'
Читаєте зараз
Дайджест прогнозів провідних експертів: переговори у Джидді, ребрендинг Twitter, звинувачення Трампу та ШІ у (кібер)війнах

Дайджест прогнозів провідних експертів: переговори у Джидді, ребрендинг Twitter, звинувачення Трампу та ШІ у (кібер)війнах

Andriy Sorokin

Раз на місяць спеціально для Заборони журналіст та редактор телеграм-каналу Fintech Wave Андрій Сорокін аналізує матеріали провідних медіа та аналітичних центрів, аби з’ясувати, що чекає світ найближчим часом. Цього разу: що буде після саміту у Джидді, чи зможе Twitter повторити успіх WeChat, які перспективи у Дональда Трампа та на який рівень виведе кібервійни штучний інтелект.


Зустріч у Джидді: формула миру з Китаєм, але без Росії

Представники понад 40 країн приїхали до саудівського міста Джидда, щоб обговорити умови припинення російсько-української війни. Переговори проходили за зачиненими дверима, державу-агресора на них не запрошували. Натомість на одному майданчику зібралися союзники України, країни Глобального Півдня і, що особливо важливо, Китай. І хоча зустріч обійшлася без фінальних декларацій та комюніке, західні медіа та експерти охоче коментують її підсумки.

Участь Китаю — головне досягнення зустрічі. Про це пише The Guardian з посиланням на неназване європейське джерело. Видання зазначає, що представники КНР брали активну участь в обговоренні та підтримали ідею провести третій раунд переговорів щодо пошуку миру. Раніше вони проігнорували першу подібну зустріч у Копенгагені. «Такі зміни можуть свідчити про те, що Росія стає дедалі більш ізольованою», — заявив Financial Times один з європейських дипломатів. Старший науковий співробітник Ради з міжнародних відносин (CFR) Чарльз Купчан також впевнений, що Китай уникає беззастережної підтримки Москви у війні.

…але переоцінювати його не варто, зазначає Reuters. Опитані аналітики вважають, що Китай міг лише змінити підхід, але не відмовитися від підтримки Москви. Ось що могло вплинути на рішення взяти участь у переговорах:

  • небажання бути осторонь інших мирних ініціатив на чолі з незахідними країнами;
  • необхідність зробити крок на світовій дипломатичній арені на тлі багатьох внутрішніх проблем;
  • зацікавленість у відносинах із Саудівською Аравією як частиною Глобального Півдня;
  • потреба краще зрозуміти позиції інших країн, щоб дослідити простір для маневру;
  • стурбованість тривалістю війни та недавніми бомбардуваннями Росією українських зернових портів.

Після саміту у Джидді глава китайського МЗС Ван І повідомив російському колезі, що Пекін дотримуватиметься незалежної та неупередженої позиції щодо війни в Україні.

Читати більше новин в Telegram

Не варто сподіватися, що нейтральні країни змінять свою позицію, застерігає The New York Times. «Дехто відкидає саму концепцію вибору сторони, представляючи війну як суперництво між наддержавами, в якому вони не хочуть брати участь», — пише видання. На підтвердження видання наводить слова радника президента Бразилії Селсу Аморіма: «Це не лише конфлікт між Росією та Україною. Це також розділ у давньому суперництві між Росією та Заходом».

…але сам факт їхньої участі покращує позиції України на переговорах з РФ у майбутньому. Так вважає старший аналітик Інституту стратегії та політики New Lines (США) Євген Чаусовський. Водночас він наголошує, що не слід очікувати, що саміт у Джидді незабаром призведе до відчутних наслідків — припинення вогню чи політичного врегулювання.

Переговори можна вважати успішними, оскільки від них не очікували багато. Про це пише співробітник американського аналітичного центру Defense Priorities Деніел Депетріс. На підтвердження він наводить слова координатора зі стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Білого дому Джона Кірбі. Останній зазначив, що переговори насамперед були про гіпотетичну конфігурацію справедливого світу для України.

Саміт у Джидді — сигнал про зсув на користь України, хоча й дуже повільний, упевнений професор міжнародної безпеки Бірмінгемського університету Стефан Вольф. На його думку, інтереси відразу кількох сторін спрямовані на припинення війни — це Африка (продовольча безпека), Китай (геополітичні амбіції) та Саудівська Аравія (прагнення стати «середньою державою»). Експерт вважає, що ці та інші країни можуть погодитися з Києвом та його західними партнерами, що повага територіальної цілісності та суверенітету України має лежати в основі будь-якого мирного врегулювання.

Коментуючи підсумки саміту, керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що деякі з учасників мали різні погляди, проте всі показали відданість принципам Статуту ООН, міжнародного права та поваги до суверенітету і непорушності територіальної цілісності держав.

Ребрендинг Twitter: до побачення, птахи! Привіт, WeChat!

Ілон Маск планував змінити логотип та фірмовий стиль Twitter з моменту покупки компанії у жовтні минулого року. У липні це нарешті сталося: на зміну синій пташці прийшла біла буква X, також з’явилося доменне ім’я x.com. 

Попередні спроби Маска реформувати Twitter нерідко зустрічали багнетами. Нинішній ребрендинг також не зустрів розуміння у багатьох користувачів. Хоча частково це було очікувано: нинішній власник Twitter давно відомий любов’ю до літери X. Досить згадати x.com (згодом PayPal), SpaceX і навіть сина від співачки Граймс X A-12.

Ось що про це думають західні маркетологи, журналісти та підприємці.

Ребрендинг необхідний з огляду на плани Маска. Такою думкою поділився керівний директор рекламної агенції Distract Пітер Вотсон. Він нагадав, що мільярдер розраховує зробити з Twitter суперзастосунок на кшталт китайського WeChat, що поєднає у собі соцмережу, платіжний сервіс, інвестиції, e-commerce та інше. «Це не просто зміна торгової марки. Цей ребрендинг дозволить застосунку робити набагато більше, ніж зараз, відкриваючи цілий світ нових можливостей», — зазначив Вотсон.

Чи повторить X успіх WeChat — велике питання. Про це нагадує гендиректор та співзасновник британського фінтех-стартапу Primer Габріель Ле Ру. За його словами, сама ідея суперзастосунків може не злетіти за межами Азійсько-Тихоокеанського регіону: користувачі досі віддають перевагу окремим платформам для різних послуг — AirBnb, Revolut та інше. З цим поглядом солідарний аналітик Bloomberg Дейв Лі. На його думку, західні технологічні гіганти вже зрозуміли, що не варто намагатися запакувати все в один супереп — інакше чому окремо існують Google Maps, YouTube та Gmail? «Маск просто втратив зв’язок із потребами пересічного інтернет-користувача. Вже не вперше він сильно недооцінює складність та елементарну здійсненність реалізації своїх грандіозних ідей. […] Тепер він вважає, що якщо все зробити правильно, X стане половиною світової фінансової системи. У гонитві за цим він, вочевидь, готовий завершити знищення все ще цінного активу — бренду Twitter», — вважає аналітик.

Користувачі можуть не звикнути до змін усередині соцмережі. Про це пише британське видання Evening Standard. Зазначається, що слова на кшталт «твіт», «твітнути» давно увійшли до лексикону. Тому навіть просте перейменування кнопки Tweet у Post, а твітів в ікси здивує тих, хто роками користувався соцмережею. Деякі користувачі категорично відмовляються навіть називати саму соцмережу по-новому: наприклад, про це заявив техноблогер Маркес Браунлі. «Це ненадовго», — прокоментував Ілон Маск.

Перетворення Twitter на супереп вимагатиме величезних ресурсів, яких може не виявитися. Про це пише CBS News. «У короткостроковій перспективі це вимагатиме величезних інвестицій у персонал та інфраструктуру. Геть не зрозуміло, чи зможе цього досягти компанія, яка скоротила близько трьох чвертей співробітників і тепер втягнута в численні судові процеси через несплачені рахунки», — зазначає видання. За оцінками старшого технологічного аналітика Bloomberg Intelligence Мандіпа Сінгха, початкові інвестиції в хмарну інфраструктуру оцінюються в $40–50 мільярдів.

Ребрендинг Twitter — спроба відвернути увагу від нового конкурента Threads. Таку думку висловив засновник та гендиректор маркетингового агентства Good Peeps Шрей Джоші. «Веселий ребрендинг — добрий спосіб зробити це. Чи я думаю, що це розв’яже інші проблеми, з якими стикається Twitter з погляду монетизації? Ні. Просто Ілон у своєму репертуарі привертає увагу і змушує людей говорити про його бізнес», — зазначив експерт.

Зміна назви позбавлена ​​логіки, у майбутньому логотип можуть вкотре змінити. Так вважає оглядачка Marketing Week і директорка Passionbrand Хелен Едвардс. На її думку, Twitter добився того, чого прагне кожен бренд: його назва стала дієсловом («твітнути»), тому дивно відмовлятися від вихідної назви. Зміну логотипа вона оцінила як щось «аматорське». «Не здивуюся, якщо логотип знову зміниться — або тому, що це нічого не дало і користувачі все одно називатимуть його Twitter, або тому, що вся ця витівка — дорога заморочка», — пояснила Едвардс.

Після ребрендингу мережа ризикує втратити частину рекламодавців. Після того, як Маск очолив компанію, багато бізнесів стали переходити на Instagram і TikTok — навіть якщо роками відточували свій tone of voice у Twitter, зазначає Кайл Джонс із рекламного агентства DDB Chicago. На її думку, що більше часу знадобиться для успішного запуску функцій суперепа, то більше позицій X втратить серед рекламодавців.

Ілон Маск раніше завдав бренду Twitter таких збитків, що від нього майже нічого не залишилося. У цьому впевнений гендиректор британського офісу креативної агенції We Are Social Джим Коулман. «Маск втратить останніх лояльних користувачів Twitter, відходячи від оригінального продукту та рухаючись у напрямку створення WeChat для західного світу. За іронією долі, багато хто з перших фанатів Twitter може вітати цю зміну. Адже це нарешті сигналізує про смерть бренду, який вони колись любили», — констатує він.

Дональд Трамп: нові звинувачення та нові перспективи

Колишній президент США Дональд Трамп за останні місяці став фігурантом трьох справ. Зокрема, його звинувачують у фальсифікації бізнес-звітності, незаконному зберіганні секретних документів у резиденціях колишнього президента, а тепер ще й у спробі скасувати результати виборів (мова про штурм Капітолія 6 січня 2021 року). 

За словами Дональда Трампа, сумарно йому загрожує 561 рік ув’язнення. Але навіть якщо його визнають винним за одним зі звинувачень і відправлять за ґрати, він все ще зможе балотуватися. До того ж проблеми з законом не надто знижують його шанси на президентське крісло.

Страх судового переслідування міг спонукати Трампа розпочати передвиборчу кампанію, пише Associated Press. Видання нагадує, що у своїх виступах колишній президент постійно посилається на звинувачення проти себе. «Він прагне зобразити себе жертвою політизованого Міністерства юстиції, яке хоче підірвати перспективи головного суперника Джо Байдена. На своїх мітингах він намагається подати звинувачення не просто як напад на себе, а як напад на прихильників», — зазначається у статті. Видання також пропонує розглянути сценарій, за якого на виборах перемагає інший республіканець. Він може зіткнутися з тиском прихильників Трампа та сприяти зняттю з нього звинувачень.

Дональд Трамп навряд чи потрапить до в’язниці, вважає оглядачка The Hill Елла Лі. «Жоден зі злочинів, які інкримінують Трампу, не передбачає обов’язкового мінімального покарання. Судді рідко призначають максимальне покарання особам, які вчинили злочин уперше. Штатні та федеральні судді мають широкі повноваження при ухваленні вироку», — пише вона. У її статті наводиться думка експрокурорки США Барбари МакКуейд. Вона впевнена, що посадити Трампа буде дуже складно. З його статусом йому світить максимум домашній арешт, вважає експрокурорка.

Кількість звинувачень не впливає на шанси Трампа стати президентом. Про це у коментарі The New York Times заявив соціолог Річард Чуба. За його словами, результат виборів більше залежить від того, яка зі сторін зможе найкраще переконати американців прийти на виборчі дільниці. Саме видання зазначає, що демократи вважають інакше. Так, демократ Брендан Бойл (Пенсільванія) з національної консультативної ради Байдена впевнений, що свіжі звинувачення більше вплинуть на громадськість, ніж минулі.

Можливі проблеми із законом лише зміцнили позиції Трампа серед однопартійців, нагадує оглядач The Washington Post Ден Белз. Так, ексглава Білого дому продовжує лідирувати у республіканському конкурсі зі значним відривом у загальнонаціональних опитуваннях та опитуваннях в більшості штатів.

Навіть зі звинувачень у справі про штурм Капітолія Трамп здатний отримати вигоду. Про це йдеться у редакційній колонці The Guardian. Видання нагадує, що минулі звинувачення лише сприяли піднесенню рейтингу експрезидента. «Через своїх адвокатів він робитиме все можливе для затягування процесу, сподіваючись зрештою диктувати перебіг подій з Білого дому», — пише видання. Наступні вибори The Guardian називає одними з найнебезпечніших за всю історію США у плані поляризації суспільства.

Повернення Трампа на пост президента цілком реальне, вважає оглядач CNN Гаррі Ентен. На його думку, експрезидент перебуває в історично сильній позиції як кандидат від республіканців. І його становище навіть краще, ніж у 2020 чи 2016 році. Але ще дивніше те, що більшість американців вважають частину звинувачень проти Трампа виправданими. Проте це не заважає йому залишатися сильним конкурентом Байдена, наголошує Ентен.

Більшість західних видань надалі ставляться негативно до Дональда Трампа. Його можливе повернення у президентське крісло сприймається як загроза для демократії у США та навіть у всьому світі. Однак для України це питання має більш практичний аспект. Обрання Трампа чекає глава держави-агресора, повідомляє CNN з посиланням на чотири офіційні джерела. На думку Путіна, Трамп на посаді президента може зменшити військову підтримку України, що зміцнить позиції Росії в переговорах. Так чи інакше, американські вибори — ключовий фактор у рішеннях Кремля. Все це навряд чи дозволяє сподіватися, що війна завершиться до кінця 2024 року.


Штучний інтелект: нова зброя (кібер)війн

ШІ вже використовують у сумнівних цілях — на жаль, така доля будь-якої технології. Але в цьому випадку потенціал надто великий. А це означає, що ШІ має всі шанси змінити наші уявлення про протистояння людей на різних рівнях.

Світ входить у нову епоху кібервійн. Про це пише співзасновник і гендиректор Horizon3.ai Снехаль Антані у колонці для The Hill. За його словами, все частіше їх організовують для відплати, знищення конкурентів та політичної вигоди. Ось кілька прикладів:

  • Кібератака на маленьку фабрику в Японії, що виробляла підсклянники Toyota Motor Company (березень 2023 року). Результат — зупинка роботи 28 виробничих ліній та економічні збитки майже на $400 мільйонів.
  • Кібератака на американську трубопровідну систему Colonial Pipeline (2021). Було перекрито трубопроводи, через які постачалося 45% палива на східному узбережжі. Підсумок — паніка, накопичення запасів та стрімке підвищення цін.

Експерт зазначає, що використання ШІ в кібератаках — це можливість приймати у 100 тисяч разів більше рішень за хвилину, ніж людина-оператор, діючи за алгоритмом «спостерігай, орієнтуйся, вирішуй, дій» (OODA).

«За допомогою ШІ хакер може зламати організацію за чотири хвилини. Незабаром цей час скоротиться до однієї хвилини. Людина практично безсила щось зробити за цей час. Отже, скоро кібервійни вестимуться на швидкостях, доступних тільки машинам: алгоритми боротимуться проти алгоритмів», — прогнозує Антані.

Генеративний ШІ змінює ландшафт кіберзагроз, зауважує у своїй колонці для CNBC Сьюзан Камініті. Завдяки ШІ сьогодні значно складніше відрізнити фішингові атаки від справжніх листів. А відсутність належних юридичних чи етичних норм надає зловмисникам багато можливостей для використання цієї технології на свою користь.

Американські розробники ШІ — це головна ціль для хакерів, переконані в ФБР. Спецслужба вказує на те, що це особливо стосується керівників, дослідників та інженерів великих технологічних компаній та стартапів у галузі ШІ. Хакери, включно з тими, хто працює на підтримку окремих держав, прагнуть вкрасти дані, які лежать в основі потужних чат-ботів, а також іншу цінну інформацію. ФБР виділяє два ключові ризики: пряме використання ШІ ворожими цілями та ситуації, коли ШІ налаштовують так, щоб результати його роботи були небажаними для суспільства або конкретної організації. Співробітники спецслужби також повідомляють, що злочинці все частіше використовують ШІ для написання шкідливого коду або організації переконливих фішингових кампаній. «ШІ значно знизив деякі технічні бар’єри, дозволяючи навіть людям з обмеженим досвідом та навичками проводити кібератаки», — заявили у ФБР.

Мілітаризація ШІ може мати серйозні наслідки для світової безпеки. Так вважає ректор Університету ООН Чилідзі Марвала. Під мілітаризацією розуміється створення автономної зброї та використання ШІ в кібервійнах. Ось чому це небезпечно:

  • Етичні проблеми: наприклад, чи може зброя на основі ШІ бачити різницю між цивільним населенням і комбатантами?
  • Проблеми з правовим регулюванням — ШІ розвивається швидше, ніж це можуть врахувати законодавці.
  • Таке регулювання, зокрема, потребує міжнародного співробітництва, але інтереси країн часто не збігаються.

Військові впроваджуватимуть ШІ, попри етичні проблеми. Інакше вони ризикують відстати від інших країн, вважає аналітик відділу тематичної розвідки GlobalData Бенджамін Чин. За його словами, ШІ може автоматизувати та покращити всі аспекти сучасної війни: навчання та моделювання, збір розвідданих тощо. Але ще більш актуальною у міру впровадження ШІ стає проблема смертельної автономної зброї. Подібні системи можуть ідентифікувати, націлювати та усувати передбачувані ворожі загрози без контролю з боку людини. Переговори в ООН про заборону такої зброї вже заблокували США, РФ, Індія та Ізраїль.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій