'
Читаєте зараз
Падає, зростає та рухає ринок: чому долар змінюється в ціні, кому це вигідно та які наслідки для України

Падає, зростає та рухає ринок: чому долар змінюється в ціні, кому це вигідно та які наслідки для України

Polina Vernyhor
Падає, зростає та рухає ринок: чому долар змінюється в ціні, кому це вигідно та які наслідки для України

Заголовки «Долар впав» або «Долар виріс» трапляються в новинах мало не щодня. Ми звикли вважати, що коли долар падає — це добре для гривні, а коли росте — погано. Однак що саме означає здорожчення або здешевлення долару та через що це відбувається? Заборона пояснює простими словами процеси, які призводять до зміни цінності долара та розповідає, чому долар точно не «обвалиться» найближчим часом.


Що означає, коли долар падає?

Будь-яка валюта падає або зростає в ціні, коли її вартість змінюється відносно інших іноземних валют. Наприклад, якщо ми говоримо про падіння долара, це означає, що за іноземну валюту — скажімо, за євро — можна купити більше доларів. Виходить, що євро у цьому випадку залишається на тому ж рівні, що й був, а от кількість доларів, які можна купити за ті ж гроші, виростає, тобто їхня цінність знижується.

Водночас падіння долара також може означати падіння вартості казначейських облігацій США — цінних паперів, які випускає Мінфін для фінансування держборгу та нестачі коштів у бюджеті. Чим більше держборг США, тим дешевші облігації. Це також може свідчити про те, що іноземні центральні банки також тримають менше доларів. Це знижує попит на долари.

Чому долар падає чи росте?

Причин може бути безліч. Ціна валюти встановлюється трейдерами та інвесторами щохвилини: вони роблять ставки на те, у якому напрямку рухаються ринкові ціни валюти. Але на ці ставки діють більш потужні й довгострокові сили.

Валюта країни частково відбиває стан її економіки. Тобто коли економіка США гіршає, долар також падає в ціні, а коли покращується — зростає. Водночас ціна долару залежить і від ціни на нафту. Якщо в Америці видобувають забагато нафти, ціна на неї зменшується. А оскільки нафта оцінюється в доларах, відповідно до неї знижується й ціна долару в порівнянні з іншими валютами. 

Але в ситуації з нафтою є й зворотний бік: падіння цін і зростання видобутку нафти допомагають поліпшити торговельний баланс США внаслідок скорочення кількості доларів, що відправляються за кордон для оплати імпортованої нафти, і збільшення обсягів експорту нафтопродуктів, таких як бензин. Проте поліпшення торговельного балансу означає, що більше доларів залишається в США — це скорочує пропозицію за межами країни.

До чого призводить падіння долару?

По-перше, споживачі в США стикаються з вищими цінами на імпортні товари. Водночас нижчий долар збільшує цінову конкурентоспроможність експорту США. Здешевлення експорту призведе до збільшення попиту на вітчизняні товари. Однак це тимчасовий ефект. Здешевлення валюти викликає загрозу інфляції, яка, своєю чергою, знижує тимчасовий приріст конкурентоспроможності.

Однак якоюсь мірою глобальні компанії можуть запобігти зростанню цін внаслідок зниження рентабельності, скорочення витрат і підвищення ефективності. Принаймні в короткостроковій перспективі імпортні ціни можуть не так сильно вирости для американців. Проте цьому є межа, адже в довгостроковій перспективі фірми не можуть витримувати зростання цін.

З ростом експортного попиту зростають і обсяги виробництва а, отже, скорочується безробіття. Падіння вартості долара може прискорити темпи економічного зростання, особливо якщо в економіці є вільні потужності.

Проте, якщо девальвація (здешевлення валюти) спричинить зростання інфляції (загальне підвищення цін на товари та послуги), це може призвести до підвищення процентних ставок в центральних банках, що вже стримує економічне зростання. Тож, скоріш за все, підвищення темпів зростання виявиться короткостроковим.

Здається, що зниження вартості долара в принципі на руку США. І дійсно: країна іноді спеціально штучно здешевлює свою валюту. Однак стратегічна девальвація валюти не завжди працює і, більш того, може призвести до «валютної війни» між країнами. Тоді країни по черзі спеціально впроваджують заходи, які забезпечуватимуть відносно низький обмінний курс для їхньої національної валюти. Це роблять для того, щоби збільшити особисті обсяги експорту та скоротити імпорт.

Що це означає для України і світу?

Для українців падіння вартості долара означає зниження цін на імпортовані зі США продукти та на подорожі до країни. Водночас якщо долар падає в ціні, євро та єна виростають. Таким чином інфляція в Євросоюзі буде нижчою, тому що, знову ж, імпортні товари будуть дешевшими. Ну а низька інфляція в Євросоюзі — це також дешевий імпорт і бюджетніші подорожі. Але тут теж є низка «але»: наприклад, якщо імпорт товарів до України значно збільшується, то попит на вітчизняні товари зменшується — це погано для внутрішньої економіки.

Також падіння долару сприяє збільшенню цін на сировину на міжнародному ринку, а оскільки Україна — активний гравець на ринках руди, металу і продукції агропромислового комплексу, нам це на руку. Однак і тут є ризики: може підвищуватися ціна на енергоресурси, які Україна здебільшого імпортує.

У деяких країнах Латинської Америки й Азії (наприклад, Таїланд) встановлений напівфіксований обмінний курс відносно долара. Тобто якщо відбудеться падіння долара, їхня валюта теж упаде у вартості — це допоможе їхньому експорту, хоча може сприяти інфляції.

Щодо курсу гривні практично жодних переваг чи ризиків немає. Падіння долару відбувається в основному стосовно інших світових валют — наприклад, євро. Тобто якщо долар знецінюється відносно євро на 5%, то це не значить, що він знецінюється на стільки ж відносно гривні.

Натомість економіка Китаю залежить від експорту та конкурентоспроможності ІТ-товарів. Падіння курсу долара відносно юаня зробить китайський експорт менш конкурентоспроможним і може призвести до падіння попиту на китайські продукти. Це може поставити під загрозу високі темпи зростання в Китаї і врешті-решт спричинити безробіття. 

Чому долар не «обвалиться»?

Серед фінансистів давно побутує думка, що євро може замінити долар як міжнародна валюта. Здебільшого ці прогнози базуються на тому, що країни збільшують свої державні резерви євро. У період з першого кварталу 2008 року до першого кварталу 2020 року активи в євро майже подвоїлися: з 1,16 трильйона доларів до 2,19 трильйона доларів. Але водночас запаси в доларах США збільшилися більш ніж удвічі — з 2,7 трильйона доларів до 6,7 трильйона доларів. Доларові активи становлять 61,99% від загальних вимірюваних резервів.

Долар не «впаде» з чотирьох причин. По-перше, його підтримує уряд США. Це робить його провідною світовою валютою. По-друге, це універсальний засіб фінансових обмінів. Третя причина полягає в тому, що більшість міжнародних контрактів оцінюються в доларах. Четверта причина, напевно, найважливіша. Сполучені Штати — найкращий покупець у світі. Це найбільший експортний ринок для багатьох країн. Більшість із цих країн прийняли долар як внутрішню валюту, а інші прив’язують свою валюту до долара. У результаті в них немає стимулу переходити на іншу валюту.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій