Отримали направлення на ВЛК: як підготуватися і про що додатково потурбуватися 

Ilona Kivva
Автор:
  • Військово-лікарська комісія є обов’язковою процедурою для всіх, хто йде на службу.
  • Перед самою комісією треба пройти низку обстежень і здати аналізи.
  • Максимальний час проходження становить 14 днів. Після завершення огляду мають видати довідку, яка дійсна протягом року. 

Якщо ви впевнені, що для підтвердження діагнозу має проводитися додаткове дослідження — потрібно обов’язково наполягати на отриманні направлення до профільного спеціаліста. Для цього варто заздалегідь підготувати медичні виписки, тож юристи радять перед проходженням ВЛК поспілкуватися з сімейним лікарем. Якщо ж висновок комісії не відображає реальний стан здоров’я, то рішення можна оскаржити.

Заборона розповідає про ключові нюанси процедури.

Медкомісія для воїнів ЗСУ і військовозобов’язаних: хто видає направлення

Військово-лікарська комісія (ВЛК) є обов’язковою процедурою для всіх, хто йде на військову службу. Вона передовсім включає медичний огляд та психологічну діагностику, однак проходити її за власною ініціативою не потрібно, пишуть Новини Донбасу.

Направлення на ВЛК має надати:

  • для військовозобов’язаного — територіальний центр комплектування та соціальної підтримки (ТЦК та СП);
  • для військового — командир частини або заклад охорони здоров’я, в якому військовий проходить лікування чи реабілітацію (також може видати ТЦК, в якому він стоїть на обліку під час відпустки).

Важливо! Під час дії воєнного стану медкомісію проходять навіть ті, кого до мобілізації визнали придатним, адже за цей період обставини могли змінитися.

Читати більше новин в Telegram

ВЛК: як підготуватися

Перед комісією треба пройти такі обстеження:

  • рентгенологічне (флюорографічне) органів грудної клітки;
  • здати загальний аналіз крові та загальний аналіз сечі;
  • визначення групи крові та резус-належності (тим, у кого немає відповідної відмітки у військовому квитку);
  • серологічний аналіз крові на антитіла до ВІЛ, поверхневий антиген до вірусу гепатиту В, загальні антитіла до вірусу гепатиту С, реакцію мікропреципітації з кардіоліпіновим антигеном або загальні антитіла до блідої трепонеми;
  • електрокардіографію (ЕКГ).

Якщо військовозобов’язаному за 40 років, крім цих процедур, також проводять:

  • вимір внутрішньоочного тиску;
  • дослідження крові на рівень цукру.

Також необхідно пройти психологічний тест.

Наступний етап — медичний огляд на ВЛК. Треба пройти:

  • первинний огляд — проводиться лікарем-терапевтом;
  • спеціалізований огляд — проводять вузькопрофільні спеціалісти (хірург, невролог, стоматолог, дерматолог тощо).

Додаткові дослідження проводяться за показаннями. 

Важливо! Якщо ви впевнені, що для підтвердження того чи іншого діагнозу має проводитися додаткове дослідження — потрібно обов’язково наполягати на отриманні направлення до відповідного лікаря. Для цього треба мати відповідні медичні виписки. Юристи радять перед проходженням ВЛК поспілкуватися з сімейним лікарем і дізнатися, які з діагнозів внесені до ЕСОЗ і як легко лікарі зможуть з ними ознайомитись. Якщо ж вони існують тільки на папері — подбайте про те, щоб взяти довідку з собою в оригіналі, але надавати необхідно лише копії.

Після завершення всіх обстежень та отримання результатів аналізів ВЛК ухвалює рішення, чи придатна людина до служби.

Пройшли військово-лікарську комісію: що далі

Максимальний час проходження ВЛК становить 14 днів. Після завершення огляду мають видати довідку, яка дійсна протягом року. 

«Без цієї  довідки практично неможливо буде оскаржити рішення ВЛК. Про це знають у ТЦК, але видають її у парі з мобілізаційним розпорядженням, щоб у вас не було часу оскаржити [висновки ВЛК]. Тому отримайте довідку ВЛК, ознайомтеся з нею, розпишіться, вкажіть число, коли вас реально ознайомили з документом, і, якщо не згодні з висновком, пишіть заяву на оскарження», — каже адвокат Роман Сімутін.

Рішення ВЛК: як оскаржити в Україні

Якщо рішення ВЛК не відображає реальний стан здоров’я військовослужбовця, то рішення можна оскаржити. Це можна зробити у досудовому порядку та через суд.

Щоб оскаржити рішення ВЛК в досудовому порядку необхідно:

  • написати заяву про непогодження з висновками ВЛК з проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК (однією з регіональних);
  • долучити до заяви усі відповідні медичні документи та копію попереднього рішення військово-лікарської комісії;
  • принести заявку та документи до вищої ВЛК (регіональної чи центральної) або надіслати Укрпоштою цінним листом з повідомленням про вручення з описом вкладення на адресу відповідної військово-лікарської комісії.

Важливо! Якщо вирішити оскаржити висновок у суді, то варто звернути увагу на те, що зробити це виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в його компетенцію. Він має право перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури.

Медкомісія для військовозобов’язаних: кому не потрібно проходити  у 2024 році

Військовозобов’язаних віком до 25 років, які пройшли базовий військовий вишкіл чи службу, не направлятимуть на військово-лікарську комісію на медогляд. Єдиний виняток — коли вони доєднуються до лав ЗСУ за власним бажанням. В документі уточнюють, що процедура надання відстрочки або бронювання від мобілізації також не передбачатиме направлення на ВЛК.

Що стосується повноважень співробітників Національної поліції, вони зможуть затримувати чоловіків за порушення правил військового обліку (адміністративні правопорушення, передбачені статтями 210, 210-1 КУпАП). Для цього ТЦК формуватиме до правоохоронців електронні звернення.

Раніше Заборона розповідала про спрощення проходження ВЛК для військових у 2024 році. Щоб зробити документообіг електронним, довелося змінити шість законодавчих актів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій