'
Читаєте зараз
В Україні спростили проходження ВЛК для військових: як це все працює

В Україні спростили проходження ВЛК для військових: як це все працює

Daniil Tsarevskyi
  • Результати проходження ВЛК визначають ступінь придатності до служби, потребу у відпустці після завершення лікування або у реабілітації, протезуванні тощо.
  • Деякі закони України, які регулюють проходження військово-лікарської країни не змінювались із 1990-х років. Щоб зробити документообіг електронним довелось змінити шість законодавчих актів.
  • Результати ВЛК можна оскаржити двома способами.

Донедавна військовим треба було самостійно возити оригінали документів між військовою частиною, медичним закладом та територіальним центром комплектування. Вони могли знаходитись у різних областях, що створювало великі проблеми для людини, яка витрачала б багато часу в дорозі під час відпустки. Тепер усі заклади мають самостійно обмінюватись широким переліком документів, що має спростити життя військовослужбовцям.

Заборона розповідає про проходження військово-лікарської комісії для військових у 2024 році.

Електронний документообіг для ЗСУ: як скористатись

Більша частина законодавства, яке регулює проходження військово-лікарської комісії не оновлювалось із 90-х років. Щоб спростити процес в умовах зростання війська через повномасштабне вторгнення, уряд вніс зміни в 6 законодавчих актів. Нововведення дозволили вести документообіг під час проходження ВЛК в електронному вигляді, пояснила офіцер Управління стратегічних комунікацій Генштабу ЗСУ Оксана Горбач.

Раніше десятки документів, необхідних при пораненні, мали бути надруковані та передані фізично, оригіналами. Тепер їх не треба особисто привозити їх в лікарню, ТЦК і СП чи військову частину. Установи мають надсилати ці документи у вигляді сканів з електронними підписами самостійно через захищену систему електронного документообігу СЕДО Міноборони. 

Військова частина може самостійно направити ТЦК та медзакладу наступні документи:

Читати більше новин в Telegram
  • відпускний квиток;
  • витяги з наказів по особовому складу та по стройовій частині;
  • довідку про обставини травм;
  • інші документи в/с.

Медичний заклад, своєю чергою, має самостійно обмінюватись із ТЦК та військовою частиною такими паперами:

  • довідкою про ВЛК (свідоцтво про хворобу);
  • рапортом на звільнення та відпустку;
  • випискою з медичної карти;
  • та іншими документами в/с.
Які документи ВЛК може надсилати в електронному вигляді. Інфографіка: Міноборони України

«Поранена людина, що лікується у львівському шпиталі та отримала відпустку за станом здоров’я, мала б особисто везти документи до військової частини в Донецьку область, щоб написати там особисто рапорт на відпустку, яку хоче провести вдома у Рівному. Важко повірити, що це про сучасну українську армію, але до серпня минулого року було саме так», — пояснює Оксана Горбач.

Щоб скористатись послугою електронного документообігу для проходження ВЛК необхідно:

  • звернутись до лікаря, який вас веде або секретаря ВЛК, якщо ви знаходитесь в медзакладі. Якщо ви у військовій частині — до начальника медичної служби, а якщо в ТЦК та СП — до представника відділу обліку персоналу;
  • написати рапорт щодо отримання потрібного документу засобами електронного документообігу з вказанням назви документу, номеру військової частини, яка повинна надати дані документи та куди відповідні документи потрібно надіслати;
  • підписати інформовану згоду на обробку персональних та медичних даних та їх передачу до відповідних установ у електронному вигляді.

У разі, якщо в закладі не повідомляють про можливість електронного обміну документами, або вимагають везти документи до військової частини особисто, радять  звернутись до керівництва, або поговорити з представниками військової частини. Також можна подзвонити на гарячу лінію Міноборони (15-12).

Військово-лікарська комісія: як оскаржити рішення

Результати проходження ВЛК визначають ступінь придатності до служби, причинний зв’язок захворювання під час військової служби, потребу у відпустці після завершення лікування або у зв’язку з хворобою/лікуванням (реабілітацією), протезуванням тощо.

До складу ВЛК входять: хірург, терапевт, невропатолог, окуліст, отоларинголог, гінеколог (для жінок), а за медичними показниками й лікарі інших спеціальностей. 

Порядок проходження військово-лікарської комісії наступний:

  • звернутись в реєстратурі закладу, куди вас направили. Там видадуть усі необхідні документи та направлення, які питатимуть лікарі, а також пояснять де потрібні кабінети та як записатись у чергу;
  • спочатку необхідно здати всі необхідні аналізи та обстеження. 
  • потім попросять піти до лікарів. Кожен з лікарів після огляду пише висновок про стан здоров’я військовослужбовця. Під висновком лікар обов’язково має поставити підпис та завірити його печаткою.

Якщо рішення ВЛК не відображає реальний стан здоров’я військовослужбовця, то рішення можна оскаржити. Це можна зробити у досудовому порядку та через суд.

Щоб оскаржити рішення ВЛК в досудовому порядку необхідно:

  • написати заяву про непогодження з висновками ВЛК з проханням переглянути вказане рішення вищою ВЛК (однією з регіональних);
  • долучити до заяви усі відповідні медичні документи та копію попереднього рішення військово-лікарської комісії;
  • принести заявку та документи до вищої ВЛК (регіональної чи Центральної ) або надіслати Укрпоштою цінним листом з повідомленням про вручення з описом вкладення на адресу відповідної військово-лікарської комісії.

Важливо! Якщо вирішити оскаржити висновок у суді, то варто звернути увагу на те, що зробити це виключно за медичними показниками неможливо, адже це не входить в його компетенцію. Він має право перевіряти законність постанови ВЛК лише в межах дотримання процедури.
Раніше Заборона розповідала про особливості вступу в Збройні сили України та у Національну гвардію у 2024 році. Можна мобілізуватись або підписати контракт.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій