Читаєте зараз
Швеція дозволила спалити Коран на велике свято. Анкара прокляла вчинок

Швеція дозволила спалити Коран на велике свято. Анкара прокляла вчинок

Анастасія Бодюл
  • В один із найсвященніших днів для мусульман — свято Курбан-Байрам — антиісламісти розгорнули чергову акцію протесту у Швеції.
  • Поліція країни не змогла заборонити демонстрацію через рішення суду, який спирався на свободу слова.
  • Спалення священної книги у січні 2023 року викликало протести мусульман та відстрочило вступ Швеції в НАТО: Туреччина блокувала рішення.

Новий акт зневаги до мусульманських традицій з боку протестувальників нівелював успіхи у примиренні Анкари та Стокгольму. Та попри тривалу опозицію з боку Туреччини, прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон впевнений, що країна зможе приєднатися до Північноатлантичного альянсу. 

Заборона розповідає про наслідки порушення релігійних канонів.


Акція на Курбан-Байрам: рішення суду

В Швеції провели акцію протесту зі спаленням Корану 28 червня під час мусульманського свята Курбан-Байрам. Дійство обурило турецьку владу, пише The Guardian.

Організатором акції є 37-річний Салван Моміка, який втік до Швеції з Іраку. Проти нього вже відкрита справа щодо підбурювання до злочинів та незаконного підпалу.

Демонстрант спалює копію Корану біля центральної мечеті в Стокгольмі. 28 червня 2023 року. Фото: TT News Agency/Stefan Jerrevang/via REUTERS

«У перший день Курбан-байраму я проклинаю мерзенний вчинок, скоєний у Швеції проти нашої Священної Книги. Неприйнятно — допускати ці антиісламські дії під прикриттям свободи слова. Закривати очі на таку жорстокість означає бути співучасником», — написав у Twitter міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан.

Читати більше новин в Telegram

Запити на проведення протесту спочатку були відхилені, але Апеляційний суд Стокгольма скасував заборону, посилаючись на порушення права на свободу слова. Ризики для безпеки нібито не були достатніми для відмови. У країні рідко забороняють акції протесту, навіть ті, які в інших державах розглядаються як форми підбурювання. Прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон відмовився говорити про можливі наслідки демонстрації: він не побачив в ній порушень закону, але назвав недоречною.

Ввечері 29 червня свою оцінку сказав президент Туреччини: «Зрештою ми навчимо західні пам’ятники зарозумілості, що образа мусульман не є свободою думки. Ми будемо демонструвати нашу реакцію найрішучішим способом, поки терористичні організації та вороги ісламу не будуть рішуче поборені», — сказав Ердоган.

Вступ Швеції в НАТО: позиція Туреччини

Анкара довгий час блокувала членство Швеції в Північноатлантичному альянсі, вимагаючи зробити більше для боротьби з тероризмом. Турецький уряд звинувачував шведський у приховуванні терористів, які організовують демонстрації, і наполягав на екстрадиції активістів, які виступали на підтримку курдів.

У січні 2023 року, після однієї з акцій, Туреччина призупинила переговори зі Швецією щодо вступу в НАТО. Тоді шведсько-данський активіст Расмус Палудан, який має зв’язки з проросійськими силами, спалив копію Корану біля турецького посольства в Стокгольмі. У відповідь було спалено шведський прапор біля посольства Швеції в Анкарі.

Навесні країнам все-таки вдалося домовитися про умови, за яких Туреччина підтримає вступ: Швеція ухвалила новий закон про боротьбу з тероризмом, що набув чинності 1 червня 2023 року.

Раніше Заборона розповідала про майже успішну реалізацію вимог, які президент Туреччини висунув до Стокгольма задля вступу в НАТО.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій