Читаєте зараз
Перехід на зимовий час 2021: переведення годинника в Україні може статися останній раз

Перехід на зимовий час 2021: переведення годинника в Україні може статися останній раз

Yevheniia Kostina
Перехід на зимовий час 2021
  • Україна переходить на сезонний час з 1981 року.
  • Годинники прийнято переводити для економії світла. Але в реалі економія становить лише 0.34%.
  • У світі 78 країн з 239 ще використовують літній і зимовий час.

У 2021 році Україна перейде на зимовий час в неділю, 31 жовтня. Переведення годинника на годину назад відбулося о 4 ранку (тобто нинішні 11:00 є 12:00 по-старому). Можливо, в цьому році сезонний перехід станеться в останній раз. Але це не точно.

Заборона розповідає, чому хочуть скасувати сезонне переведення годинників та як це впливає на економію електроенергії.


Чому переводять час

Вперше переводити годинник запропонували у 1784 році. Таке рішення прийняв посол США у Франції Бенджамін Франклін з метою економії свічок. Однак винахід переходу саме на літній час приписують англійцеві Вільяму Віллетту.

В Україні зимовий і літній час було введено у 1981 році. Восени стрілки годинника переводять на зимовий час — на годину назад, а навесні — на літній, на годину вперед.

Навіщо взагалі це робиться:

Читати більше новин в Telegram
  • переведення годинників на літній час здійснюється для того, щоб люди мали можливість раніше починати день і довше працювати. Перехід на літній час дає можливість економити енергію;
  • переведення годинників на зимовий час відбувається через короткий світловий день. Так, зменшення часу влітку і збільшення взимку потрібні для того, щоб люди мали можливість довше працювати і менше використовувати штучне освітлення.
  • В Україні перехід на літній час відбувається щорічно в останню неділю березня, а на зимовий — в останню неділю жовтня.

Скасування переведення часу в Україні

Чиновники вже неодноразово намагалися скасувати переведення годинників на літній і зимовий час. Остання спроба була навесні 2021 року. Тоді Верховна Рада України не підтримала законопроект №4021 «Про обчислення часу в Україні» (автор — народний депутат від «Слуги народу» Руслан Стефанчук). Парламент вирішив доправити законопроект до Комітету ВР з питань економічного розвитку на доопрацювання. За це рішення проголосували 226 депутатів.

«Такий «сезонний тимчасовий стрибок» призводить до зміни біологічних ритмів і негативним чином відбивається на загальному стані людини, як фізіологічному, так і психологічному. Після переведення годинникових стрілок у громадян погіршується самопочуття, знижується працездатність, спостерігається значне загострення хронічних захворювань», — повідомляється в пояснювальній записці.

А 19 жовтня 2021 року Стефанчук на брифінгу в парламенті заявив, що нардепи повернуться до обговорення питання про скасування переходу на літній час. За його словами, Україна має залишитися в зимовому часі, тому обговорення цього питання буде актуально після переведення годинників 31 жовтня 2021 року.

Переведення часу: за і проти

За словами керівника відділу з комунікацій постачальника електроенергії і газу YASNO Антона Ковалишина, економія на електроенергії від переведення часу становить від 0,2% до 2%.

А за оцінками чеських вчених з Czech Science Foundation, які проаналізували численні дослідження питання ефективності переведення часу, на сьогоднішній день переведення годинників дозволяє заощадити 0,34% електроенергії.

На публічних обговореннях цього питання близько 4.6 млн громадян Євросоюзу висловилися за те, щоб скасувати переведення годинників. Тому країни почали відмовлятися від переведення стрілок годинника. У 2019 Європарламент підтримав ідею скасувати сезонне переведення годинників в країнах ЄС з 2021 року.

Шкода для здоров’я від переведення часу

У 2020 році міжнародна група дослідників з’ясувала, як введення літнього часу відбивається на частоті різних захворювань. Для цього вчені аналізували стан здоров’я понад 150 млн осіб, що живуть в США та Швеції.

Виявилося, що є чотири великі групи проблем зі здоров’ям, які дійсно залежать від переведення годинників. Це серцево-судинні захворювання, різноманітні травми, психічні розлади, а також захворювання, пов’язані з імунною системою.

За даними дослідників медичного Каролінського Інституту в Стокгольмі при переході на літній час підвищується ризик інфарктів міокарда на 5% в перший тиждень, а найбільше зростання числа інфарктів спостерігається в перші три дні.

При переході на зимовий час ризик, навпаки, знижується, але в меншому ступені. В рамках цього дослідження вчені вивчили статистику інфарктів в Швеції з 1987 року, коли країна ввела літній час.

Перехід на зимовий час без шкоди для організму

Готуватися до переходу на зимовий час потрібно заздалегідь, тому що на адаптацію до нового часу людині необхідно до 1,5 місяців. Для цього потрібно:

  • Лягати спати хоча б на 15 хвилин раніше.
  • Заздалегідь скоректувати режим дня.
  • Відмовитися від кави та алкогольних напоїв протягом двох днів.
  • Перестати користуватися смартфонами не менше, ніж за годину до сну.
  • Знизити фізичні навантаження на тиждень після переходу на зимовий час, щоб уникнути перевтоми.

Також фахівці радять на період адаптації не вживати жирну їжу, а до свого раціону додати більше овочів та фруктів. Також необхідного більше пити води і трав’яного чаю.

Переведення часу в інших країнах — цікаві факти

  • У сучасному світі 239 країн. З них літній час використовують 78, тобто — 32,6% від загальної кількості.
  • Латинська Америка спробувала ввести перехід на зимовий та літній час, але в підсумку, визнала абсолютно марним, оскільки велика частина цієї зони розташована в екваторіальному поясі і не має великих сезонних відмінностей в тривалості дня.
  • У Північній Кореї переведення годинників сталося під час святкування 70-річчя незалежності країни. Стрілки були переведені на 30 хвилин назад — країна таким чином повернулася в часовий пояс, в якому вона була до японської окупації. Державне агентство новин КНДР заявило, що це було зроблено для того, щоб «викорінити спадщину японського колоніального періоду».
  • У вересні 1999 року Ізраїль перейшов на зимовий час. А в Палестині він не змінився. Група терористів підготувала бомби з годинниковими механізмами і передала спільникам — ізраїльським арабам. Однак, встановлені на палестинський час, всі бомби здетонували за годину до запланованого ізраїльського часу вибуху, вбивши трьох терористів, а не пасажирів автобусів, для яких вони були призначені.

Раніше Заборона писала, в яких регіонах України та коли почнуться перші заморозки.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій