Читаєте зараз
Продавала матеріали для хімзброї: у Німеччині розкрили компанію-прокладку РФ

Продавала матеріали для хімзброї: у Німеччині розкрили компанію-прокладку РФ

Markiian Oliiarnyk
  • Хімікати-прекурсори вважаються товарами подвійного призначення, тобто їх можуть використовувати як для цивільних, так і для військових потреб.
  • За три з половиною роки німецька компанія Riol Chemie GmbH здійснила в Росію понад 30 незаконних поставок, серед яких були речовини для виготовлення хімічної зброї.
  • Окрім створення нових токсинів, у РФ міг зберегтися чималий запас хімозброєння з радянських часів.

Німецьку комп\анію, яка має тісні зв’язки з російським «Химмедом» запідозрили у постачанні країні-агресорці прекурсорів для хімічної зброї. Правоохоронці вже провели обшуки на кількох її підприємствах у Німеччині.

Заборона розповідає подробиці розслідування проти однієї з компаній-прокладок РФ у Європі.


Продаж у Росію хімікатів-прекурсорів: подробиці розслідування у ФРН 

Німецькі митники 30 серпня 2022 року провели рейд підприємствами компанії Riol Chemie GmbH, яка підозрюється у незаконних торговельних зв’язках з Росією, пише OCCRP.

Матеріали розслідування свідчать, що за три з половиною роки вона здійснила понад 30 поставок хімічних речовин-прекурсорів і лабораторного обладнання російській групі «Химмед» без дозволів на експорт. Ці хімікати класифікуються як товари подвійного призначення й у німецьких правоохоронців є обґрунтована підозра, що вони можуть використовуватися росіянами для створення хімічної або біологічної зброї. 

«Було виконано сім ордерів на обшук у Бремені, Бремергафені, Остергольці та Констанці. На місці перебувають 50 офіцерів. Операція стосується ймовірних порушень Закону про зовнішню торгівлю», — повідомив представник регіональної прокуратури Штаде, Нижня Саксонія.

Читати більше новин в Telegram

В матеріалах справи зазначається, що Riol Chemie GmbH поставляла «Химмед» прекурсори для нервово-паралітичної речовини під назвою «Новичок». Також були помічені сполуки, що використовуються для створення газу іприт. Сама група «Химмед» тісно співпрацює з російськими силовиками, військовими та, зокрема, ФСБ, тож цілком імовірно, що могла виготовляти для них смертельні речовини. Наприклад, російські спецслужбовці підозрюються у використанні «Новичка» проти колишнього агента Сергія Скрипаля (2018) та опозиціонера Олексія Навального (2020).  

До того ж німецька та російська компанії пов’язані не лише торговими відносинами. Колишній директор Riol Chemie GmbH раніше був співвласником дочірньої фірми групи «Химмед», а нинішній директор німецької прокладки раніше займав аналогічну посаду у тій самій російській дочці.

Яку хімічну зброю може виробляти РФ

Росія успадкувала від СРСР найбільший арсенал хімічної зброї у світі — майже 40 000 тонн різних смертельно небезпечних рідин, газів та інших матеріалів. Й хоча російська влада неодноразово заявляла про знищення усіх резервів, західна розвідка володіє доказами, що Кремль і надалі послуговується смертельними речовинами, як це було, наприклад, у Сирії у 2017 році.

Найбільш поширеними високотоксичними речовинами в російському хімічному арсеналі є:

  • «Новичок» — нейропаралітик, як правило, порошок без смаку та запаху, виготовляється з легальних речовин, що при поєднанні стають отруйними, при довготривалій дії можлива зупинка серця;
  • зарин — нейропаралітик, надзвичайно токсична речовина без смаку і запаху, як правило рідина, може поглинатися предметами та тканинами довкола, отруєння супроводжується конвульсіями тіла та мимовільними скороченнями м’язів;
  • іприт — масляниста шкірнонаривна речовина жовто-коричневого кольору та з часниково-гірчичним запахом, швидко проникає в текстиль, папір, будматеріали, гуму, при високій концентрації вбиває за 2-5 хвилин, після отруєння на тілі з’являються дрібні жовті гнійні пухирі;
  • луїзит — шкірнонаривна рідина темно-коричневого кольору і з неприємним, їдким запахом, ступінь тяжкості отруєння залежить від часу перебування в зараженій місцевості, можлива сліпота, блювота, втрата голосу;
  • зоман — токсична рідина без кольору з фруктовим запахом, у високих концентраціях призводить до смерті, втричі токсичніший за зарин, призводить до жахливих судом м’язів та паралічу;
  • VX (Речовина 33) — нервово-паралітична масляниста речовина бурштинового кольору, яка не має ні запаху, ні смаку, використовується для зараження водойм або для розпилення, може вбити за 10-15 хвилин після потрапляння в організм, отруєння супроводжується судомами, спазмами або ж паралічем.

Раніше Заборона розповідала про ядерний терор, який влаштувала Росія на Запорізькій АЕС, що становить радіаційну небезпеку не лише Україні, а й всьому світу.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій