'
Читаєте зараз
У Штатах вийшла книга про прихильників верховенства білої раси, серед яких є й українці. Заборона стисло переказує матеріал

У Штатах вийшла книга про прихильників верховенства білої раси, серед яких є й українці. Заборона стисло переказує матеріал

Hanna Belovolchenko

Видання The New Republic опублікувало уривок із книжки письменниці та факт-чекерки видання New Yorker Талії Лавін «Culture Warlords: My Journey Into the Dark Web of White Supremacy» («Воїни культури: моя подорож до темного лабіринту білого верховенства»). Ця книжка розповідає про екстремістські угруповання та їхніх прихильників, серед яких є й українці. Зокрема — Давид Коломієць, адміністратор телеграм-каналу Brenton Tarrant’s Lads, де поширювали терористичний «манифест». Аби написати книгу, Лавін під вигаданою особистістю спілкувалася з прихильниками ідей верховенства білої раси. Коломієць писав їй, як воював на Донбасі та про те, кого хоче знищити. Заборона стисло переказує матеріал, а також розповідає контекст історії.


Ешлін Грант

Аби провести своє розслідування, Талія Лавін вигадала собі фейкове ім’я та історію життя. За легендою, вона — Ешлін Грант, яка живе в американському штаті Айова. Талія взяла фото іншої жінки та створила фейкові сторінки у соцмережах. Ешлін Грант — прибічниця думки про вищість білої раси. Все це Талія Лавін вигадала, щоб проникнути в Vorherrschaft Division.

Фото: The Daily Beast/Twitter

Vorherrschaft Division — чат-група в Telegram, де спілкуються американці та європейці, зациклені на поширенні зображень терору. Її учасники впевнені, що расова війна потрібна просто зараз. Це угрупування — одне з послідовників відомої терористичної організації прибічників вищості білих Atomwaffen Division («Атомна зброя» з нім.). Такі групи мають німецькі назви, а створюють їх здебільшого в зашифрованому чаті Telegram.

«Нападник»

У чаті Vorherrschaft Ешлін познайомилася з українцем Давидом Коломійцем. Йому 22, він мешкає у Києві та шукає собі майбутню дружину-американку. Хоче створити Сполучені Штати лише для білих та вважає, що Ешлін може йому в цьому допомогти. Псевдонім Коломійця — Der Stürmer [«нападник» з нім.]. Це його улюблений тижневик, який виходив у нацистській Німеччині з 1923 по 1945 рік.

Коломієць відверто захоплюється Гітлером, хоча, як пише авторка книги, його справжній герой — Брентон Таррант, австралійський терорист, котрий у 2019 році влаштував стрілянину в мечетях Нової Зеландії і вбив 51 людину, 49 були поранені.

Брентон Таррант. Фото: EPA

«Як і сам Таррант, Давид стурбований всім американським. Він хотів би побачитися зі мною в США. Каже, що колись був частиною групи під назвою «Чорний корпус» — попередника батальйону “Азов”», — пише Талія Лавін.

Коломієць, за її словами, працює в офісі, щоб дозволити собі купувати боєприпаси. Він був на передовій. На підтвердження надсилав фото своєї форми та зброї, яку використовував у війні на Донбасі. Намагався «вразити» її відео з фронту. На ньому «один з його хлопців» стріляє з гвинтівки, а над головою — майорить прапор зі свастикою.

А ще Коломієць один з адміністраторів україномовного каналу під назвою Brenton Tarrant’s Lads. Заборона вже розповідала про це: у червні 2020-го Служба безпеки України повідомила, що затримала в Києві та Харкові лідерів «неонацистського угруповання», які пропагували ідеї Брентона Тарранта. У серпні 2019 року незалежні розслідувачі міжнародної групи Bellingcat з’ясували, що переклад «маніфесту» Тарранта продають в одному з телеграм-каналів за 100 грн. Ймовірно, Brenton Tarrant’s Lads і був цим каналом.

Вигаданій Ешлін Коломієць розповів, що це він надрукував і розповсюдив сотні копій «маніфесту» Тарранта. Це документ на 74 сторінки, який терорист запостив у Twitter за кілька хвилин до нападу. У ньому він розмірковував про перевагу білої раси і майбутнє «заміщення», під яким малося на увазі фізичне знищення всіх небілих людей. Більше про нього Заборона писала раніше. Напередодні Bellingcat опублікував дослідження перекладеного буклета, в якому були задокументовані селфі чоловіків в Україні та Росії з копіями маніфесту в руках.

Фото: bellingcat.com

«Риба, що потрапила до моїх тенет, була напрочуд великою: він самотужки допомагав радикалізації потенційно тисяч людей, розповсюджуючи документ, який вже спровокував терористичні атаки. І він цим пишався», — пише Талія Лавін.

«Надто багато людей, яких нам потрібно знищити»

У матеріалі наведені також уривки спілкування Ешлін та Давида в чаті. Дівчина говорить із Коломійцем англійською, російською та навіть українською. Йому вона сказала, що вивчила мови, бо хотіла поїхати на Донбас, щоб зустрітися з «хардкорними хлопцями», американськими прихильниками білої вищості, які поїхали воювати в Україну.

У переписці зокрема є момент, в якому Ешлін просить Давида показати його шрам. Її співрозмовник каже: шрам на роті, заробив поріз від ножа однокласника, з яким бився в старшій школі. На питання Ешлін чому, Давид пише: «Тому що я сказав йому, що Луганськ — це не країна, це місто, яке належить Україні». Та продовжує: «Ці брудні покидьки з Луганська, Донецька, євреї, кебаби. Надто багато людей, яких нам потрібно знищити».

Фото: bellingcat.com

«Найбільше мене непокоїть у Давиді те, що він продовжує надсилати мені відео та зображення зброї. Він каже, що в нього М4. Надсилає мені скріншот із гри Counter Strike, де свій АК-47 назвав «DIE MUSLIMS!!!». Каже, на те, щоб приєднатися до білого націоналістичного руху, його надихнув Брентон Таррант», — пише Лавін.

Також Давид Коломієць надсилав Ешлін «відео, які йому подобається дивитися». Це дзвінки у службу «911» від абонентів, які зникли й не встигли завершити дзвінок. Їхні голоси, страждання тішать його, пише авторка.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій