ПФУ нараховуватиме чотири види грошової допомоги: що за виплати
- Уряд ще у 2023 році ухвалив постанову про переведення низки виплат від органів соціального захисту населення до Пенсійного фонду України.
- Нововведення зачіпає чотири категорії отримувачів одноразових грошових допомог та довічних стипендій.
- Більшість видів фінансової підтримки одноразові.
У більшості випадків отримувачі виплат не мають нічого робити — грошову допомогову нарахують автоматично. Однак є низка категорій, яким все ж доведеться звернутися у Пенсійний фонд.
Заборона розповідає про виплати, які з 1 липня призначає Пенсійний фонд, і чи потрібно для цього якісь документи.
Пенсійний фонд України: що виплачує з липня-2024
Наприкінці грудня 2023 року Кабінет міністрів ухвалив постанову, яка передбачає, що з 1 липня 2024 року низку виплат призначатиме й виплачуватиме Пенсійний фонд. Самі ж виплати не нові, але раніше їх виплачували органи соціального захисту населення, пояснили у ПФУ.
Таким чином, з 1 липня через Пенсійний фонд можна отримувати:
- одноразову грошову винагороду людям, яким надано звання Герой України за здійснення визначного геройського вчинку (не стосується щомісячних виплат захисникам України або їхнім сім’ям, адже вони отримують такі виплати через ПФУ з 2023 року);
- довічні державні стипендії учасникам бойових дій у період Другої світової війни 1939-1945 років, які зазнали переслідувань за правозахисну діяльність, та людям, яким за особливі заслуги перед Батьківщиною призначено довічні державні стипендії відповідно до указів президента;
- довічні державні стипендії громадянам України, які рятували євреїв на території України під час Голокосту в роки Другої світової війни, якщо їм призначено таку стипендію указом президента;
- одноразову грошову допомогу членам сімей осіб, смерть яких пов’язана з участю в масових акціях громадського протесту, що відбулися у період з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року, та тим, хто отримав тілесні ушкодження, побої, мордування під час участі в цих акціях.
Крім того, органи Пенсійного фонду забезпечують призначення і виплату одноразової грошової допомоги за шкоду життю та здоров’ю, завдану працівникам об’єктів критичної інфраструктури внаслідок військової агресії Російської Федерації проти України.
Читати більше новин в TelegramЗгідно з постановою уряду, інформацію про частину отримувачів таких виплат до Пенсійного фонду мають передавати відповідні органи (зокрема, державні адміністрації). Однак у деяких випадках до ПФУ треба звертатися особисто.
Одноразові допомоги й довічні стипендії: як їх призначають в Україні
Герої України, яким надали таке звання за здійснення визначного геройського вчинку, претендують на одноразову виплату, яка дорівнює 50-кратному розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року. Тобто у 2024 році така виплата становитиме 151 400 грн.
Право на цю виплату мають:
- люди, які отримали звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка»;
- члени сім’ї того, хто посмертно отримав звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка»;
- члени сім’ї людини, яка отримала звання Герой України з врученням ордена «Золота Зірка», але за життя не отримала грошей.
До членів сім’ї, які мають право на одноразову грошову винагороду, належать дружина (чоловік), діти, батьки.
Щоб отримати грошову допомогу, потрібно звернутися в Пенсійний фонд. Детальніше можна дізнатись на сайті ПФУ.
Що стосується довічних стипендій учасникам бойових дій у період Другої світової війни 1939-1945 років, які зазнали переслідувань за правозахисну діяльність, та людям, яким їх призначили за особливі заслуги перед Батьківщиною, то розмір цих стипендій відрізняється.
Тим, хто зазнав переслідувань за правозахисну діяльність під час Другої світової війни, щомісяця виплачують суму, яка дорівнює 100% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році ця сума становить 2 361 грн. Ті ж, кому стипендію призначили за особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісяця отримують суму в розмірі 150% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у 2024 році це 3 541.5 грн). В обох випадках довічні стипендії своїм указом призначає президент.
Що стосується довічних стипендій громадянам України, які рятували євреїв на території України під час Голокосту в роки Другої світової війни, то її розмір дорівнює трьом прожитковим мінімумам для осіб, які втратили працездатність. У 2024 році це 7 083 грн. Право на таку стипендію мають лише ті, хто має звання Праведника народів світу, яке надає Ізраїльський інститут катастрофи і героїзму національного меморіалу Катастрофи (Голокосту) і Героїзму «Яд ва-Шем», або ті, хто має звання Праведника Бабиного Яру, яке надає Єврейська Рада України.
Також виплати отримують сім’ї загиблих під час Революції гідності, а також ті, хто зазнав поранень чи катувань під час протестних акцій. Ці виплати коливаються в сумі від 200 000 до мільйона гривень. Виняток — виплата за пошкоджене майно.
Раніше Заборона розповідала про виплати додатково 70 000 грн деяким категоріям військовослужбовців, а також про те, які виплати вже є у ЗСУ.
Читати більше новин в Telegram