Польща змінила ПДР і штрафи: деякі норми відрізняються від українських
- Під час дії статусу захисту їздити з українськими документами по країні можна без обмежень або скласти іспити й отримати польські права.
- З липня-2023 у Польщі набули чинності оновлені норми для водіїв. Частину правил пом’якшили, але санкції за порушення посилили.
- За систематичне перевищення швидкості чи інші дрібні правопорушення можуть забрати права.
Більшою мірою зміни стосуються штрафів — суми за деякі види порушень суттєво зросли. Вони більші за українські щонайменше в три рази. Також ввели обмеження на обгін для великих вантажівок. З позитивного — зміни у системі накопичення штрафних балів (їх списуватимуть раніше).
Заборона розповідає про ключові зміни в ПДР з середини літа 2023 року.
Правила для водіїв у Польщі: за що можуть оштрафувати
У країні з липня-2023 набули чинності оновлені норми для водіїв. Серед іншого, видозмінили систему накопичення штрафних балів, пише Visit Ukraine.
Така є майже у кожній європейській країні. Це працює так: незначне порушення, за яке було виписано штраф, наприклад, перевищення швидкості, рахується як певна кількість балів. Коли їхня кількість досягає визначеного ліміту — права забирають.
Ліміти такі:
Читати більше новин в Telegram- 24 бали — для водіїв із досвідом керування понад один рік;
- 20 — для водіїв із досвідом керування менш як рік.
За що яку кількість нараховують:
- поворот на автомагістралі у неналежному місці — 12 балів;
- відмова у створенні водіями вільного простору для транспортних засобів екстреної допомоги та надання їм пріоритету — п’ять;
- розворот у неналежному місці — п’ять;
- ненадання дороги пішоходу в житловій зоні — від восьми до 15;
- рух по тротуару — вісім;
- обгін на пішохідних переходах і безпосередньо перед людьми — 15;
- керування транспортним засобом у стані алкогольного чи наркотичного сп’яніння — 15;
- ненадання допомоги потерпілим у ДТП — 15 балів;
- неправильне перевезення дітей — 15 балів;
- перевищення швидкості — від одного до 15 (збільшується за кожні 10 км перевищення).
Періодично ці бали списуються. Раніше це відбувалося раз на два роки, але з липня-2023 їх анульовуватимуть кожні 12 місяців.
Цікаво! В Україні, попри поширену думку, така система досі не запущена. Посвідчення водія забирається на розсуд правоохоронців. Обов’язково це роблять у випадках серйозних ДТП чи водіння у стані сп’яніння. За перевищення швидкості штрафи не накопичуються.
Інші зміни для водіїв у Польщі:
- штрафи за відсутність страховки підвищили — водії легкових автомобілів можуть заплатити від 1 440 до 7 200 злотих (3 239-66 196 грн) і залежності від періоду, на який протерміновано документ. Для вантажівок суми ще вищі — від 2 160 до 10 800 злотих (від 19 859 до 99 295 грн). В Україні у 2023 році розмір штрафу уніфікований і складає 425 грн (подвоюється, якщо не сплатити за два тижні);
- відсутність декларації РСС-3 — її треба подавати тим, хто купив автівку в Польщі. На це дається 14 днів. Штраф за несвоєчасну подачу документа або його відсутність становить від 360 до 72 000 злотих (від 3 312 до 662 455 грн);
- заборона на обгін — на польських дорогах більше не можна здійснювати на автомагістралі обгони на вантажівках категорій N2 (від 3.5 до 12 т) та N3 (від 12 т). Водії цих транспортних засобів мають триматися правої смуги руху. Виключенням є ситуація, коли вантажний автомобіль наближається до транспортного засобу, який рухається зі швидкістю, яка є набагато меншою за встановлену межу для N2 та N3 (наприклад, 10-20 км/год.). В Україні такої норми немає, але велика техніка, наприклад, сільськогосподарська, на вузьких дорогах має пропускати автівки, якщо обійти її неможливо;
- плата за проїзд на автомагістралях — безплатними стали дороги А2 (від Коніна до Стрикува), А4 (від Вроцлава до Глівіце), а також вихідними А1 (Торунь-Гданськ).
Водійські права: як отримати з PESEL UKR
Польща, як і Україна, є підписантом Віденської конвенції про дорожній рух. Це означає, що українці можуть безперешкодно кермувати автомобілем з національними водійськими правами, але обмежений термін.
Останню умову на період дії тимчасового захисту прибрали. Так, навіть якщо закінчився термін дії посвідчення водія, виданого в Україні, воно все одно є дійсним на території Польщі до 31 грудня 2023 року.
Загалом скласти іспити та отримати посвідчення водія у Польщі може будь-хто, якщо має право законно жити в країні (має карту побиту, включно з PESEL UKR). Якщо ви не знаєте польську, складати теоретичну частину іспиту можна англійською або німецькою мовами, а на практичну може бути запрошено перекладача.
Перш за все треба пройти навчання в автошколі (є англомовні). Курс в середньому триває 2-3 місяці. Потім варто записатися до лікаря, який проводить обстеження для майбутніх водіїв, а також зробити фотографії. Паралельно слід записатися до департаменту міста (відділ Комунікації) для створення профілю кандидата на водія (PKK – profil kandydata na kierowcę). Пізніше цей номер буде потрібен під час реєстрації на іспити.
Після навчання спочатку потрібно скласти внутрішні іспити в автошколі, а потім вже записатись до Водійського центру дорожнього руху (WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) для складання зовнішніх екзаменів. Далі буде практичний, на який треба записуватися окремо.
Важливо! Кожен з екзаменів можна здавати безліч разів, але за кожен наступний потрібно платити заново.
Раніше Заборона розповідала про відділення українських ДП «Документ» за кордоном. Там можна відновити втрачені документи, оформити ID-картку та обміняти посвідчення водія, якщо воно було пошкоджене чи втрачене.
Читати більше новин в Telegram