'
Читаєте зараз
Популярні ліки проти COVID-19 викликають нові версії вірусу

Популярні ліки проти COVID-19 викликають нові версії вірусу

Анастасія Бодюл
  • Таблетки молнупіравір з’явилися у 2021 році: першою їх дозволила використовувати Велика Британія. 
  • Молекули ліків вбудовуються у вірусну РНК та спричиняють її мутацію. Це запобігає розмноженню хвороби та знижує ризик ускладнень.
  • Терапію з молнупіравіром призначають пацієнтам з особливої групи ризику, найбільше — літнім людям.

Генетичні зміни від препарату інколи мають протилежний ефект: вони підсилюють COVID-19. Вірус починає краще ухилятися від імунного захисту, внаслідок чого виникають потужніші варіації захворювання, як-от, Eris, Kraken чи Omicron. 

Заборона розповідає про побічний ефект протиковідного молнупіравіру.


Протиковідна терапія: небезпека

Дослідники виявили, що один із найпопулярніших препаратів для лікування коронавірусу має серйозний побічний ефект. Замість пригнічення хвороби таблетки можуть стимулювати виникнення її нових варіантів, пише The Guardian.

«Молнупіравір призначений для мутації COVID-19 до його повного знищення. Проте інколи вірус може виживати після терапії. Ці мутовані версії поширюються на інших людей і надають більше можливостей для майбутньої еволюції захворювання», — зазначають у виданні.

Вчені проаналізували понад 15 млн геномів SARS-COV-2. З 2022 року у вірусах були виявлені незвичні зміни: їхній генетичний код був значно сильнішим. При цьому в РНК знайшли й характерний слід, що залишає лише молнупіравір.

Читати більше новин в Telegram

Мутації більш поширені в країнах, які використовували найбільшу кількість цих таблеток, — Великобританія, Австралія, США та Японія. Найбільше змін спостерігалося у літніх пацієнтів, яким його виписували з більшою ймовірністю.

Ще раніше дослідження Panoramic від Оксфордського університету виявило, що у деяких випадках препарат знижував рівень вірусу лише протягом першого тижня: через 14 днів показники знову підвищувались. Це стається, якщо ліки створюють мутовані версії, які краще ухиляються від імунного захисту пацієнтів.

Молнупіравір: що за ліки

Противірусний препарат має пряму дію: він блокує фермент, який необхідний шкідливим клітинам для відтворення генетичного коду. Це запобігає розмноженню вірусу та знижує ризик важкого перебігу захворювання.

Таблетки складаються з молекул N-гідроксицитидину: в тілі людини вони набувають здатності вбудовуватися у вірусну РНК. Далі сполука призводить до мутацій у генах SARS-COV-2. Як наслідок, в організмі зменшується кількість його часток, що знижує тяжкість симптомів.

Молнупіравір не використовують для профілактики захворювання: він допомагає лікувати COVID-19 лише після інфікування. Терапія найбільш дієва в перші кілька днів, навіть годин, відколи з’явилися симптоми.

Препарат призначають пацієнтам старшим 18 років, які мають високий ризик важкої форми хвороби. Серед вразливих груп ті, хто:

  • мають надмірну вагу;
  • старші 60 років;
  • хворіють на цукровий діабет;
  • мають серцеві захворювання.

Раніше Заборона розповідала про новий варіант коронавірусу Eris. Головна відмінність субштаму від інших — значно швидше поширення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій