Після злив в ОАЕ заговорили про небезпеку засівання хмар: що це і чому причина в іншому
- 16 квітня в Обʼєднаних Арабських Еміратах почався шторм. В результаті за добу випало дві річних норми опадів — 256 мм.
- Це найбільша кількість опадів в країні за всі 75 років спостережень.
- До цього в ОАЕ використовували засівання хмар, яке, простими словами, провокує випадіння опадів.
Засівання хмар передбачає їх оброблення йодидом срібла або сухим льодом. Речовина вступає в хімічну реакцію та провокує випадіння дощу. ОАЕ не єдина країна, що застосовує метод, але, експерти вважають, що процедура не сильно б вплинула на кількість опадів, а сама техніка засівання хмар має сумнівну ефективність.
Заборона розповідає про аномальні дощі в ОАЕ та вплив на них засівання хмар.
Екстремальні дощі в ОАЕ: що сталось
В Обʼєднаних Арабських Еміратах 16 квітня 2024 року почались екстремальні дощі. Наприклад, в Аль-Айні, що у 100 км на південь від Дубаю за добу випало 256 мм опадів. При цьому річна норма для цього регіону — це менше ніж 100 мм, пише BBC.
Загалом в ОАЕ випала найбільша кількість опадів від початку спостережень 75 років тому. Дощі були настільки масштабні, що лише 17 квітня було скасовано близько 300 рейсів. На кадрах з міста видно десятки затоплених машин. В результаті повені у місті Рас-ель-Хайма чоловік загинув у своєму автомобілі.
«Ця частина світу характеризується тривалими періодами без дощу, а потім нерегулярними сильними опадами. Проте навіть у цьому випадку це була дуже рідкісна подія», — пояснює професор метеоролог з університету Редінга Маартен Амбаум.
Читати більше новин в TelegramТакі масштабні наслідки можливі через те, що Дубай — сильно бетоноване місто, а дренажні споруди не здатні впоратись із такою кількістю опадів. Також проблемою є мала кількість зелених насаджень, які б могли всмоктувати вологу. У січні 2024 року Управління доріг і транспорту ОАЕ навіть створило підрозділ для допомоги у боротьбі з повенями.
«Потрібні стратегії та заходи, щоб [адаптуватися] до цієї нової реальності [частіших та інтенсивніших опадів]. Наприклад, необхідно пристосувати інфраструктуру доріг і об’єктів, побудувати резервуари для зберігання води від весняних дощів і використовувати її пізніше протягом року», — пояснює професор університету Халіфа в Абу-Дабі Діана Френсіс.
Засівання хмар: як могло вплинути
Таку велику кількість опадів користувачі мережі швидко пов’язали з нещодавніми операціями із засівання хмар, які проводились в країні. Простими словами, процес передбачає певні маніпуляції з уже утвореними хмарами, щоб спровокувати більшу кількість опадів. Останні роки Обʼєднані Арабські Емірати використовували технологію, щоб розв’язати проблему нестачі води.
Під час засівання хмар з літаків над хмарами розсіюють йодид срібла або сухий лід. Навколо дрібних частинок речовини збираються краплі води. Зіткнувшись одна з одною, краплі збільшуються в розмірах, що підвищує ймовірність дощу. При цьому ефективність цього способу досі не доведена, а використання йодиду срібла вважається шкідливим. При розчиненні з водою він утворює токсичну сполуку, яка потім осідає там, де пройшов дощ.
Експерти вважають, що навіть якщо в ОАЕ відбувалось засівання хмар днями до шторму, це не сильно вплинуло б на кількість опадів, яка в результаті випала. Річ у тім, що технологію використовують, щоб спровокувати дощ, коли для цього недостатньо природних умов. Однак природній шторм у регіоні утворювався паралельно і до того ж був прогнозованим.
«Напередодні події комп’ютерні моделі (які не враховують потенційні ефекти засівання хмар) уже передбачали кількість дощів, яка перевищує річну кількість, яка випаде приблизно за 24 години. Наслідки були набагато ширшими, ніж я очікував від одного лише засівання хмар — сильні повені вразили великі території від Бахрейну до Оману», — заявив метеоролог BBC Метт Тейлор.
При цьому Діана Франсіс зазначає, що засівання хмар не використовують, тоді, коли прогнозуються великі опади. Цей засіб викликати дощ є достатньо дорогим і таке використання недоцільне.
Натомість експерти вважають, що насправді на кількість опадів вплинула зміна клімату. Так, чим тепліше повітря — тим більше вологи воно здатне утримувати, а за останні роки Земля відчутно нагрілась. Згідно з прогнозом, кількість опадів в ОАЕ до кінця століття може зрости на 30%.
«Інтенсивність дощу була рекордною, але це узгоджується з потеплінням клімату. Більша кількість вологи підживлює шторми, що призводить до сильних опадів та потужніших повеней», — пояснює професор кліматології в університеті Річард Аллан.
Керування погодою: які країни практикують
Попри недоведену ефективність, технологію засівання хмар активно застосовують в основному країни Близького Сходу та деякі країни Азії, адже зміни клімату у світі спричиняють у й так посушливих регіонах ще більші засухи. Так, експериментувати із керуванням клімату продовжують, зокрема, Китай та Об’єднані Арабські Емірати.
У 2021 році у КНР заявили про плани до 2025 року розширити свою програму застосування штучного дощу та снігу до площі у 5.5 мільйона квадратних кілометрів, що становить майже 60% території країни. Програма має на меті не лише викликати дощі, а й зупиняти їх.
«50 000 китайських муніципалітетів регулярно практикують засівання хмар. По суті, [йдеться] про спроби не допустити, щоб зливи з градом знищували урожай, тож мова йде про намагання прибрати дощ з хмар до того, як він стане достатньо небезпечним», — заявив головний науковий співробітник Пекінського педагогічного університету Джон Мур.
У 2021 році в ОАЕ вдалося штучно викликати дощ у 50-градусну спеку. При цьому хімікати у хмарах не розпилювали. Для створення дощу використали дрони, які запускали електричні розряди. Заряд стимулював краплі води збиратися докупи, вони важчали та падали на землю у вигляді опадів. Експеримент проводив Національний центр метеорології у Дубаї спільно з вченими з Британського університету Редінга.
Раніше Заборона розповідала про вплив зміни клімату на час. Так, потепління планети сповільнює її обертання, що може впливає на використання високосної секунди.
Читати більше новин в Telegram