'

Частина воїнів додатково отримуватиме 70 000 грн: які доплати вже є у ЗСУ

Анастасія Могилевець
  • Парламент проголосував за створення ще однієї виплати для українських захисників, 12 квітня її затвердив Кабінет міністрів.
  • Загалом виплати військовим складаються з двох частин: оклад (фактично зарплата) та додаткові винагороди.
  • У 2024 році бійці продовжують отримувати 30 000, 50 000 або 100 000 грн доплат залежно від місцеперебування, навичок та специфіки роботи.

Винагорода у 70 000 грн буде призначена військовослужбовцям, які виконують бойові задачі на лінії розмежування, на ТОТ або російській території. При цьому це не ще один формат бойових доплат, а окрема додаткова виплата.

Заборона розповідає про додаткову грошову винагороду, а також про розмір грошового забезпечення українських воїнів станом на 2024 рік.

70 000 грн/місяць для ЗСУ: рішення ВРУ

Верховна Рада 11 квітня 2024 року проголосувала за постанову, яка передбачає фінансову винагороду для військових на нулі в розмірі 70 000 гривень. Її має розробити Кабінет міністрів України. «За» проголосував 321 депутат. 

Гроші виплачуватимуть за кожні 30 днів, проведених захисником у гарячих точках. Це стосується людей, які виконують бойові завдання на лінії першого ешелону оборони або наступу, а також на території противника. Зокрема, між позиціями російських та українських військ чи на тимчасово окупованій території України.

Оприлюднена постанова Верховної Ради. Фото: Ярослав Железняк/Telegram

Це, як обіцяють, не буде заміною 100 000 чи 50 000 грн бойових. Так, передбачається, що окрім зарплати (20-25 000 грн) і додаткової винагороди військові отримуватимуть ці 70 000 грн додатково. Крім того, пункт перший постанови передбачає розробку законопроєкту щодо впровадження механізмів ротації та звільнення з військової служби.

Читати більше новин в Telegram

Напередодні секретар комітету з питань національної безпеки, оборони і розвідки Роман Костенко писав, що профільний комітет додав цю норму під час розгляду поправок до законопроєкту про мобілізацію, та згодом її прибрали з документа.

Уряд вже затвердив доплату в 70 000 грн, її отримуватимуть також співробітники поліції, які виконують бойові завдання на першій лінії, повідомив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

100 000 грн бойових: хто має право отримати

Виплати українським захисникам складаються з двох частин:

  • щомісячне грошове забезпечення від держави, обсяги якого залежать від посади, звання, вислуги років (простими словами, це зарплата);
  • додаткова фінансова винагорода, встановлена указом президента на період воєнного стану (доплати в сумі 30 000, 50 000 та 100 000 гривень).

Згідно з постановою Кабміну №168, виплати у розмірі 100 000 грн передбачені для військовослужбовців, які виконують бойові завдання безпосередньо на лінії розмежування. Якщо захисник отримав бойову травму, поранення чи контузію, він також має право на додаткові 100 000 грн за весь час перебування на реабілітації в лікарні або відпустки за станом здоров’я. Виплати відбуваються на підставі висновку військово-лікарської комісії.

Крім того, згідно з наказом Міністерства оборони від 29 вересня 2023 року 100 000 гривень отримують воїни в складі ракетних військ, артилерії та протиповітряної оборони, які здійснюють вогневе ураження противника, без умови перебування в районі ведення бойових дій. Аналогічне грошове забезпечення мають військовослужбовці, які розміновують райони ведення активних бойових дій.

Члени родин полонених в Росії українців мають право отримувати 100 000 грн на рік. Якщо вони не оформлювали заявку на допомогу, гроші після повернення має право забрати звільнений полонений особисто.

30 000 грн для тиловиків: що з виплатою

Постанову, що передбачала додаткові 30 000 грн всім бійцям ЗСУ на тилових посадах, працівникам Служби безпеки, розвідки, Нацгвардії та Держприкордонслужби, ухвалили ще 28 лютого 2022 року.

Читайте також

У 2023 році правила оновили. Таку фінансову винагороду залишили виключно тим бійцям у тилу, які перебувають на блокпостах, охороняють критичні об’єкти, переганяють техніку: словом, виконують спеціальні завдання.

Зміни викликали невдоволення в суспільстві, тож український парламент у січні 2023 року зареєстрував законопроєкт №8312 про повернення попереднього порядку нарахування, тобто, всім тиловикам без виключення. 

Акт було підтримано 10 квітня 2023 року: «за» проголосували 277 народних депутатів. Минув рік, проте станом на 11 квітня 2024 року документ залишається без підпису президента України.

Натомість в січні 2024 року Київська міська рада ухвалила рішення щодо одноразової адресної виплати новобранцям, які мобілізувалися до лав ЗСУ після 1 грудня 2023 року. Столиця виплачує їм матеріальну допомогу на банківські рахунки. Це стосується лише мешканців Києва.

Порядок нарахування одноразової матеріальної допомоги мобілізованим киянам. Інфографіка: Офіційний портал Києва

Для отримання виплати мобілізований має надати до ТЦК та СП такі документи: копії ідентифікаційного коду, паспорта громадянина України чи ID-картки, довідку/виписку з банку про відкриття соціального (зарплатного) рахунку. Станом на початок березня 2024 року гроші вже отримали ​​473 захисники.
Раніше Заборона розповідала про ухвалення Верховною Радою закону про мобілізацію. Положення про ротацію та демобілізацію на прохання Генштабу вирішили розкрити в окремому документі. На його створення може піти близько 8 місяців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій