'
Читаєте зараз
За схемою Leopard: Україні допоможуть отримати F-16 

За схемою Leopard: Україні допоможуть отримати F-16 

Ilona Kivva
Автор:
  • Київ намагається отримати західні винищувачі з перших місяців повномасштабної війни. Перші зрушення у справі відбулися у травні 2023 року.
  • Найбільш відповідним для потреб ЗСУ варіантом є F-16 — це однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач.
  • Нідерланди та Велика Британія допоможуть з передачею літаків. Також оголошено про навчання для пілотів.

Україна може отримати американські F-16 за тією ж схемою, що і танки Leopard. Так, країни-союзниці створять міжнародну коаліцію, щоб разом акумулювати необхідну кількість. Головна різниця в тому, що літаки доведеться купувати. Серед потенційних донорів — Нідерланди, Данія та Бельгія, але до угоди можуть приєднатися і інші держави.

Заборона розповідає про схему передачу ВПС ЗСУ бойових винищувачів.


Велика Британія та Нідерланди: про що домовилися країни

Сполучене Королівство та Нідерланди створять спеціальну міжнародну коаліцію. Рішення було ухвалено за результатами двосторонньої зустрічі прем’єр-міністрів країн — Ріші Сунака та Марка Рютте, пише The Guardian.

Мета об’єднання — знайти постачальників та домовитися про передачу винищувачів F-16 Україні. Йдеться про повну підтримку: від навчання пілотів до закупівлі літаків.

Деталей схеми не розкривають, але, судячи з наявної інформації, вона буде подібною до тієї, що застосовували для передачі Україні німецьких танків Leopard, британських Challenger та американських Abrams. Тоді створення міжнародної коаліції ініціювала Польща.

Читати більше новин в Telegram

Схема така: країни-оператори проводили навчання для українських танкістів, а паралельно між державами велися переговори. В результаті 12 з 14 країн НАТО погодилася надати броньовики із власних запасів, Велика Британія та США, які не мають на озброєнні Леопардів, передали замість них власні бойові машини. Така система дозволила акумулювати велику кількість техніки для ЗСУ, не вдаривши по власній обороноздатності країн.

Про те, що буде застосована така ж або принаймні подібна система, свідчить і те, що ще у лютому-2023 Велика Британія оголосила про програму підготовки українських пілотів до роботи на винищувачах натівського зразка. Пізніше до ініціативи приєдналася Франція. Навчання мають розпочатися вже влітку-2023.

F-16 для ЗСУ: можливі донори

Винищувачі Falcon F-16 перебувають на озброєнні 25 країн світу у кількості близько 3 000 одиниць. Однак Велика Британія, яка є основним гравцем літакової коаліції, не серед них. Тож вона виступатиме виключно посередником.

Від того, де саме будуть брати машини, безпосередньо залежить час, через який їх передадуть Україні, пише Defense Express.

Є два можливі варіанти:

  • вживані машини (найшвидший сценарії);
  • закупівля нових.

Серед усіх донорів, які можуть передати або продати Falcon, найбільш ймовірною є співпраця з трьома: Данія, Бельгія та Нідерланди. Всі вони вже запустили програми по переозброєнню авіафлоту з F-16 на новіші F-35, тож більшість Фальконів просто спишуть. Крім того, саме ці держави досі публічно не виключили передачу техніки Україні. До того ж Нідерланди — одна з країн-ініціаторів коаліції, тож точно буде донором.

Сумарно авіапарк держав складає 139 бортів, але з них у боєздатному стані не всі. Приміром, у Данії з 44 літаків готові до роботи 30. До того ж не всі можуть передати разом, адже на F-35 їх міняють поступово.

Згодом до країн можуть приєднатися інші, як це в результаті сталося з танками, тож найбільш оптимістичному варіанті сумарно Україна може отримати близько 100 винищувачів.

Важливо! Міністерство оборони України у січні 2023 року заявило, що необхідно 180 літаків. Однак в інтерв’ю Politico вже у травні радник Юрій Сак зазначив, що ВПС очікують отримати від 40 до 50 винищувачів, які мають бути сформовані у три або чотири ескадрильї.

Другий варіант — закупівля нових літаків, однак це значно дорожче.

«Дуже вживані F-16 коштують, якщо дуже добре торгуватись, €12.1 млн/борт. Саме за цим цінником Румунія вирвала 32 машини за €388 млн у Норвегії. А от за нові треба готувати чек на мільярди. Останній поточний контракт для країни НАТО на F-16 — $1.3 млрд за вісім винищувачів на прикладі Болгарії, тобто по $162.5 млн/борт разом з озброєнням та супутніми послугами. Для не членів НАТО сума ще більша. Але тут критична навіть не ціна, бо зброя давно перестала коштувати лише гроші. Головним параметром є час, бо Болгарія зможе отримати замовлені нові машини лише у 2028-2030 роках», — пояснили у Defense Express.

Ще одна важлива умова — як для закупівлі, так і для передачі винищувачі третіми країнами треба отримати дозвіл США, адже саме американська компанія виготовляє винищувачі, і ця умова прописана у договорах купівлі.

Gripen, Mirag і не тільки: які ще літаки підходять ЗСУ

F-16 — не єдиний варіант літака, який підійшов би для озброєння повітряних сил ЗСУ. За словами міністра оборони Олексія Резнікова, уряд при переговорах з західними партнерами відштовхується від п’яти основних критеріїв:

  • ​​літаків якої платформи найбільше у країн союзниць;
  • які з них здатні сідати на наших аеродромах;
  • які системи ЗСУ швидше опанують;
  • чи дозволяють бачити не менше, ніж російські багатоцільові винищувачі Су-35;
  • чи можуть нести ракети з зоною дії від 150 кілометрів.
Топ-10 країн, які станом на 2022 рік мали найбільше винищувачів у авіапарку. Інфографіка: World Air Forces 2022

«Командувач Повітряних сил ЗСУ генерал Микола Олещук, каже, що підхід такий: оптимальними для нас були б Falcon F-16, другі це Gripen, далі британські, французькі й німецькі системи. Наприклад, Франція має свої винищувачі Mirage — покоління, аналогічне нашим МіГ. А ще вони зробили новий сучасний Rafale. Але остаточного рішення ще немає, його пропрацьовують експерти», — пояснив Олексій Резніков. 

Falcon F-16: коротко про літак

F-16 — це однодвигунний багатофункціональний легкий винищувач, який розробила компанія General Dynamics у 1976 році. Він є одним із наймасовіших літаків свого класу та покоління. 

Літак по суті є полегшеною версією його попередника у складі ВПС США — F-15. За конструкцією це моноплан із середньо розташованим крилом і одним двигуном у хвостовій частині фюзеляжу. Має однокілеве оперення.

Максимальна швидкість винищувача — 2 120 км/годину. Практична стеля становить 15 240 м, а дальність — близько 1 315 кілометрів. 

F-16 озброєний шестиствольною гарматою М61-А-1 і може нести до шести керованих ракет ближнього радіуса дії AIM-9L/M/P Sidewinder або AIM-120B AMRAAM. Вони ефективні проти ворожої авіації, а також авіаснарядів.

Раніше Заборона розповідала про замовлення Міноборони США великої партії літаків для себе та союзників. Авіафлот посилять високотехнологічними винищувачами. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій