Антисистемні праві мали значні успіхи на виборах у ЄС: що це означає для України

Анастасія Могилевець
  • У країнах Європейського Союзу 9 червня завершилося голосування на виборах до Європарламенту.
  • Лідирувала Європейська народна партія, її формують традиційні консервативні та християнсько-демократичні політсили. 
  • Високого результату також досягли ультраправі політичні партії, зокрема, у Франції вони загалом набрали майже 40% голосів.

Раніше вважалося, що праві політики не зможуть розширити свій вплив та прийти до влади. Однак вони вирвалися вперед, користуючись невдоволенням європейців щодо росту цін та проблем з мігрантами. Це, серед іншого, може вплинути на міжнародну підтримку України. Втім, більшість мандатів, ймовірно, таки отримають проукраїнські депутати.

Заборона розповідає про вибори до Європейського парламенту у 2024 році.

Європарламент: результати виборів 2024

Голосування, що проходить раз на 5 років, відбулося 6-9 червня у 27 країнах-членкинях Євросоюзу. Офіційні результати оголосила лише частина держав. Але попередньо у законодавчому органі збережеться проукраїнська більшість. Три найбільші політичні групи залишилися незмінними: це Правоцентристська група Європейської народної партії (ЄНП), Прогресивний альянс соціалістів і демократів (S&D) та ліберально-центристська партія «Відновлення», пише Радіо Свобода.

Попередні результати виборів 2024 року станом на 11 червня. Інфографіка: Politico

Так, ЄНП попередньо отримала 186 мандатів з 720. Політсилу формують традиційні консервативні й християнсько-демократичні партії. Вони підтримують Україну, так само як і соціалісти (здобули 135 мандатів), ліберали (79 місць в Європарламенті) і зелені (53). Разом ці партії вже отримують 453 депутатські місця. Отже, більшість складають сили, які тяжіють до центру — це вдалий сценарій для Києва. Річ у тім, що навіть якщо чинну очільницю Єврокомісії Урсулу фон дер Ляйєн не переоберуть на посаду, її замінить політик, який підтримує надання допомоги ЗСУ, пише BBC.

Ультраправі у ЄС: у чому небезпека для України

Несподіванкою став значний успіх групи «Європейські консерватори та реформісти», яка здобула 73 місця для своїх депутатів. Туди входять «Брати Італії» італійської прем’єр-міністрки Джорджі Мелоні, польське «Право і справедливість» Ярослава Качинського, шведські демократи та іспанська партія «Вокс». В окремих державах-членкинях ЄС популісти залучилися особливою підтримкою — наприклад, у Франції та Австрії.

Читати більше новин в Telegram

Список французького «Національного об’єднання» Марін Ле Пен здобув 31% голосів. Він удвічі випередив пропрезидентський блок «Потреба Європи» (14.6% голосів) та соціалістів (14%). Загалом ультраправі набрали під 40% голосів: успіху також досягла «Реконкіста» (5.5%) на чолі з Маріон Марешаль. Вона поділяє радикальніші погляди та виступає за вихід з ЄС і НАТО.

Ключовий момент для українців полягає в тому, що уряди Мелоні та Качинського активно допомагали Україні з поставками озброєнь. Натомість представники «Національного об’єднання», «Австрійської партії свободи» та італійської «Ліги Півночі» критикують надання зброї українській армії та закликають до перемовин з Росією.

Ультраправа австрійська «Партія свободи» здобула 25.7% підтримки електорату. Політсила ще 2016 року уклала угоду з «Єдиною Росією» про співпрацю. Зараз вона протидіє наданню допомоги Києву, закликає до перемовин та була проти виступу Володимира Зеленського в парламенті. Реванш ультраправих може зменшити допомогу у війні проти РФ. Крім того, від Австрії залежить прогрес щодо перемовин про вступ України до ЄС.

Показник зростання підтримки правих партій на виборах у ЄС станом на 22:57, 10 червня. Інфографіка: The Telegraph

В Чехії, уряд якої координує закупівлю боєприпасів для України, і де частково базується оборонне виробництво для потреб ЗСУ, завершилися перемогою опозиції, що виступає проти поставок зброї Києву. Однак, є і позитивна тенденція: йдеться про послаблення позицій прем’єр-міністра Віктора Орбана в Угорщині. Його партія отримала 44% голосів, водночас опозиційна партія «Повага і свобода» Петера Мадяра, який викрив кумівство в уряді, отримала 30% голосів, інші ліберальні партії — ще 17%.

Раніше Заборона розповідала про загальні вибори у Мексиці. За час виборчої кампанії десятки політиків стали жертвами нападів наркокартелів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій