Парламент Британії може заблокувати шотландський закон про права трансгендерів. Що він міг змінити
- В Шотландії наприкінці грудня 2022 року ухвалили закон щодо спрощення зміни статі. Для набуття чинності його має затвердити король.
- Документ передбачає зменшення віку для процедури до 16 років і скасування обов’язкової довідки про гендерну дисфорію.
- Противники закону, серед яких письменниця Джоан Роулінг, розкритикували його за можливу загрозу безпеці жінок.
Уряд Великої Британії підготував наказ до парламенту, аби накласти вето на шотландський закон про права трансгендерів. Така можливість законодавчо передбачена, але вперше в історії застосовується на практиці. Шотландський закон мав суттєво спростити для трансгендерних людей оформлення ключових документів.
Заборона розповідає про революційний закон, а також про безпрецедентний крок британського уряду та його офіційні причини.
Закон про зміну статі в Шотландії: що передбачає
Шотландія може стати першим регіоном Сполученого Королівства, де вказувати стать у паспорті можна без медичної довідки, тобто на основі власних відчуттів своєї приналежності, пише 1News.
Раніше для цього потрібно було мати підтверджений діагноз гендерної дисфорії — стан, коли людина відчуває невідповідність між її статевою ідентичністю та статтю, отриманою при народженні.
Також закон з 18 до 16 років знижує вік, з якого люди можуть подати заявку на отримання свідоцтва про визнання статі (GRC). Час отримання спецдокументу, що підтверджує зміну статі, скорочується з двох років до трьох місяців для повнолітніх та шести місяців — для 16-/17-річних. Цей період, який дається на роздуми, чи справді людина готова офіційно змінити стать.
Читати більше новин в TelegramУряд Шотландії стверджує, що оновлення покращать життя трансгендерів, дозволяючи їм отримувати офіційні документи, які відповідають їхній гендерній ідентичності. Ініціативу привітали активісти, але противники законопроєкту, серед яких і письменниця Джоан Роулінг, стверджували, що спрощена процедура може дати хижим чоловікам доступ до приміщень, призначених для жінок (притулки для постраждалих від домашнього насильства чи роздягальні).
Уряд Британії блокує
Шотландський закон гостро розкритикували більшість міністрів Великої Британії. На їхню думку, він суперечить задекларованим принципам рівності, що діють у країні, а 16 років — надто юний вік, аби юридично міняти стать, пише BBC.
Так, міністр у справах Шотландії Алістер Джек підготував наказ до Вестмінстерського парламенту, щоб запобігти спрямуванню законопроєкту королю, що необхідно для остаточного затвердження. Фактично це означає, що парламент накладає вето на документ. Таке право передбачене Актом про Шотландію від 1998 року, однак воно не використовувалося ще жодного разу.
«Я вирішив видати розпорядження, що запобігає розгляду законопроєкту про реформу гендерного визнання. Після ретельного аналізу всіх відповідних порад і політичних наслідків я стурбований тим, що він матиме негативний вплив на дію загальнобританського законодавства про рівність. Трансгендери, які проходять через процес зміни статі, заслуговують нашої поваги та підтримки. Тож моє рішення стосується виключно наслідків для захисту рівності у Великій Британії», — сказав урядовець.
Уряд Шотландії спробує оскаржити це рішення, найімовірніше, через судовий розгляд. «Раніше британський уряд успішно оскаржував законодавство Шотландії на підставі того, що шотландські парламентарі перевищили свої повноваження. Але він ніколи не блокував законопроєкти на підставі, що той матиме негативний вплив на законодавство Великої Британії. Це рішення перетворює суперечку щодо процесу юридичної зміни статі на серйозний конституційний спір між урядами Шотландії та Великої Британії», — зазначив політичний аналітик BBC Ґлен Кемпбел.
Раніше Заборона розповідала про вкрай важливий закон, ухвалений у Франції. Він забороняє практики з примусової зміни сексуальної орієнтації.
Читати більше новин в Telegram