'
Читаєте зараз
Польща з 1 січня скасує ключові пільги для біженців з України

Польща з 1 січня скасує ключові пільги для біженців з України

Ilona Kivva
Автор:
  • Країна-сусідка готується до другого можливого напливу тимчасових переселенців.
  • Через великі витрати Варшаві довелося прибрати низку преференцій, зокрема в харчуванні та житлі.
  • Недержавні програми продовжать діяти, як і раніше.

Уряд Польщі запровадив нову систему пільг і виплат для українців, що мають статус тимчасового захисту. Так, з 1 січня 2023 року деяким категоріям треба буде оплачувати 50% оренди, якщо воно було надано безкоштовно.

Заборона розповідає про нововведення для тимчасових переселенців.


Скорочення виплат українцям у Польщі

Уряд країни скоротить кількість державних виплат, передбачених для тимчасових вимушених переселенців, а можливо, і їхній розмір. Яку саме грошову допомогу зменшать, поки невідомо. Система ще формується, але точно запрацює вже з 1 січня 2023 року, заявив уповноважений у справах біженців з України Павел Шефернакер.

«В Польщі перебуває понад мільйон українців. Ми повинні створити умови, які дозволять цим людям якнайкраще адаптуватися в країні. Однак у зв’язку з економічною кризою їхнє утримання стає все дорожчим, тому ми хочемо запровадити деякі зміни. Наприклад, питання, пов’язані з певним обмеженням системи пільг. Ми ущільнимо виплати, щоб не було проблем з отриманням коштів. Це допоможе і надалі забезпечувати людей, які ще живуть у центрах для біженців, а це близько 80 000 з мільйона», — пояснив урядовець.

В рамках змін українці, які безкоштовно живуть у центрах розміщення — це переобладнані пожежні депо, пансіонати, склади, спортзали тощо — або у наданому такими центрами житлі понад 120 днів, повинні будуть сплачувати половину вартості проживання та харчування. Вже з середини 2023 року такі люди повинні будуть оплачувати 100% вартості проживання.

Читати більше новин в Telegram
Як українцям у Польщі оформити PESEL. Інфографіка: Upmp.news

Тобто система працюватиме так:

  • ті, хто тільки приїхав у Польщу, зможуть 4 місяці жити безкоштовно та отримувати гроші на харчування;
  • після завершення цього періоду можна буде залишитися у центрі прийому, але оплачувати проживання, або орендувати/знайти безплатне інше житло самостійно.

Ідея, за словами Шефернакера, полягає у тому, що чим довше біженці залишаються в Польщі, тим більше вони повинні нести витрати на життя. Урядовець пояснив це тим, що чотирьох місяців більше, ніж достатньо, аби ознайомитися з вартістю життя, знайти роботу в країні та отримати першу зарплатню. А ще таким чином країна готується до другого можливого напливу тимчасових переселенців з України.

«Динаміка війни вимагає готуватися до різних рішень. Уряд також розглядає сценарій, коли ще одна хвиля біженців прибуде до Польщі. Хоча поки такої перспективи ми не бачимо, адже українці докладають багато зусиль, щоб якомога більше людей залишалося вдома», — сказав уповноважений у справах біженців з України.

Раніше Заборона розповідала про дві програми грошової допомоги українцям у Польщі від благодійних неурядових організацій. За кожною з них можна отримати по 2 100 або 1800 злотих.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій