Поліція приїхала з обшуками до відомих волонтерів. Що відбувається?
- Правоохоронці 8 вересня 2022 року провела обшуки у відомих волонтерів Святослава Літинського та Назарія Островського.
- Вони є фігурантами однієї справи про нібито перепродаж автівок, які призначалися на ЗСУ.
- Раніше з обшуками поліція завітала до кількох львівських громадських діячів.
З кінця серпня 2022 року у Львові правоохоронці провели низку обшуків у відомих волонтерів, які займалися постачанням автівок та іншої допомоги для Збройних сил України. Всіх їх підозрюють у привласненні коштів.
Заборона розповідає про найгучніші справи проти громадських діячів.
Обшуки у Святослава Літинського: подробиці
У квартирі волонтера вранці 8 вересня 2022 року правоохоронці з київського управління Національної поліції провели обшук. За словами самого волонтера, на той момент за дозволом від Голосіївського суду Києва він перебував у Польщі, щоб придбати чергове авто. Правоохоронці сказали, що принесли повістку, але коли дружина Літинського відчинила, їй показали ордер на обшук.
Святослав Літинський — відомий активіст, громадський діяч. З початку російського вторгнення у 2014 році він волонтерив, а після 24 лютого 2022 року почав возити з-за кордону автівки для ЗСУ, пише Радіо Свобода.
На сторінці чоловіка у Faebook постійно з’являються пости зі звітами про придбані автівки та фото військових, яким їх передають. «Що ми робимо? Купуємо авто у Європі, оформляємо документи, організуємо водіїв для перевезення їх до Львова і далі по цілій Україні в рамках запитів від підрозділів армії», — пояснює суть своєї діяльності волонтер.
Читати більше новин в TelegramДрузі активіста розповіли, що у поліції була ухвала на вилучення готівки і техніки. Фото документа оприлюднила журналістка Вікторія Балицька.
У правоохоронних органах ситуацію не коментують, але 8 вересня на сайті Нацполіції Києва з’явилася новина про викриття шахрайської схеми. Жодних імен не розкривають, але джерела Української правди кажуть, що обшуки у Літинського пов’язані саме з цією справою.
«До складу злочинної групи входило двоє осіб. З метою прикриття своєї діяльності фігуранти використовували маркування громадських організацій та продавали автомобілі, які призначались для українських військових. Чоловіки з метою отримання прибутку, продавали автотранспорт, який надходив в Україну як гуманітарна допомога від іноземних держав та призначався для потреб ЗСУ. Наразі тривають усі необхідні слідчі дії, у тому числі обшуки за місцями мешкання правопорушників у Києві, Київській області та Львові», — йдеться у повідомленні.
Сам активіст уточнив, що правоохоронці шукали у його помешканні докази щодо справи про незаконний продаж автомобіля капеланом однієї з церков. «Я цього капелана дуже умовно знаю, але особисто ні я, ні моя громадська організація йому не допомагали. Мої знайомі йому допомагали привезти автомобіль, купити, поремонтувати і якось пробують долучити це. Впевнений, що і капелан не здійснював ніякого злочину, а здійснював допомогу військовим силам, і воно так неприємно розкручується дуже», — зазначив Літинський.
Обшуки у квартирі громадського діяча прокоментував голова Львівської обласної військової адміністрації Максим Козицький.
На захист волонтера висловився військовий 80-ої окремої десантно-штурмової бригади ЗСУ Антон Петрівський, зазначивши, що Літинський діставав не одну автівку для його підрозділу. Він також прикріпив фото однієї з них.
«Я знаю Святослава і знаю що йому нема сенсу “наживатися” на волонтерстві, бо він сам завжди жертвував свої чесно зароблені кошти на добрі справи (не публічно). А моральні принципи цієї людини ніколи не дозволяли йому перейти межу закону у будь-чому», — сказав військовослужбовець.
Островський, Дзиндра, Яницький: обшуки у волонтерів
Буквально через кілька годин після повідомлення про Літинського про обшуки заявив інший львівський волонтер Назарій Островський.
«Це чиста фабрикація. Я дуже здивований. Наскільки я розумію, тут питання не так по мені, як по капелану, якому ми передали автомобіль. Ми, як то кажуть, “йдемо прицепом”. Я фізично завозив це авто для капелана Ігоря Плохого, який служить зараз на миколаївському напрямку», — розповів волонтер.
Це не перші випадки обшуків у волонтерів. Львівському художнику і громадському діячу Олесю Дзиндрі та активісту Юрію Музичуку 29 серпня 2022 року оголосили про підозру у продажі автомобілів, які призначалися для ЗСУ.
Волонтери, на думку слідства, під прикриттям гуманітарної допомоги для ЗСУ і Нацгвардії, систематично ввозили на територію України автомобілі на пільгових умовах. Автомобілі оформлялися на адресу благодійного фонду для потреб військовослужбовців ЗСУ, але потім перепродавалися.
За активістів заступилася громадськість. Зокрема, на підтримку виступили відомий режисер Михайло Іллєнко, колишня заступниця міністра культури Ірина Подоляк, заступник гендиректора Українського Інституту Алім Алієв.
Галицький районний суд Львова вже 30 серпня обрав запобіжний захід львівським волонтерам у вигляді особистого зобов’язання на один місяць.
«В чому ж підвох, у чому ж проблема? Проблема в тім, що це ніяка н***й не гуманітарна допомога!!! Це куплені за наші кровні українські гроші товари, які ми передаємо для армії! Не існує в природі “Волонтерів Великобританії”, як у цій митній декларації, бо насправді цю машину я придбав за кордоном за ваші внески, тобто за українські гроші! Це ніяка бл**ь не гуманітарна допомога», — прокоментував ситуацію художник.
Також триває слідство у справі знову львівських волонтерів Романа Матиса і Євгена Шпитка. Їх звинувачують у розкраданні грошей благодійників і торгівлі військовим спорядженням, призначеним для ЗСУ.
Крім того, правоохоронці Львова 31 серпня провели обшуки у волонтера Олега Яницького. Його підозрюють у розкраданні гуманітарної допомоги, серед іншого, у продажі автівок, які призначалися для ЗСУ. Слідчі дії проводили у приміщенні, де зберігалася волонтерська допомога. На момент обшуків активіста у приміщенні не було.
«Коли я з адвокатами приїхав на роботу, поліція вже все обшукала і зібрала речі, які вважали за потрібне. Усі речі, які були в кімнаті перевернули. Обшуки проводили близько двох годин. Вилучили мій телефон, комп’ютер, турнікети, оклюзійні пов’язки та оптичні прилади на фронт. Я просив не забирати, бо цього тижня маю відправити на передову хлопцям. Не послухали, опечатали», — розповів Яницький.
Речі були арештовані судом у якості ймовірних доказів 5 вересня.
Раніше Заборона розповідала про гучний судовий процес щодо ДТП 2021 року, у якому фігурував народний депутат Олександр Трухін та про пояснення судді щодо правомірності винесеного вироку.
Читати більше новин в Telegram