'
Читаєте зараз
ПАР стверджує, що не давала зброю РФ: але є факти

ПАР стверджує, що не давала зброю РФ: але є факти

Анастасія Бодюл
  • Російський корабель Lady R протягом 10 років плавав лише до Китаю. Наприкінці 2022 року його помітили у південноафриканського берега. 
  • У травні 2023 року посол США звинуватив ПАР у торгівлі зброєю з державою-агресоркою.  
  • Президент республіки заявив, що корабель РФ привіз обладнання (але не зброю) для їхніх сил оборони.

Не можна виключати, що тиск Штатів на керівництво країни був, скоріше, демонстративним. В березні -2023 Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна, а в серпні в ПАР мав відбутися саміт БРІКС, куди запросили й російського диктатора. Оприлюднення можливих порушень могло показати світу, що США не допустять допомоги РФ.

Заборона розповідає про міжнародний скандал. 


Постачання зброї в Росію: розслідування у ПАР

Розслідування щодо можливої торгівлі зброєю з державою-агресоркою підтвердило, що Південно-Африканська республіка цього не робила, заявив президент країни Сиріл Рамафоса, пише Reuters.

У травні 2023 року американський посол Рубен Бріджіті публічно звинуватив ПАР в порушенні санкцій: біля порту було помічене російське судно  Lady R.

«Ніякого дозволу на експорт зброї не було видано і зброя не експортувалася. Корабель пришвартувався на базі, щоб доставити обладнання, яке було замовлено для Національних сил оборони Південної Африки у 2018 році. Жодна з осіб, які висунули ці звинувачення, не змогла надати доказів на підтримку висунутих проти нашої країни звинувачень», — наголосив глава Південної Африки.

Читати більше новин в Telegram

Він відмовився конкретизувати техніку, адже така інформація ‘може поставити під загрозу важливі військові операції та життя південноафриканських солдатів’.

Країна, попри попередження про санкції, все одно продовжує співпрацю з РФ. У лютому 2023 року Південна Африка проводила спільні військово-морські навчання з Росією та Китаєм. 

Вантажний корабель Lady R: підозріла активність

У жовтні 2022 року російське судно відпливло за маршрутом навколо Африки, яким ніколи раніше не подорожувало. Компанія Windward, що аналізує морську діяльність, запевняє, що протягом останнього десятиліття Lady R рухався одним і тим же шляхом між Росією і Китаєм, жодного разу не пропливаючи біля берегів ПАР.

Кораблі зазвичай так різко змінюють свій напрямок лише тоді, коли з’являються нові власники або прапор: ні того, ні іншого у цього судна не було. Окрім того, якщо сили оборони Південної Африки нібито вже давно уклали контракт з компанією, Lady R повинен був ще раніше з’являтися біля їхніх берегів.

Корабель Lady R пришвартований у місті Саймонс-Тау у грудні 2022 року. Фото: Esa Alexander/Reuters

Корабель зупинився біля мису Агульяс у грудні 2022 року (недалеко від територіальних вод ПАР) і зник з радарів. Транспондер, який показував його місцеперебування, засвітився аж через чотири дні поблизу тієї самої точки.

Протягом кількох днів судно перебувало у місті Саймонс-Тау: вантажівки щось везли туди, але не вивантажували. При чому робили це у повній секретності — авто їздили тільки посеред ночі, зупиняючись на прихованому серед дерев спортивному майданчику.

Раніше Заборона розповідала про роль Росії у заколотах африканських країн. Держава-терористка намагається налагодити вплив на континенті на тлі ізоляції в інших частинах світу. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій