Остання складова танкового кулака: легендарні Абрамси можуть повернути Крим

Ilona Kivva
Автор:
  • США пообіцяли Україні 31 основний бойовий танк.
  • Abrams вважаються одними з найкращих ОТБ у світі. Деякі характеристики подібні до Leopard 2.
  • Тренування на американських броньовиках тривали 10 тижнів і завершилися наприкінці серпня-2023. Їх пройшли понад 200 воїнів ЗСУ.

Збройні сили України отримали першу партію американських Абрамсів. Техніку, ймовірно, одразу виведуть на озброєння, адже це остання складова потужного танкового кулака, який має допомогти розділити лінію фронту та ізолювати Крим від Росії.

Заборона розповідає про тренування українських воїнів на американських броньовиках та про головні фішки техніки.


Навчання на основних бойових танках США для ЗСУ: які терміни

Президент Сполучених Штатів Джо Байден офіційно заявив про передачу танків Abrams 25 січня 2023 року. Було обіцяно 31 бронемашину, тобто батальйон за українським еквівалентом. Терміни не озвучувалися, адже перед відправкою техніки воїни ЗСУ мали пройти відповідні навчання.

Перші машини станом на 25 вересня 2023 року вже доставлені в Україну, пише The New York Times з посиланням на високопоставлених чиновників у Пентагоні. 

Про яку кількість броньовиків йдеться, не уточнюють, але відомо, що це тільки перша партія. Решту танків мають доставити у найближчі місяці.

Читати більше новин в Telegram

Про підготовку танкістів американський уряд домовився з Німеччиною. Було вирішено, що вона пройде у європейській державі — США доставить техніку та своїх інструкторів.

«Загалом 10-тижневий курс пройдуть 250 захисників. Структура буде подібна до попередніх тренувань під керівництвом США на броньованих бойових машинах Bradley і Stryker, які були надані Україні на початку 2023 року. Він буде зосереджений на тому, як керувати танками, маневрувати в загальновійськовому бою та обслуговувати техніку, сказав чиновник», — розповідав ще у травні-2023 високопоставлений американський чиновник.

Танк M1A1 Abrams. Фото: Military Today

Навчання проводили на 31 одній бронемашині, але це була не та техніка, що у результаті приїхала в Україну. Виявилося, що США готували інший комплект M1A1 Abrams — вони у період навчань перебували на ремонті. 

Техніку зможуть залучити до бойових дій практично одразу після доставки, адже з її допомогою буде остаточно завершене формування танкового кулака, який складається з:

  • німецьких Leopard 2;
  • британських Challenger 2;
  • американських M1A1 Abrams.

Це потужна броньована сила, яка, на думку заступника директора британського Інституту стратегічних досліджень Майкла Кларка, стане рушієм великого контрнаступу, зокрема, допоможе розділити лінію фронту та в ідеалі — повністю ізолювати Крим.

M1A1 Abrams: коротко про техніку

M1A1 Abrams  — основний бойовий танк (ОБТ) Сполучених Штатів. Він був розроблений оборонним підприємством General Dynamics у 1985 році як покращена версія серії M1 — найперша модель танка, пише Military Today.

M1A1 оснащено композитивною бронею, яка вкрай подібна до британської Сhobham (стоїть на Челенджерах). Захист вежі та корпусу посилено сіткою зі збідненого урану. Внутрішня частина танку облицьована кевларом для захисту екіпажу від відколів. 

Головним озброєнням є 120 мм гладкоствольна гармата M256. Така ж встановлюється на Leopard 2 (на всіх до версії 2A5). Вона заряджається вручну, а боєкомплект складає 40 снарядів. Стріляє з високою точністю на відстань до 4 км — ефективність була доведена під час операції «Буря в пустелі» в 1991 році.

Ще однією фішкою гармати є можливість використання спеціальних бронебійних снарядів M829A2. Вони були спеціально розроблені для Абрамсів, щоб протидіяти радянським Т-80У та Т-90 з динамічною бронею.

Допоміжне озброєння:

  • два спарені кулемети 7.62 мм калібру;
  • кулемет калібру 12/7 міліметрів.

Двигун досить незвичний — фактично це модернізований вертолітний двигун, адаптований для використання на танках. Його потужність складає 1500 кінських сил. Він може працювати на будь-якому сорті бензину, дизеля, авіаційного палива або гасу. Завдяки цьому Абрамс, який є одним із найважчих ОБТ у світі, вкрай маневровий, швидкий і має високу прохідність. 

Цікаво! Танк був названий на честь генерала Абрамса — командувача збройними силами США під час війни у ​​В’єтнамі. Також його називають Смерть, що шепоче (Whispering Death), бо завдяки вертолітному двигуну він значно тихіший за інші ОБТ.

Раніше Заборона розповідала про схему передачу ВПС ЗСУ американських бойових винищувачів F-16. Країни-союзниці створять міжнародну коаліцію.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій