримати більшість і сформувати уряд.

Усі ці партії об’єднують кілька позицій. Вони виступають:

  • за зменшення повноважень європейських інституцій та повернення частини таких повноважень державам ЄС;
  • за захист європейської ідентичності та традицій, проти створення європейської супердержави;
  • проти європейського зеленого курсу й за обмеження міграції до ЄС.

«Це впливовий альянс, який став третьою силою в Європарламенті і відтіснив на четверту позицію європейських консерваторів [нині мають 81 місце в Європарламенті], до яких належить партія [прем’єр-міністрки Італії] Джорджі Мелоні й польська «Право і справедливість»», — пояснив старший аналітик Західного Інституту Зігмунта Войцеховського у Познані Віктор Савінок.

«Патріоти за Європу»: чи можуть нашкодити Україні

Про ставлення третьої за чисельністю групи в Європарламенті до України свідчить одне з голосувань. У липні ЄП голосував резолюцію на підтримку України. Більшість євродепутатів (495) резолюцію підтримали. Однак 137 з 720 євродепутатів голосували проти і 47 утрималися. Чимало з них належали до «Патріотів за Європу», в яку входять 84 депутати. 56 з них голосували проти резолюції, 15 утрималися й лише двоє підтримали резолюцію.

Єдиної позиції щодо війни Росії проти України в альянсу немає. Маніфест «Патріотів за Європу» визнає право держав ЄС на власну зовнішню політику. Водночас свою позицію мають лідери партій, що увійшли до цього альянсу. В Україні найбільше відома позиція прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який періодично блокував і блокує виділення  допомоги Україні з боку ЄС чи ухвалення нових пакетів санкцій проти Росії. Крім того, в Орбана є прямий доступ до Дональда Трампа, який також шукає якнайшвидшого завершення війни між Росією і Україною, і це суттєво посилює позиції угорського керівника в альянсі. Хоча в «Патріотах за Європу» з Орбаном погоджуються далеко не всі.

«Найбільше спільного тут в угорського «Фідес» і австрійської Партії свободи, які кажуть, що треба відмовитися від підтримки України, про те, що це не наша війна, і є набагато важливіші питання в Європі, які потребують вирішення», — пояснює Віктор Савінок. Також ці партії припускають повернення до використання російських енергоносіїв, що згодом і дозволить провести екологічну трансформацію дешевшою ціною та знизить оплату за комунальні послуги.

Австрійська партія свободи раніше виступала за проведення референдуму щодо санкцій проти Росії, опонувала виступу Володимира Зеленського в парламенті Австрії. Її лідер Герберт Кікль покладав провину за повномасштабну війну і на Росію, і на НАТО, вважав австрійське приєднання до санкцій проти Росії порушенням суверенітету Австрії. Він також вважає, що вступ України в ЄС знищить австрійське сільське господарство й закликав накласти вето на перемовини щодо членства. Його партія має шанси перемогти на парламентських виборах і долучитись до коаліційного уряду.

Третій співзасновник альянсу — чеська партія ANO експрем’єра Андрея Бабіша. Саме його уряд вислав з країни десятки російських дипломатів у 2021 році після того, як Прага оголосила про причетність російських спецслужб до вибухів на складі зброї в країні у 2014 році. Проте Бабіш давно виступає за мирні перемовини з Росією. У січні 2023 року він невдало змагався за посаду президента Чехії, і вже тоді заперечував потребу продовження постачань зброї Україні. Він виступає за проведення мирної конференції щодо України, а вступ України до НАТО вважає «нереальним». Згідно з опитуваннями, партія Бабіша зараз є найпопулярнішою в Чехії і може повернутися до влади восени 2025 року.

Французьке Національне об’єднання офіційно засуджує агресію Росії проти України, а лідер партії Жордан Барделла заявляв, що не можна дозволити «російському імперіалізму» зжерти Україну. Однак партія чітко окреслила «червоні лінії», виступаючи проти надання Україні зброї, якою можна обстрілювати російську територію і проти ідеї президента Макрона щодо можливого введення французьких військ в Україну. Барделла також виступив проти резолюції на підтримку України, яку голосував Європарламент, оскільки вона передбачає виділення 0,25% ВВП на допомогу Україні, що у випадку Франції означало б 7 млрд євро на рік. Під час виступу в Європарламенті Барделла також заявив про неприпустимість прийняття України до НАТО, що призведе до ескалації з Росією, і до ЄС.

«Це загрожуватиме стійкості нашої економіки та нашого сільського господарства через серйозний дисбаланс Спільної сільськогосподарської політики», — пояснив французький політик.

Також проти підтримки України та її вступу до НАТО виступають нідерландська «Партія свободи» й італійська «Ліга», хоча представники обох цих партій входять до урядів своїх країн, які все-таки надають допомогу Україні. Водночас прихильно до України ставляться іспанська Vox, португальська Chega й «Данська народна партія». Водночас попри словесні заяви вже згадану резолюцію підтримали лише двоє депутатів від «Патріотів за Європу».

Раніше Заборона розповідала про ультраправі партії з Угорщини та Румунії, які мають територіальні претензії до України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій