Переїхали під час війни: юрист розповів, як убезпечити покинуте житло
- Українці, які через війну були вимушені залишити свої домівки, можуть укласти договір управління майном.
- Отримати кошти на купівлю нової квартири чи будинку можна за програмою єВідновлення.
- Отримуючи компенсацію, необхідно буде відмовитися від майбутніх репарацій, які сплачуватиме держава-агресор.
Під час війни в Україні страхові компанії не страхують ризики спричинення збитків через обстріли. Тому у випадку пошкодження житла люди можуть розраховувати на компенсацію від держави. Якщо житло вціліло, є певні юридичні аспекти його захисту.
Заборона розповідає про способи зменшити ризики фінансових втрат, завданих покинутому житлу.
Покинуте житло: як уберегти від втрат
Власники квартир можуть передати своє житло в управління іншим людям, уклавши договір управління майном. Це варіант для українців, які через війну були вимушені залишити своє житло та не мають змоги слідкувати за його станом.
«Відповідно до статті 1029 Цивільного кодексу України, за договором управління майном одна сторона (установник управління) передає другій стороні (управителеві) на певний строк майно в управління. А друга сторона зобов’язується за плату здійснювати від свого імені управління цим майном в інтересах установника або вказаної ним особи», — розповів юридичний консультант Юрій Бойко.
Договір треба засвідчити нотаріально. У ньому можна передбачити такі обов’язки для управителя:
Читати більше новин в Telegram- здавати житло в оренду;
- перевіряти його стан;
- перераховувати орендну плату власнику квартири;
- продати квартиру та навіть обумовити ціну продажу.
Управитель має право на плату за надання своїх послуг. «Але найважливішим аргументом на користь такого договору є те, що управитель у повному обсязі відповідає за збитки, завдані житлу. Якщо він не доведе, що вони виникли внаслідок непереборної сили, дій установника управління», — зауважив експерт.
За договором управитель не компенсує збитки, завдані бойовими діями, бо така подія є обставиною непереборної сили.
Компенсація по єВідновлення: як отримати
Українці, чиї домівки були знищені через російську агресію, можуть подати заяву в Дії й отримати кошти на купівлю нового житла. Компенсацію за програмою єВідновлення оформляють за зруйноване житло, яке має одного власника, не розміщене в зоні активних бойових дій та розташоване на підконтрольній Україні території.
Щоб отримати компенсацію за знищене майно:
- Повідомте про знищене майно в застосунку Дія. Для цього перейдіть в меню Послуги — розділ єВідновлення — Зруйноване майно. Якщо зробили це раніше, повторно не потрібно.
- Заповніть заяву про компенсацію в застосунку. Для цього необхідно, щоб ваші права на нерухомість було внесено до Держреєстру речових прав на нерухоме майно.
- Вкажіть пільгову категорію, якщо є, та контактні дані.
- Дія автоматично сформує заяву. Перевірте її та відправте в обробку.
Суму компенсації визначить комісія органу місцевого самоврядування. Для цього враховують характеристики будинку: площу знищеного житла, рік побудови, клас об’єкта та середню вартість квадратного метра на вторинному ринку регіону.
Після того, як комісія оцінить збитки, ви отримаєте житловий сертифікат (у Дії або на електронну пошту). Його можна використати, щоб придбати нову квартиру чи будинок, а також для купівлі нерухомості на вторинному ринку чи інвестиції в будівництво. Для цього потрібно:
- подати заяву в Дії для бронювання коштів за сертифікатом;
- укласти угоду купівлі в нотаріуса, зазначивши сертифікат як спосіб оплати.
Потім житловий сертифікат конвертують у гроші й перерахують їх продавцю нерухомості. Скористатися сертифікатом потрібно протягом п’яти років з моменту отримання.
Отримавши компенсацію, необхідно буде відмовитися від майбутніх репарацій, які сплачуватиме держава-агресор.
Раніше Заборона розповідала про ухвалений Верховною Радою закон, який має захистити позичальників. Так, взяті до війни кредити на авто чи квартиру/будинок можна заморозити або навіть анулювати.
Читати більше новин в Telegram