Читаєте зараз
Під Києвом у річку скинули три тисячі каністр з хімікатами. Що буде з довкіллям і як покарають винних

Під Києвом у річку скинули три тисячі каністр з хімікатами. Що буде з довкіллям і як покарають винних

Hanna Belovolchenko
Під Києвом у річку скинули три тисячі каністр з хімікатами. Що буде з довкіллям і як покарають винних

Стійкий їдкий запах та плями олії — невелика річка Кізка на Київщині як мінімум чотири місяці перетворювалася на непридатну для всього живого ділянку. 17 квітня місцеві разом з екологами та надзвичайниками розчистили забруднену територію. Виявилося, що невідомі скинули у воду три тисячі каністр з хімікатами. Заборона розповідає, чому це небезпечно для всієї України та що загрожує порушникам закону.


Що сталося?

Сині й білі каністри в річищі вздовж 400 метрів, їдкий запах, подібний до ацетону, червона вода й випалена трава довкола. Таку картину побачили екологи ще в січні 2021-го, коли приїхали до Бучанського району під Києвом. Невідомі викинули в річку Кізка майже три тисячі каністр з хімікатами.

Позитивний момент у цій історії хіба що в тому, що більшість каністр були закриті: тріснули лише кілька. Інакше, каже заступник голови президії Українського товариства охорони природи Ігор Артеменко, отруїли б воду в Дніпрі. Адже Кізка — це притока річки Ірпінь, яка впадає в Дніпро.

«Підозрюємо, що каністри викинули або наприкінці минулого, або на початку цього року, — каже Артеменко. — Знайшли їх у січні. Спочатку зверталися до Мінекології, обласної влади, але нам сказали, що це відповідальність місцевих органів. Тоді вирішили зібрати людей на місці й за підтримки Бучанської мерії та надзвичайників прибрали каністри».

Сьогодні хімікати вивезли на базу місцевого комунального підприємства, де зберігають побутові відходи. А коли науковці встановлять, що за речовина всередині, їх утилізують.

Хімікати сильно отруїли воду?

Так. Вода справді дуже забруднена, а з огляду на сезон дощів, вона швидко може дійти до Дніпра.

«В річку викинули десь 80 тисяч літрів отрути. З Дніпра п’ють три чверті населення України — ця вода йде у квартири, будинки», — додає Артеменко.

Та з іншого боку, більшість каністр закриті. Тож екологи сподіваються, що з часом природа відновиться самостійно.

Хоча представник Всеукраїнської асоціації мисливців та користувачів мисливських угідь Віктор Червоний каже: нині в районі Кізки не лишилося птахів і тварин, яких раніше тут було вдосталь. На воді й досі зберігаються плями, подібні до олії.

«Знаходитися на тій ділянці довго неможливо, — каже в коментарі Забороні староста Блиставицького старостинського округу, яка разом з місцевими мешканцями прибирала навколишню територію. — Стійкий їдкий запах зберігається й досі, після нього нудить і болить голова».

Вже відомо, хто скинув хімікати у воду?

Наразі ні. Поліція відкрила кримінальне провадження — розслідують справу за статтею про забруднення довкілля хімічними речовинами. За це загрожує штраф до 227 тисяч гривень або ж позбавлення права займатися діяльністю на строк до трьох років.

Мерія повідомила, що планує загородити під’їзд до річки для великогабаритного транспорту, аби убезпечити територію від подібних ситуацій в майбутньому. Раніше Заборона писала про те, як корпорації зливають у річки хімікати, але при цьому називають себе екологічно свідомими. Про поняття грінвошингу у світі та Україні можна прочитати тут.

Раніше в Україні траплялися подібні катастрофи?

В Асоціації природоохоронних територій України кажуть, що такий об’єм хімікатів, скинутих у воду, бачать вперше.

Подібна аварія трапилася у 2019-му, коли тонна хімікатів попала в річку Рось на Вінниччині. Тоді вантажівка, яка перевозила хімікати, перевернулася, небезпечна речовина вилилася у воду й у річці загинула риба, а в Умані й Білій Церкві відключили воду, оскільки вона потрапляла до мешканців саме з річки.

Нещодавно також масово загинули птахи — близько тисячі. З’ясувалося, що таке трапляється регулярно й відповідальності за це ніхто не несе.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій