'
Читаєте зараз
Пологи та пандемія. Як коронавірус позначився на породіллях у пострадянських країнах — дослідження Open Democracy

Пологи та пандемія. Як коронавірус позначився на породіллях у пострадянських країнах — дослідження Open Democracy

Yuliana Skibitska
пологи та коронавірус

У березні більшість країн світу оголосили карантин через поширення коронавірусної інфекції. Останнім часом карантин почали пом’якшувати – в Україні, наприклад, вже працюють кафе, ресторани та непродовольчі магазини, можна вільно пересуватися між містами і навіть вилітати в деякі країни.

Утім, вагітні жінки й надалі стикаються з труднощами, які у них виникли під час карантину. Дослідники Open Democracy вивчили, як пандемія вплинула на пологи і права породіль. Заборона публікує їхнє дослідження щодо Україні та Вірменії з незначними змінами.

По всій Євразії жінки повідомляють про жорстоке поводження, що суперечить керівним принципам Всесвітньої організації охорони здоров’я і національній політиці країн. Коли президент України Володимир Зеленський увів у березні карантин, він закликав молодих людей до розмноження, заявивши: «Ніхто не відміняв демографічну кризу в Україні. Думаю, що настав час боротися з нею». Однак жінки, які народжували під час пандемії, розповіли, що змушені були робити це самотужки, без допомоги партнерів. Open Democracy виявив, що жінки в більшості країн регіону Євразія, включно з Вірменією, Казахстаном, Молдовою та Україною, стикалися з заборонами для породіль, всупереч керівництву ВООЗ, а також національними правилами в кожній з цих країн, які заохочують партнерські пологи.

«Це дуже важко», – каже мешканка Івано-Франківської області Ольга Бардзо. Жінка додає, що персонал лікарні ображав її і карав за те, що вона не купила в пологовий будинок пляшку для дитини. Незважаючи на послаблення карантину, жінки, що народжують, як і раніше стикаються з обмеженнями.

«Я весь час плакала, і нікому було взяти мене за руку», – розповідає жінка, яка в квітні народжувала в Вірменії [в тексті не вказується її ім’я]. У цій країні через пандемію родичам заборонили відвідувати породіль. Кілька тижнів тому в Вірменії почали послаблювати обмеження через коронавірус, але партнерські пологи однаково не дозволені. Вісім із дев’яти пологових будинків Єревана підтвердили Оpen Democracy, що партнерам не дозволяють відвідувати їх до, під час або після пологів. У Міністерстві охорони здоров’я Вірменії сказали, що партнерам можуть дозволити відвідування, якщо будуть дотримані всі запобіжні заходи. Але жодна з лікарень цього не робить.

Примус жінок народжувати самостійно для Східної Європи найбільш актуальний. У СРСР жоден родич або партнер не допускався в пологовий будинок. «Зайві клопоти – ось як вони до цього ставляться, – каже Ольга Горбенко, співзасновниця громадської організації Natural Rights Ukraine. – Хоча насправді для жінки, яка народжує, небезпечно бути наодинці».

Анастасія Сальникова, також співзасновниця цієї організації, розкритикувала заклик Володимира Зеленського «боротися з демографічною кризою» під час COVID-19. За її словами, звернення українського президента засноване на «передумові, що жінки повинні народжувати, оскільки це їхня функція, незалежно від обставин». Вона закликала уряд зосередитися на поліпшенні охорони материнства.

В Open Democracy додають, що проблема породіль особливо актуальна для бідніших країн, наприклад, у Латинській Америці. Але досі немає інструменту й органу, який відстежував би порушення прав жінок.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій