'
Читаєте зараз
Переробили радянське Польща таємно оснастила ЗСУ високомобільною ППО

Переробили радянське Польща таємно оснастила ЗСУ високомобільною ППО

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна-союзниця на кінець 2021 року мала у арсеналі 17 ракетних комплексів С-125 Newa SC.
  • Комплекси були розроблені у СРСР, але поляки провели повну модернізацію у два етапи.
  • ЗРК призначений для боротьби з маловисотними ворожими цілями практично усіх типів.

Країна-союзниця могла таємно постачати Збройним силам України радянські системи протиповітряної оборони власної модернізації. Вони значно перевершують оригінальну техніку за характеристиками. Головною фішкою є гусеничне шасі, на якому розміщена пускова установка. Це значно підвищило мобільність та прохідність техніки.

Заборона розповідає про характеристики техніки, що тепер перебуває на озброєнні України.


С-125 Newa SC: особливість версії радянського ЗРК

У мережі з’явилися знімки українських захисників поруч із пусковою установкою зенітно-ракетного комплексу С-125 Newa SC. Такі системи стоять на озброєнні Польщі, однак про їх передачу Збройним силам України не повідомляла жодна сторона. Тож, найімовірніше, країна-союзниця таємно поставила комплекси воїнам.

Скільки одиниць техніки потрапило в ЗСУ, невідомо, але на кінець 2021 року на озброєнні Війська Польського перебувало 17 комплексів, зведених у шість дивізіонів (по три пускові установки у кожному), пише Defence Express.

С-125 «Newa SC» (System Cyfrowy) — це варіант радянських зенітно-ракетних комплексів (ЗРК) 1960-х років С-125 «Нева-М». Їх створили для боротьби з маловисотними пілотованими та безпілотними аеродинамічними цілями практично усіх типів (ракети, безпілотники, літаки тощо) на висоті від 20 м до 18 кілометрів. Дальність ураження складає від трьох до 25 кілометрів, пояснили у Мілітарному.

Польща запустила двоетапну модернізацію у 1990-х роках:

  • перший етап провели у 1992 році: пускову установку встановили на гусеничне шасі танка Т-55, а антенну систему, що входить до складу ЗРК, помістили на колісне шасі від ракетної системи «Скад». Це суттєво підвищило мобільність комплексу;
  • другий етап почався 1996 році — у ЗРК замінили все, окрім самої пускової та ракет:
  • вбудовано два процесори обробки інформації про курс цілі та ракет, що дозволяє виявити повітряну ціль навіть в умовах радіолокаційного тиску;
  • зросла дальність виявлення цілей (до 300 км), а от дальність поразки не змінилася;
  • зменшили розмір системи передачі даних;
  • змінили систему індикації — замість чотирьох моніторів, необхідних операторам супроводу цілі, поставили один;
  • зросла ефективність та темп стрільби;
  • кількість транспортних засобів у комплексі зменшили до 11.

ЗРК став значно стійкішим до перешкод.

«Як можемо припускати, поляки до своїх С-125 Newa SC не передавали РЛС [радіолокаційні станції], що також мають доволі екзотичне шасі — від пускових установок оперативно-тактичних ракетних комплексів Р-17 ‘Ельбрус’ [колісне]. Тому, очевидно, офіцери Сил оборони України ув’язують польські ЗРК в загальну ешелоновану систему ППО із єдиною системою обміном даним», — кажуть військові експерти.

Великою перевагою цих систем для України є наявність достатнього власного запасу ракет типу 5В27, які використовуються у С-125 Newa SC.

Раніше Заборона розповідала про модернізацію найсучасніших американських безпілотників Gray Eagle, яку Пентагон проводить спеціально для передачі дронів українським воїнам.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій