Ядерні ракети Індії тепер несуть по кілька боєголовок: хто ще володіє небезпечною технологією MIRV

Daniil Tsarevskyi
  • MIRV — технологія, яка дозволяє на одній ракеті використовувати кілька боєголовок. 
  • Multiple independently targetable reentry vehicle дозволяє снарядам з ядерним зарядом обирати різні цілі. Іноді відстань між ними може сягати до 1500 кілометрів.
  • 11 березня свою ядерну міжконтинентальну балістичну ракету з MIRV успішно випробувала Індія.

Першими технологію використали в США у 1970 році. Тепер ракети з подібною бойовою частиною є на озброєнні у майже всіх ядерних держав світу. Небезпека полягає в тому, що MIRV є дестабілізуючою технологією і дозволяє знищити якомога більше боєголовок противника. 

Заборона розповідає про технологію.

Випробування Agni-5: результат

Індія провела випробування міжконтинентальної балістичної ракети Agni-5. Особливість пусків полягає в тому, що тепер ракети можуть нести кілька боєголовок, зокрема і ядерних. Успішний тест відбувся на острові Абдул Калам у Бенгальській затоці біля північно-східного узбережжя країни, пише CNN.

«Різноманітні телеметричні та радіолокаційні станції відстежували та контролювали численні спускові апарати. Місія виконала заплановані параметри», – кажуть у Міністерстві оборони Індії.

Під численними спусковими апаратами, ймовірно, маються на увазі боєголовки, які тепер, як стверджується, можуть відділятись на одному з етапів польоту ракети. Після цього вони здійснюють самостійний політ та наводяться теж автономно.

Читати більше новин в Telegram
Пробний запуск індійської ракети Agni-5 із залізничної пускової. Фото: DRDO 

«Пишаємось нашими вченими DRDO [Організація оборонних досліджень і розробок] для Mission Divyastra, першого льотного випробування розробленої місцевою ракетою Agni-5 із технологією багаторазового незалежного націлювання (MIRV)», — прокоментував досягнення премʼєр-міністр Індії Моді.

Agni-V — це індійська міжконтинентальна балістична ракета, на базі якої проводились випробування. Заявлено дальність ураження понад 5 000 км, а корисне ядерне навантаження ракети складає 1 100 кілограмів. Індія вперше випробувала ракету у 2012 році. Вона запускається з мобільної платформи: залізничної чи автомобільної. 

Технологія MIRV: у кого ще є

Multiple independently targetable reentry vehicle — це технологія, яка дозволяє замінити одну боєголовку на балістичній ракеті кількома. MIRV передбачає, що різні бойові частини летять до різних цілей, здійснюючи наведення самостійно. Деякі боєголовки можуть вражати цілі на відстані до 1500 км одна від одної, пояснили у Center for Arms Control and Non-Proliferation.

Подібні ракети є не тільки в Індії, ними користуються майже всі ядерні держави світу, серед яких і найбільші:

  • США;
  • Велика Британія;
  • Китай;
  • Франція;
  • Росія.

Першими використали подібну технологію в Штатах, поставивши кілька боєголовок на міжконтинентальну балістичну ракету ще в 1970 році. За ними це зробив Радянський Союз наприкінці десятиліття.

Немає MIRV (імовірно) тільки у Північної Кореї та Пакистану. З останнім Індія воювала вже кілька разів, після проголошення незалежності від колонізаторів Сполученого Королівства. Вважається, що така ракета надасть перевагу у стримуванні сусіда.

Ракети з MIRV мають більший шанс прорвати ПРО противника через велику кількість цілей, яка утворюється. Для розуміння, одна Agni-V, яку випробувала Індія, нібито може нести близько десятка зарядів. 

Подібні боєприпаси вважаються експертами особливо дестабілізуючими. Потенційні проблеми з відбиттям атаки міжконтинентальними балістичними ракетами з використанням MIRV змушують завдавати удару першим, оскільки це дає шанси знищити подібні пускові противника. Це стало причиною, чому США та Росія до останніх років скорочували використання технології та озброювали свої сучасні ракети однією боєголовкою.

Раніше Заборона розповідала про зміну тактики використання ракет Росією. Окупанти все рідше бʼють крилатими ракетами, натомість використовуючи балістику, зокрема з Північної Кореї.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій