Читаєте зараз
Полонені українці в Угорщині: що варто знати про дивну історію

Полонені українці в Угорщині: що варто знати про дивну історію

Yevheniia Kostina
  • На початку червня-2023 з’явилась інформація про нібито передачу 11 військових Будапешту.
  • Хто ці люди, як вони потрапили в полон, яким чином їх переправили та на яких умовах — Угорщина ніяк не могла прокоментувати.
  • Є дані, що в процесі чи не основну роль грала РПЦ, яка має підтверджені зв’язки з ФСБ РФ.

Понад тиждень українська влада ніяк не могла підтвердити чи спростувати факт вивезення полонених на територію Угорщини. Річ у тім, що угорська сторона не давала прямих відповідей: уряд запевняв, що процес нібито теж проходив без їхнього відома.

Заборона розповідає подробиці історії з вивезенням українських полонених. Новина оновлюється з розвитком подій.


РПЦ передала воїнів України угорцям: як це могло статися

На початку червня 2023 року поширилася інформація, що РПЦ і її патріарх Кирило планують передати Угорщині щонайменше 11 українських військовополонених. Все це нібито задля того, аби повернути довіру міжнародної спільноти до церкви та зменшити масштаб введених санкцій. 

Згодом, 8 червня, на сайті РПЦ розмістили новину з підтвердженням. Наголошувалося, що це відбулося в рамках міжнародної церковної співпраці, але на прохання угорської сторони. Адже передані військові мали закарпатське походження. Є припущення, що таким чином Росія планує актуалізувати уявні проблеми «закарпатського сепаратизму».

«[9 червня] Міністерство закордонних справ Угорщини не підтверджує даної інформації. Крім того, наше МЗС зв’язалося з віцепрем’єром Угорщини з питань релігії Жолтом Шем’єном. І в їхньому уряді станом на зараз також не підтверджують інформацію, розміщену на сайті РПЦ», — зазначив представник ГУ розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов.

Читати більше новин в Telegram

Проте того ж 9 червня у коментарі угорському виданню ATV Жолт Шем’єн, хоч і не прямо, але підтвердив те, що росіяни справді передали їм українських захисників. Він відмовився повідомляти будь-які подробиці, проте зазначив, що це жест РПЦ щодо Угорщини, а вказані люди зобов’язані їй своєю свободою. За даними видання, саме Шем’єн безпосередньо керував цією операцією. В уряді ж Угорщини відхрестилися від слів віцепрем’єра, заявивши, що це була його особиста ініціатива, про яку вони не знали.

11 українців в Угорщині: офіційна заява

В офісі Уповноваженого з питань осіб зниклих безвісти тільки 16 червня змогли підтвердити, що на території Угорщини дійсно перебувають 11 захисників України, яких країна-агресорка утримувала як військовополонених.

«Наразі встановлено прізвища наших героїв, маршрут їх переміщення до Угорщини, повідомлено їх родичів та відповідні правоохоронні органи. До цього часу про 7 з 11 наших громадян, місце утримання яких було встановлено, взагалі не було жодних відомостей», — прокоментував Уповноважений з питань осіб зниклих безвісти Олег Котенко.

До повернення на територію України вони продовжуватимуть обліковуватись як зниклі безвісти за особливих обставин в Єдиному реєстрі осіб, зниклих безвісти за особливих обставин.

За словами радника Уповноваженого зі зниклих безвісти за особливих обставин Івана Ангеліна, станом на 19 червня 2023 року невідомо, на яких підставах вони там перебувають і чому їх не відпускають в Україну. Родичі вже бачилися з ними на території Угорщини, однак про умови утримання та терміни повернення їм не повідомляють.

Повідомити про зниклих безвісти у будні можна за телефоном гарячої лінії: 0 800 339 247 або ж особисто Уповноваженому: (099) 792-01-26. У вихідні можете надсилати повідомлення у Viber та Telegram за номером: (095) 896-04-21.

Раніше Заборона розповідала про реєстр зниклих безвісти через війну, який запустили в Україні для родичів зниклих людей.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій