Читаєте зараз
Переїзд під час війни: як допомогти дитині пережити стрес і адаптуватись

Переїзд під час війни: як допомогти дитині пережити стрес і адаптуватись

Ilona Kivva
Автор:
  • Під час бойових дій неповнолітні зіштовхуються з двома типами травматичних подій. Обидва можуть викликати серйозні ментальні наслідки.
  • Особливо травматичним досвідом може стати раптовий переїзд. 
  • Не варто ставитися до переїзду, як до паузи в житті. Психологи радять робити усе можливе для швидкої адаптації до нових умов.

В ранньому віці психіка особливо вразлива, тож важливо попіклуватись про те, щоб переїзд пройшов комфортно. Діти значно частіше страждають на депресію, ПТСР та тривожні розлади внаслідок бойових дій, ніж дорослі. Виїжджаючи з небезпечної території, потрібно перш за все пояснити причини такого рішення.

Заборона розповідає про способи заспокоїти дитину в дорозі та не спричинити нову моральну травму.

Вплив війни на дитяче психічне здоров’я: дослідження

Під час бойових дій неповнолітні зіштовхуються з двома типами травматичних подій. Перший – несподівана травма, другий – довготривалі несприятливі події. Вони викликають серйозні ментальні наслідки, йдеться в дослідженнях, наведених Музеєм воєнного дитинства.

У результаті діти, що пережили такий досвід, частіше, ніж їх однолітки, можуть страждати від:

  • тривожних розладів;
  • посттравматичного стресового розладу (ПТСР);
  • депресії;
  • дисоціативних розладів (добровільна соціальна ізоляція; деперсоналізація, дереалізація, небажання розмовляти, кататонічний синдром);
  • поведінкових розладів (агресія, асоціальна і злочинна поведінка, схильність до насильства);
  • зловживання алкоголем і наркотичними засобами.

Відчуття байдужості з боку навколишнього світу може призвести до зневіри та втрати сенсу у власній самореалізації, зазначила дитяча психіатриня та колишня очільниця організації Physicians for Global Survival Джоанна Санта-Барбара. Неповнолітні схильні до навіювання, завдяки чому їх легко піддавати пропаганді.

Читати більше новин в Telegram

Психологічна реабілітація дітей, постраждалих від війни, має включати соціальне зцілення в культурі миру – тобто, безпечному середовищі. Це спосіб запобігти руйнівному впливу збройних конфліктів, вважає науковиця.

Оскільки, враховуючи ситуацію в Україні, повноцінно забезпечити такі умови вкрай складно, потрібно старатися максимально полегшити психологічний стан дитини. Це може включати як спільне проводження часу, ігри, заспокійливі вправи, так і відвідини психолога.

Як подбати про ментальний стан дитини під час переселення

Особливо травматичним досвідом може стати раптовий переїзд. Є низка порад, які допоможуть батькам полегшити цей процес для дітей, кажуть у Міністерстві з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Ось базові правила:

  1. Поясніть дитині причину, яка змусила вас поїхати та чому це важливо для вашої спільної безпеки.
  2. Їй може бути сумно чи страшно через втрату зв’язку з домом, або ж навпаки, радісно від нових вражень. Потрібно бути уважним до емоцій та розділяти їх.
  3. Не слід забувати про базові речі й режим дня – як дитини, так і свій. За можливості організовуйте день так, щоб у ньому було місце для сну, прогулянок, спілкування з однолітками й навчання.
  4. Не варто ставитися до переїзду, як до паузи в житті. Робіть усе можливе для швидкої адаптації до нових умов. Шукайте разом із дитиною нове коло спілкування, займайтеся улюбленим видом спорту, хобі тощо.
  5. Можна психологічно відновлюватись, згадуючи приємні моменти з минулого. Але також обов’язково говоріть із дитиною про майбутнє, літься мріями.
Методи подолання стресу в дитини внаслідок війни. Фото: Institute of Cognitive Modeling

Раніше Заборона писала про оформлення статусу дитини війни в Україні. Право на його отримання мають ті, хто на час воєнних дій, збройної агресії РФ не досягли 18 років.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій