Читаєте зараз
Польща хоче витіснити Москву в оборонній співпраці з Індією: що це означатиме

Польща хоче витіснити Москву в оборонній співпраці з Індією: що це означатиме

Анастасія Могилевець
  • Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді 21 серпня відвідав Варшаву. Для індійського уряду це вперше за 45 років.
  • З Дональдом Туском говорили, зокрема, і про війну в Україні. Моді наполягав на мирному шляху вирішення конфлікту.
  • Польща та Індія розгорнули активне співробітництво в оборонній галузі у 2000-х роках.

Офіційна мета візиту Моді до Києва — обговорення шляхів мирного врегулювання російсько-українського конфлікту. Однак перед цим прем’єр-міністр Індії спілкувався з головою уряду Польщі щодо поглиблення військової співпраці двох країн. В перспективі це може нашкодити Росії та навіть вплинути на війну в Україні.

Заборона розповідає про візит прем’єр-міністра Індії до Польщі.

Візит Моді до Варшави 21 серпня: заява Туска

Прем’єр-міністр Індії Нарендра Моді прибув із дводенним візитом у Польщу 21 серпня. Це перший офіційний приїзд голови індійського уряду до країни за 45 років. Він відбувся на честь 70-річчя встановлення дипломатичних відносин між двома державами, пише RMF24.

«Я з нетерпінням чекаю наступних пунктів порядку денного. Цей візит дасть поштовх індійсько-польським відносинам і принесе користь обом нашим націям», — писав політик на своїй сторінці в X.

Вже 22 серпня Моді провів спільну пресконференцію з польським колегою Дональдом Туском у столиці. Індійський посадовець заявив, що його країна підтримує діалог і дипломатію у встановленні миру в Україні. Він додав, що задля миру Нью-Делі готове співпрацювати з дружніми країнами й надавати всю можливу підтримку.

Читати більше новин в Telegram

Водночас Туск підкреслив, що Варшава прагне отримати вигоду із прагнення Нью-Делі модернізувати свої збройні сили та диверсифікувати постачання, відійшовши від російських постачальників, пише Reuters.

«Невипадково ми говорили про інтенсифікацію у плані оборонної промисловості. Ми готові як Польща взяти участь у модернізації військової техніки [Індії]», — сказав Туск під час пресконференції.

За даними офіційних осіб, співпраця у галузі оборони була в переліку головних пунктів порядку денного візиту прем’єр-міністра Індії до Польщі. Важливими також визначили питання міжнародної політики та економічного співробітництва.

Уряд Індії не має однозначної позиції щодо політики лідера Кремля Владіміра Путіна. Влада Нью-Делі постійно утримується від критики Москви. Країна називала РФ фундаментальною опорою індійської зовнішньої політики начебто через її стратегічне значення для нацбезпеки. Індія намагається паралельно поглибити відносини із Заходом таким чином, щоб не загострювати відносин з Росією.

Військова промисловість Нью-Делі: яка роль Польщі

Індія історично значною мірою залежала від Москви у питаннях оборонних постачань. Від початку повномасштабної агресії РФ в Україні Нью-Делі різко збільшила торгівлю з Росією. Це були закупки нафти — сировини, яка приносить великі прибутки військовій машині Кремля. Символічним стала і зустріч Моді з Путіним у російській столиці 8-9 липня 2024 року. Цей візит викликав критику з боку США та України, пише BBC.

Втім, останнім часом країна Південної Азії прагнула диверсифікації.  Анонімний польський чиновник повідомив Reuters, що Індія має на озброєнні багато радянської техніки. До прикладу, це танки Т-72 — їхнім ремонтом та переобладнанням займалася Польща. Це створило підґрунтя для подальшої співпраці держав.

У 2000-х торгівля товарами між двома країнами без урахування оборонних компонентів становила лише $1.3 мільярда. Наприкінці лютого 2008 року польський оборонний холдинг Bumar оголосив про готовність підписати контракти на постачання військового обладнання до Індії на близько $1.2 мільярда.

Тепер очікується, що лідери урядів підпишуть двосторонні угоди про стратегічне співробітництво. Це охопить кібербезпеку та оборонний сектор. Угоди стануть запорукою союзництва між державою, яку вважають недружньою до України разом з Іраном, Китаєм та КНДР, та країною ЄС на східному фланзі НАТО. Польща — одна з ключових країн-партнерок Києва, що надає йому політичну, гуманітарну та оборонну підтримку.

Напередодні Індія знову відкрила оборонне крило у своєму посольстві у Варшаві. Крім того, польська WB Group отримала замовлення на постачання своїх боєприпасів армії Нью-Делі за маршрутом екстрених закупівель. Концерн створив індійську дочірню компанію та планує інвестувати туди кошти.

Раніше Заборона розповідала про спуск корвета «Гетьмана Івана Виговського» у Туреччині. Його збудували спеціально для України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій