'
Читаєте зараз
Держава почала перевірки перевізників через смертельні ДТП. Які будуть наслідки?

Держава почала перевірки перевізників через смертельні ДТП. Які будуть наслідки?

Роман Губа
Автор:

За останній тиждень в Україні сталося кілька смертельних аварій за участі пасажирських автобусів. За один день – 20 липня – на дорогах загинуло 26 людей. Через велику кількість жертв держава ініціювала масштабні перевірки.

23 липня з’явилась інформація, що в нелегальних перевізників можуть конфісковувати транспортні засоби. Про це розповів міністр інфраструктури України Володимир Омелян.

Zaborona.com поспілкувалась із представником державних органів, транспортним експертом та перевізником, аби дізнатись, якими можуть бути наслідки цих перевірок та що це значить для пасажирів. 

 

Читати більше новин в Telegram

В’ячеслав Дідківський, виконувач обов’язків Голови Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека)

«З п’ятниці [20 липня] працює інспекторський склад по всій Україні. МВС, Нацполіція, Мінінфраструктури, Укртрансбезпека працюють разом. Треба працювати не на виявлення порушень під час перевезень, а на попередження. У зв’язку з цим ми ставимо питання щодо виведення перевізників із мораторію на здійснення планових перевірок. Але поки що це лише наша пропозиція. Реальна ефективність залежить від змін у законодавстві.

Починаючи із суботи, 67 екіпажів відпрацьовує пасажирські перевезення. За чотири дні було перевірено 4000 одиниць транспорту і виявлено 1145 порушень. Здебільшого це проблеми із режимом роботи та відпочинку та наявністю дозвільних документів. У 23 випадках виявилось, що водії не мали ні ліцензій, ні дозволів, але здійснювали господарську діяльність. За рішенням суду, їх може бути оштрафовано на суму від 17 до 34 тисяч гривень.

Із серпня має запрацювати електронний кабінет перевізника. З’явиться можливість отримувати ліцензії на перевезення в онлайн-режимі».

 

Олександр Дереза, перевізник, голова ТОВ «ТРАНСТЕПМО»

«Люди, які засинають за кермом і вбивають людей – це проблема порушення режиму праці та відпочинку водіїв. Вони мають їздити не більше ніж 21 годину – і навіть якщо водій їде в автобусі як пасажир – то він все одно працює, робочий час іде. Я особисто потрапляв у ДТП із маршрутчиком, а він мені казав: «Знаєте, я просто півтори доби не сплю, бо заробляю гроші».

Щоби здійснювати рейс між країнами – треба мати техпаспорт на транспортний засіб – і в ньому мають збігатися дані з дозволами країн, через які прямує перевізник. Якщо це рейс «Київ-Варшава», то він повинен мати дозволи з України та Польщі. Бувають випадки, коли перевізник їде на «євробляхах» і використовує іноземний договір оренди на авто. Якщо станеться проблема із таким автобусом і загинуть люди, то водії просто розбіжаться. І це не про мікроавтобуси, а про великі туристичні – на 50 пасажирів.

Позиція міністерства інфраструктури – «лібералізація» – призводить до того, що дозволи видають усім бажаючим і не перевіряють кваліфікацію перевізника. На ринок перевезень прийшли ті, хто вчора купив автобус 90-х років і одразу почав їздити за кордон. Загальна проблема в транспортній сфері – неможливість придбати новий автобус через розмитнення, що становить 44% від вартості транспорту.

Якби транспортна інспекція хотіла б налагодити ситуацію, то вона б це швидко зробила. Я бачив, як тепер патруль зупиняє маршрутників. У 90% випадків – вони мають конкретні порушення. Та якщо зараз вивести їх усіх із ринку – то трапиться транспортний колапс».

 

Дмитро Беспалов, спеціаліст із транспортного планування

«У мене є певна доля песимізму щодо майбутнього. Ми вже мали схожу історію минулого року. Тоді через те, що в нас не контролюється швидкість на дорогах, загинуло багато людей. У Харкові легковик врізався в пішоходів на тротуарі, вочевидь через перевищення швидкості. Цей інцидент використали, щоби знизити ліміт дозволеної швидкості в містах до 50 кілометрів за годину. Цей ліміт діє з початку року – і якихось особливих змін ми не спостерігаємо. Був великий галас, але пройшло з’явились інші інформаційні приводи.

З іншого боку, я хочу сподіватися, що життя цих загиблих людей дозволить зберегти життя іншим. Треба налагодити порядок у цій сфері й більше такого не припустити. Я їздив дорогами Миколаївської області – і спостерігав чимало поліцейських на дорогах. Дуже багато перевірок – раніше я такого ніколи не бачив, хоча їжджу часто.

Зараз такий флешмоб у поліції – зупини автобус та перевір у нього документи. Але чи дасть це позитивний ефект – невідомо. Я переживаю, що цей ажіотаж зміниться іншим. Наприклад, зміною швидкісного режиму чи історією з «євробляхами». Якийсь молодий хлопець без документів вб’є яких-небудь людей на зупинці.

Інформаційних приводів так багато, що міністерство кидається в усі боки. Схоже, що нинішні дії – це якась тактика, спроба виправити ситуацію. А ось стратегії – немає. Ринок міжміських перевезень дуже небезпечний і кримінальний на всьому пострадянському просторі. Були історії, коли люди на пострадянському просторі намагалися змінювати систему, але платили за це життям.

Те, що зараз прем’єр-міністр звернув увагу на проблему – це дуже добре. Мабуть, без втручання перших осіб там нічого не змінити. Але вони мають домовлятися на рівні власників бізнесу, що треба змінювати правила гри. Це не робота із середніми функціонерами – це домовленість на найвищому рівні».

 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій