'
Читаєте зараз
Почастішали випадки втрати PESEL UKR: як убезпечити себе 

Почастішали випадки втрати PESEL UKR: як убезпечити себе 

Ilona Kivva
Автор:
  • В Офіс омбудсмана надходять численні скарги про незаконне анулювання дозволу на проживання. 
  • Якщо захист таки скасували, варто подати запит в Офіс уповноваженого з прав людини. Також консультації надає Міжнародна організація з міграції.
  • З приводу позбавлення спецстатусу, а також з іншими правовими проблеми можна звертатися до безплатних юристів. Є кілька організацій, які допомагають.

При поверненні до Польщі після від’їзду треба обов’язково перевіряти, чи поставили прикордонники штампи про прибуття і які там дати. Варто наголошувати, що їдете по активному PESEL UKR і на вимогу показувати документи. Навіть якщо нікуди не подорожували, краще періодично перевіряти статус.

Заборона розповідає про правила, які допоможуть зберегти дозвіл на проживання та виплати.


Статус захисту у Польщі: що перевіряти

Українські тимчасові переселенці мають право виїжджати з країни не більше ніж на 30 днів. Порушення цих термінів — єдина законодавчо закріплена умова для скасування статусу тимчасового захисту.

Попри це, кажуть в офісі польського омбудсмена, багато біженців стикаються з безпідставною втратою PESEL UKR, а відповідно, і виплат, пише портал Yavp.pl.

Управління, які займаються реєстрацією песеля, підготували для українців такі рекомендації: 

Читати більше новин в Telegram
  • перш за все, треба бути уважним на кордоні — кожен раз вимагайте від польської Прикордонної служби підтвердження факту перетину кордону в проїзних документах — штамп у паспорті. Перевірте, щоб дата була правильна;
  • після повернення до Польщі періодично перевіряйте чи в державних реєстрах міститься правильний статус; 
  • у разі виникнення будь-яких сумнівів особисто зв’яжіться з управлінням гміни і надайте документи, які підтверджують перетин кордону. 

Важливо! Перевірити статус можна на урядовому сайті у розділі Sprawdź swoje dane w rejestrze PESEL. Натискаєте кнопку Sprawdź swoje dane, входите в акаунт за допомогою довіреного профілю чи обліковки з банку, підтверджуєте правила користування сервісом. Далі відкриється вікно з вашими даними в реєстрі PESEL. Звернути увагу потрібно на пункт Status cudzoziemca — навпроти нього має стояти прочерк.

Скріншот: польський урядовий портал 

«Ми рекомендуємо повідомити прикордонникам під час проходження паспортного контролю, що в’їзд до Польщі здійснюється у зв’язку з користуванням тимчасовим захистом. Також варто щоразу пред’являти електронний документ diia.pl — навіть якщо подорожуючий їде на роботу або з іншою метою, але водночас користуватиметься захистом», — додали у Прикордонній службі. 

PESEL UKR забрали: куди звертатися

Можна подати запит в Офіс уповноваженого з прав людини, якщо статус UKR таки забрали та у будь-яких інших випадках порушення прав, наприклад, втрата виплат, відмова у медичній допомозі тощо.

Треба відправити заяву, у якій буде вказано:

  • ПІБ;
  • зворотні контакти;
  • суть питання — коротко, але змістовно пояснити, в чому саме полягає порушення прав;
  • додати необхідні документи — копії або витяги від установ, що забрали пільгу/статус/виплату.

Передати запит можна одним із чотирьох способів:

  • на електронну адресу — biurorzecznika@brpo.gov.pl;
  • звичайною поштовий — адреса Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, al. Solidarności 77, 00-090 Warszawa;
  • заповнивши онлайн-форму;
  • особисто відвідавши регіональні управління Офісу омбудсмана — вони є в Варшаві, Гданську, Катовіце та Вроцлаві.

За консультаціями та роз’ясненнями можна звертатися на гарячу лінію Міжнародної організації з міграції:

  • телефон: +48 22 490 20 44;
  • електронна пошта: migrantinfopl@iom.int.

Також у Польщі діє низка організацій, які надають українцям безплатну юридичну допомогу. Проконсультувати мають не тільки з приводу PESEL, а й з будь-якими іншими правовими запитами.

Куди і з якими запитами звертатися:

  • Координаційний центр юридичної допомоги — допомога людям, які покинули свої країни через війни й переслідування. Адреса: ul. Towarowa 25A, 00-869 Warszawa. Контакти: +48 800 088 544, prawnicy.ukrainie@kirp.pl. Гаряча лінія працює з понеділка до п’ятниці з 10:00 до 19:00. Також є сайт;
  • Фонд справедливості при Мін’юсті — невідкладна допомога жертвам злочинів, свідкам та їхнім родичам, у тому числі жертвам збройної агресії в Україні. Адреса: Al. Ujazdowskie 11, 00-567 Warszawa. Контакти: +48 222 309 900, funduszsprawiedliwosci@ms.gov.pl. Консультації надаються цілодобово англійською й українською мовами. Є сайт;
  • Пункти допомоги для шукачів притулку — безплатна юридична, психологічна та медична допомога. Через пошукову систему можна знайти найближчий до себе пункт;
  • Юристи для України — Facebook-група об’єднує громадян України, які потребують юридичної допомоги, та польських юристів, готових надати її безплатно;
  • Юридичний портал для шукачів притулку з України — на ресурсі зібрана інформація щодо найпоширеніших запитань: перетину кордону, легалізації перебування, законодавчих змін. Також можна поставити короткі запитання юристам.

Раніше Заборона розповідала про зміни в бюрократичній політиці Варшави після скасування COVID-карантину, а також про посвідку на проживання, яку українці можуть оформити до 24 серпня.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій