Утомилися від політики в новинних стрічках? Ось політика в серіалах! Заборона пропонує сім ТБ-шоу, які обігрують сучасну агенду
Іран постачає Росії дрони-камікадзе, таліби захоплюють Афганістан, «Хезболла» планує хімічну атаку в ЄС — це приблизні заголовки ЗМІ, які супроводжують нас останні роки, та водночас сюжети серіалів, що віддзеркалюють сучасність. Після повномасштабної війни, ймовірно, чимало глядачів хочуть розібратися, як працюють розвідки, Пентагон та що про Росію думають сценаристи — тому ми зібрали список із семи найцікавіших політичних серіалів.
«Батьківщина» / Homeland (2011—2020)
8 сезонів
Золота класика про один з найбільш напружених періодів в американській зовнішній політиці, коли США ще відігравали роль глобального гегемона — численні близькосхідні кризи, інтервенція в Ірак, деокупація Кувейту, невизначеність Саудівської Аравії, запуск Іраном ядерної програми (на диво, про Росію тут майже ні слова). Загалом, про час, коли — звернемося до слів однієї з героїнь — «Америка намагалася запхнути демократію в горлянки диктаторів силою».
«Батьківщина» не оточена декораціями Білого дому, вона кількома поверхами нижче: в офісах ЦРУ, в конспіративних квартирах у Пакистані, Іраку та на секретних зустрічах із сирійськими генералами у Швейцарії.
«Дипломатка» / Diplomat (2023—…)
1 сезон
Мрія кожного українця (а ще й жителів Східної Європи): на мить США та Британія планують піти війною на Росію. Усе тому, що на британський лінкор здійснили атаку, унаслідок якої гине 41 британський військовий. Спочатку все вказує на Іран, але — барабанний дріб — виявляється, що це РФ. Розрулювати все це треба посолці Кейт Вайлер (Кері Рассел), яку невідомо чого перевели з Кабула в начищений до блиску Лондон.
Видно, що «Дипломатку» писали по свіжих слідах, і, як може здатися, правки в сценарій вносили, скролячи стрічку новин: про те, що Росія робить в Україні, згадують декілька разів, а за атакою на корабель стоїть організація найманців, яка перебуває в сірій зоні й виступає чимось на кшталт фігового листка, що прикриває Росію від звинувачень країн НАТО (ось такий привіт ПВК «Вагнер»).
«Картковий будинок» / House of Cards (2013—2018)
6 сезонів
Попередимо, «Картковий будинок» — великий і водночас поганий серіал. Великим його роблять перші три-чотири сезони, поганим — п’ятий та шостий, що нагадують «Санта-Барбару» в Білому домі.
Член Палати представників США Френк Андервуд (Кевін Спейсі) усього лише хотів стати генеральним секретарем, але дослужився (та довбивався) до віцепрезидента, а згодом і до президента Америки. «Картковий будинок» — не зовсім типовий серіал, насамперед через його ідеї. За керування Андервуда та його дружини Клер (Робін Райт) США поступово перетворюються на Росію, а механізми стримування президентської влади розмиваються, відкриваючи привабливий коридор можливостей: династична автократія, суперпрезиденство й Андервуди, які планують правити до середини 2030-х.
«Повільні коні» / Slow Horses (2022—…)
2 сезони
Визнаємо, «Повільні коні» — не суто політичний серіал, проте політики не можуть без шпигунів, а в шпигунів не буде роботи без політиків. Саме на цьому симбіозі будуються детективи британського письменника Міка Геррона, які перетворили на серіал з Ґері Олдменом (не обійшлось без метаоповідання: тут він грає куратора шпигунської групи й згадує когось на ім’я Джордж Смайлі).
Слау-Хаус — відділ МI6, де працюють невдахи шпигунського цеху, яким дали другий шанс. Хтось забув секретні файли в потягу, як Дональд Трамп лишає документи в туалеті, хтось повважав за терориста звичайного цивільного, переплутавши колір футболки, і зірвав антитерористичну операцію. Але поки creme de la creme шпигунства міряють костюми, саме Слау-Хаус рятують Британію. Першого разу — від ультраправих євроскептиків, другого — від росіян.
«Останній кандидат» / Designated Survivor (2016—2019)
3 сезони
Уявімо, що всі топчиновники США — починаючи від президента, віцепрезидента, усіх членів Конгресу і Верховного Суду — чомусь опинилися на одному літаку, який летить вниз у вирву. Хто тоді керуватиме Америкою? Виявляється, є протокол і для такої фантастичної ситуації: влада перейде до так званого останнього кандидата, або, як його ще називають, чергового наступника.
Ним стає другорядний міністр Томас Кіркман (Кіфер Сазерленд), якого призначають головою уряду після вибуху в Капітолії. Але Кіркман розуміє, що вибух — це тільки початок.
«Віцепрезидент» / Veep (2012—2019)
7 сезонів
Якщо ви втомилися від сюжетів, заснованих на думскролінгу вашої стрічки, то ось що трохи розбавить пафос. Серіал, мабуть, одного з головних політичних сатириків сучасності (разом з Адамом Маккеєм і Джессі Армстронгом) Армандо Яннуччі.
«Віцепрезидент» — не тільки екскурсія виборчими циклами американського держапарату та його устрою. Насамперед це дуже смілива й зухвала комедія, де майстерно лаються, а люди, які керують найпотужнішою державою світу, потрапляють у комедійні ситуації. І щось у серіалі натякає, що якщо ви думаєте, що в Білому домі всі ходять із серйозним забралом, то це не так.
«Уряд» / Borgen (2010—2022)
4 сезони
Слизький медіаконсультант знаходить компромат на чинного прем’єра Данії та пропонує його голові другорядної Партії стриманих Біргітті Нюборг (Сідсе Бабетт Кнудсен). Вона відмовляється, компромат отримує опозиція, у Данії скандал, який руйнує не тільки кар’єру прем’єр-міністра, а і його обвинувача — тим самим залишивши найголовніше крісло країни Нюборг.
І якщо знаменитий Френк Андервуд з «Карткового будинку» вже першої серії натякнув, що він не дуже гарна людина, то принциповій і чесній Біргітті ще треба повправлятися.