'
Читаєте зараз
Пандемія триває вже пів року. До коронавірусу всі звикли і, здається, перестали його боятися, хоча ситуація в світі погіршується

Пандемія триває вже пів року. До коронавірусу всі звикли і, здається, перестали його боятися, хоча ситуація в світі погіршується

Yuliana Skibitska

Більшість країн світу послаблюють або скасовують карантин, пов’язаний з коронавірусною інфекцією. При цьому пандемія не закінчилася, лікарі чекають на новий сплеск. Подекуди він вже відбувається — наприклад, в Україні зараз реєструють більше хворих, ніж у березні та квітні, коли країна дотримувалася жорсткого карантину. Але повертатися до нього мало хто готовий. Редакторка Заборони Юліана Скібіцька розповідає, що зараз відбувається в світі з пандемією.


В останні кілька тижнів в Україні щодня фіксують до 1000 нових захворювань на коронавірус. Це в кілька разів більше, ніж було в квітні, коли світ переживав пік пандемії. Проте, уряд не має наміру знову вводити жорсткий карантин, як це було тоді, залишаючи точкові обмеження. Як і раніше, слід обов’язково носити маски в громадських місцях, але громадський транспорт працює, як і кафе, ресторани, салони краси, ринки та спортзали.

Світові цифри теж не надто оптимістичні. За добу 27 липня виявили понад 200 тис. нових випадків COVID-19, а загалом кількість хворих за весь період пандемії перевалила за 16 млн. Із них понад 600 тис. людей померли. Найгірша ситуація в п’яти країнах — США, Бразилії, Індії, Росії та Південно-Африканській Республіці. У всіх цих державах вже немає жорстких обмежень. Президент Бразилії Жаїр Болсонару взагалі ігнорує коронавірус, що призвело до протестів у країні. А профспілка бразильських медиків навіть позивається проти Болсонару в міжнародному суді.

коронавірус у європі
Фото / DPA

У Європі ситуація покращилася порівняно з весною, коли одним зі світових епіцентрів пандемії були Італія та Іспанія. Ще в червні країни почали відкривати свої кордони. Однак через нові спалахи там теж поступово посилюють обмеження, втім, не повертаючись до жорсткого карантину. Наприклад, Євросоюз все ще не відкриває кордони для туристів із більшості країн, а список держав, з ким кордони відкриті, планують переглянути.

Нова хвиля

Всесвітня організація охорони здоров’я в понеділок, 27 липня, висловила стурбованість ситуацією з коронавірусом. ВООЗ планує скликати надзвичайну нараду, щоб озвучити нові рекомендації для боротьби з пандемією. Глава ВООЗ Тедрос Гебреісус сказав, що це «вшосте, коли в світі оголошується глобальна надзвичайна ситуація в сфері охорони здоров’я, але ситуація з COVID-19, мабуть, найважча».

Через пів року після пандемії вчені все ще не розуміють, якою є смертність від коронавірусу. Зараз, коли тестів на COVID-19 роблять більше, картина стала зрозумілішою, хоч і не до кінця точною. Судячи з частки смертельних випадків із загального числа заражених, включно з незареєстрованими, коронавірус вбиває від 0,3% до 1,5% хворих. Більшість досліджень дають смертність у діапазоні від 0,5% до 1,0%, а це означає, що з кожної тисячі хворих у середньому помирає від 5 до 10 осіб. Тобто, новий коронавірус смертельніший за сезонний грип, але не настільки небезпечний, як Ебола й інші інфекційні захворювання, що з’явилися в останні роки. При цьому коронавірус вбиває більше людей, — почасти тому, що більш заразний, пише The Wall Street Journal.

До того ж, за півроку пандемії ми все ще багато чого не знаємо і не розуміємо про вірус. Вчені досі не можуть відповісти, чи він передається повітрям. Вони також не знають, чи можна заразитися коронавірусом повторно.

нова хвиля коронавірусу
Фото / DPA

Чиновники ВООЗ відзначають, що контролювати пандемію допомагає кількість тестів — що більше людей протестовано, то ясніша і зрозуміліша картина з хворими. Тому, наприклад, Німеччина, де одне із найбільших охоплень із тестування, перебуває на 18 місці за кількістю хворих на коронавірус. За час пандемії там померло 9021 осіб. Приміром, у США COVID-19 став фатальним для 148 тис. людей.

Інший важливий момент — це соціальне дистанціювання і карантин. Однак, крім економічних наслідків, у нього є ще один важливий недолік: щойно карантин слабшає, епідемія посилюється. Наприклад, в Азійсько-Тихоокеанському регіоні останнім часом фіксують нові спалахи коронавірусу — якраз після того, як там почали скасовувати карантин. Як пише CNN, для багатьох чиновників такий сплеск став несподіванкою. І далі, вочевидь, буде гірше. Вчені кажуть, що країнам слід готуватися до нової хвилі, яка буде сильнішою за попередню. Річ у тому, що почнеться холодна погода, люди будуть замкнені в погано провітрюваних приміщеннях — це найсприятливіші умови для коронавірусу.

Найбільше страждають жінки

Коронавірус вже дуже сильно вплинув на світову економіку, і якщо країнам доведеться знову повертатися до жорсткого карантину, наслідки можуть бути катастрофічними. Особливо постраждали сфера розваг і туризм. Новий сплеск випадків зараження збігся із початком туристичного сезону. І тепер політики опинилися перед дилемою: з одного боку, вони побоюються відновлення карантину, який спустошив їхню економіку, а з іншого, — вони бояться, що повернення масових поїздок спричинить другу хвилю пандемії, пише Financial Times.

В Іспанії вже зросло невдоволення після того, як Велика Британія та інші країни закликали відмовитися від поїздок туди, а всіх прибулих вирішили ізолювати на два тижні. Британці становлять вагому частину всіх туристів в Іспанії, де туризм — одне з головних джерел доходів. З подібною проблемою зіткнулися і в інших країнах, таких як Греція, Румунія, Болгарія.

коронавірус туризм
Фото / DPA

Крім того, пандемія має інші, несподіваніші наслідки, надто для жінок. Заборона вже писала про те, що жінки по всьому світу зіткнулися з труднощами під час народження дитини — зокрема через заборону партнерських пологів. The Guardian відзначає, що через пандемію ті досягнення, яких жінки домоглися за останні десятки років, можуть цілковито нівелюватися. Розрив між оплатою праці жінкам і чоловікам був дуже високим і до пандемії. Тепер же жінки можуть швидше за чоловіків втратити робочі місця. Це пов’язано ще і з тим, що жінки більше працевлаштовані в сферах, що найсильніше постраждали від коронавірусу — готельній та туристичній.

Зрештою, пандемія посилює світовий голод, що і без того демонструє зростання останні три роки. Світова продовольча програма ООН (WFP) відзначає, що в 2019-му 690 млн людей «хронічно недоїдали» — це на 10 млн більше, ніж торік і на близько 60 млн більше, ніж за останні п’ять років. Найістотніше постраждалими регіонами організація називає частини Африки, Близького Сходу та Латинської Америки. Афганістан і Пакистан також схильні до впливу.

До кінця 2020 року в результаті коронавірусу щонайменше 135 млн людей загрожує гострий голод. А харчова незахищеність серед жінок вища, ніж серед чоловіків — йдеться про так званий «ґендерний розрив у доступі до їжі», який посилюється з 2018 року, відзначає WFP. За оцінками організації, через «очікуване відновлення в 2021 році» кількість тих, хто недоїдає, зменшиться. Але криза голоду все одно буде гіршою, ніж прогнозували без пандемії коронавірусу.

Вакцина тільки в наступному році

Поки не винайдуть вакцину від коронавірусу, впоратися з пандемією не вдасться. У багатьох країнах нині працюють над цим. Ще в травні американська компанія Moderna повідомила, що успішно протестувала вакцини проти COVID-19. Експериментальна вакцина mRNA-1273 на ранній стадії клінічних випробувань виробила антитіла, здатні нейтралізувати коронавірус в організмі людини. Тепер почався другий етап випробувань, які мають довести, що вакцина цілковито безпечна для людини.

лікарі і коронавірус
Фото / DPA

У червні дослідники Оксфордського університету повідомили, що їхня потенційна вакцина проти коронавірусу за результатами клінічних випробувань здається безпечною і тренує імунну систему. На жовтень 2020 року вчені планують залучити 6 тис. людей для наступного етапу розробки.

Зараз у світі розробляють понад 100 вакцин від коронавірусу. Жодна з них поки не має доведеної ефективності в лікуванні COVID-19. «Варто враховувати, що після цього потрібно ще й виробити отриману вакцину у великій кількості, щоб можна було запропонувати її світу», — відзначають у ВООЗ.

За найоптимістичнішими прогнозами, вакцина з’явиться тільки в середині 2021 року. «Значна частина населення все ще залишається вразливою до інфекції. Схоже, це те, з чим нам доведеться жити найближчим часом», — підсумовують у ВООЗ.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій