Пакистан виплатить компенсації християнам: де існують покарання за релігійні злочини
- Згідно з пакистанськими законами, за образу ісламу людину можуть засудити до смертної кари. Втім, жодна зі справ так і не закінчилась стратою.
- Звинувачення часто стають причиною народного самосуду. З 1990 року так було вбито щонайменше 85 людей.
- В серпні 2023 року в країні розгорівся масштабний скандал через богохульство. Розлючений натовп розтрощив десятки християнських домівок та церков.
Протести в Пакистані розпочались через звинувачення двох християн у оскверненні Корану і переросли у помсту всій меншині. На тлі масштабного розголосу влада стала на бік постраждалої християнської громади, хоч зазвичай подібні справи завершуються навпаки.
Заборона розповідає про релігійні злочини на покарання.
Протести у Джаранвала: причина
Акції протесту проти християн в пакистанському місті розпочалися 16 серпня 2023 року. Розлючені мусульмани зруйнували десятки християнських домівок та церков. Влада пообіцяла виплатити всім постраждалим компенсації та покарати винних, пише Associated Press.
22 серпня 2023 року уряд тимчасового прем’єр-міністра Анваар-уль-Хака Какара заявив, що кожна сім’я отримає два млн рупій ($6 800). Поліція доповіла, що в ході триваючих рейдів заарештувала понад 150 людей.
Конфлікт спалахнув, коли біля християнського поселення були знайдені вирвані сторінки з Корану. За богохульство на двох чоловіків заявили в поліцію. Коли справа набула розголосу, десятки мусульман вийшли на вулиці, намагаючись вчинити самосуд над усіма християнами.
Читати більше новин в TelegramЗакони про богохульство у Пакистані: у чому проблема
Згідно із законодавством країни, будь-хто, кого визнають винним в образі ісламу, може бути засуджений до смертної кари. Хоч жодного смертного вироку так і не було здійснено, та часто прості звинувачення спонукають натовп до насильства та самосуду.
З 1990 року у таких сутичках було вбито щонайменше 85 людей. При чому серед них були не лише обвинувачені й члени їхніх сімей, а і їхні адвокати та суддя.
У лютому 2023 року чоловік, звинувачений у богохульстві, був лінчований в Пенджабі, попри те, що на той момент його тримали під вартою в поліції. У грудні 2021 року громадянина Шрі-Ланки, який працював на фабриці у Пакистані, натовп забив до смерті, а тіло публічно спалили. Його звинуватили у богохульстві після того, як чоловік зняв релігійні плакати зі стін фабрики.
Законами часто зловживають проти вразливих меншин та навіть проти мусульман для зведення особистих рахунків. Основними об’єктами звинувачень протягом багатьох років були християни, які складають близько 2% населення Пакистану.
«Є кілька причин для таких нападів. З одного боку це — релігійний екстремізм, насильницький фанатизм, нетерпимість до всіх меншин/немусульманських громад. І з іншого — різні мафії нерухомості та матеріальні інтереси груп», — зазначив правозахисник Тахіра Абдулла.
Дослідження показали, що понад 90% звинувачень у богохульстві є брехливими, але у більшості випадків держава все одно стає на бік звинувачувачів. Чиновники часто бояться вплутуватися у такі справи та виправдовувати постраждалих, адже фактично самі не мають захисту від народного гніву. У 2011 році поліцейський Мумтаз Кадрі вбив ліберального губернатора Пенджабу Салмана Тасіра, який виступав проти суворих законів про богохульство.
Богохульство у світі: які є покарання
Закони, що передбачають покарання за образу релігії чи релігійних символів надзвичайно поширені у світі: 71 країна зі 195 має такі статути. Ці норми найбільш розповсюджені на Близькому Сході та в Північній Африці: 90% держав мають закони, що криміналізують богохульство.
Покарання всюди відрізняються — від штрафів до тюремного ув’язнення, а в деяких випадках — побиття батогом і навіть страти. Порушення закону може призвести до смертної кари у таких країнах: Афганістан, Бруней, Іран, Мавританія, Нігерія, Пакистан і Саудівська Аравія. Серед країн з немусульманською більшістю найсуворіші закони про богохульство діють в Італії, де максимальне покарання становить два роки в’язниці.
Раніше Заборона розповідала про ухвалення суперечливого закону в Ізраїлі. Норма обмежує повноваження Верховного суду та надає весь контроль органам виконавчої влади.
Читати більше новин в Telegram