Читаєте зараз
Польща скасує стан COVID-загрози: це вплине на візи та ПМП

Польща скасує стан COVID-загрози: це вплине на візи та ПМП

Ilona Kivva
Автор:
  • З 2020 року в державі діє спеціальний стан, введений через пандемію коронавірусу.
  • Уряд має скасувати його вже з 1 липня 2023 року. Зміни не стосуватимуться людей під статусом тимчасового захисту.
  • Українці з PESEL UKR до 24 серпня 2023 року можуть оформити посвідку на тимчасове проживання у Польщі.

У рамках стану COVID-загрози всі візи та посвідки на проживання продовжувалися автоматично. Однак у разі його скасування протерміновані документи потрібно буде поновити впродовж двох місяців або виїхати з країни принаймні на 90 днів. Для українців є можливість оформити візу навіть дистанційно, але є нюанс.

Заборона розповідає про зміни в бюрократичній політиці Варшави.


Дозвіл на проживання у Польщі: зміни з 1 липня

Держава ще у березні 2020 року впровадила стан епідемічної загрози у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби. У рамках цього статусу всі національні візи та посвідки на проживання (постійні й тимчасові) продовжувалися автоматично навіть після того, як термін їх дії закінчився, пише Visit Ukraine.

Уряд Польщі з 1 липня 2023 року планує скасувати цей стан. Рішення ухвалять, якщо впродовж червня не буде різких сплесків захворюваності на COVID-19. У такому разі процедура автоматичної пролонгації дозволів на перебування в країні буде скасована.

Важливо! Зміна не стосується людей під статусом тимчасового захисту, адже це особлива форма прихистку, яка діятиме для українців принаймні до березня 2024 року.

Читати більше новин в Telegram

Ті ж українці, які були інакше легалізовані у Польщі (отримали карту побиту чи робочу візу і станом на 1 липня термін її діє завершився), матимуть два варіанти:

  • отримати до 24 серпня 2023 року нові документи;
  • виїхати за межі країни — можна виїхати за межі Шенгенської зони на 90 днів і після цього повернутися на підставі безвізу.  

Легалізувати своє проживання до серпня 2023 року можна двома способами:

  • оформити посвідку на тимчасове проживання;
  • отримати візу.

Оформити візу можна навіть без виїзду в Україну. Так, на період повномасштабної війни в Україні процедуру дозволили проводити через довірену особу. При цьому є один нюанс — віза все одно вважатиметься недійсною, поки громадянин України не перетне польсько-український кордон. Тобто у паспорті має обов’язково бути печатка в’їзду до Польщі. Тож у крайньому разі можна перетнути кордон, забрати документ і того ж дня повернутися у Польщу.

Karta pоbytu для українців: як податися

Українці, які оформили PESEL UKR, також можуть легалізуватися. Так, для переселенців зі статусом захисту тимчасово спростили процедуру оформлення карти побиту. Це документ, який посвідчує особу і дає можливість жити, працювати й навчатися в Польщі, а також багаторазово перетинати кордон без жодних обмежень.

Документ видається на термін від одного до трьох років, але надалі його можна подовжувати необмежену кількість разів в залежності від підстави, на якій вона отримана. Також Karta pobytu є приводом для подачі документів на оформлення постійного місця проживання (Karta stalego pobytu).

Офіційною метою отримання має бути:

  • виконання роботи;
  • виконання висококваліфікованої роботи (Блакитна карта);
  • ведення бізнесу.

Навіть якщо біженець не відповідає всім вимогам, карта тимчасового побуту все одно буде видана, але на один рік. На практиці це означає, що людина все одно отримає тимчасову посвідку, якщо метою перебування є робота.

Заяву на Karta pobytu треба подавати в Воєводський ужонд (Urząd Wojewódzki) за місцем проживання. Не плутайте з іншими ужондами, бо їх є кілька видів. Зробити це можна до 24 серпня 2023 року.

Раніше Заборона розповідала про подвійні пенсії для українців у Польщі. Головні умови — наявність необхідного робочого стажу та хоча б мінімальний період офіційного працевлаштування.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій