Посмертне донорство в Україні: що змінилося у 2024 році

Анастасія Могилевець
  • Заяву про згоду людина має подати особисто, але бувають винятки.
  • Є низка категорій людей, які не можуть бути донорами після смерті.
  • Трансплантація і медикаменти, які мають приймати пацієнти після пересадки органів чи тканин, в Україні безплатні.

Люди можуть бути донорами крові, кісткового мозку чи нирки й частини печінки, але також існує посмертне донорство, яке практикується і в Україні. Щоб дати згоду на це, потрібно написати відповідну заяву. При цьому рішення можна змінити у будь-який момент і неодноразово.

Заборона розповідає про способи стати посмертним донором, а також про те, які для цього потрібні документи.

Стати донором органів після смерті: які документи потрібні

Щоб стати посмертним донором органів, потрібно надати письмову заяву про свою згоду або незгоду з посмертним донорством. Її можна написати трансплант-координатору в будь-якій лікарні. Знайти адреси центрів, де працюють трансплант-координатори, можна на сайті Українського центру трансплант-координації, в розділі «Регіональні центри».

Далі вашу заяву внесуть до Єдиної державної інформаційної системи трансплантації (ЄДІСТ). Ця інформація є закритою і стає доступною лише тоді, коли людині діагностували смерть головного мозку. Це означає, що ви не зможете стати донором органів у разі біологічної смерті. Більше про це можна прочитати тут.

Щоб подати заяву про посмертне донорство, потрібно:

Читати більше новин в Telegram
  • приїхати до лікарні у час, який визначить трансплант-координатор, щоб власноруч написати таку заяву (зразок цієї та інших заяв, що стосуються посмертного донорства, можна знайти тут);
  • мати з собою документ, що посвідчує особу.

Якщо вам з якихось причин не вдається подати письмову заяву, ви можете повідомити про своє рішення щодо посмертного донорства родичів. Тоді у відповідній ситуації вони зможуть передати побажання трансплант-координатору. Якщо в ЄДІСТ зареєстрована заява про згоду-незгоду на посмертне донорство, ніхто з ваших родичів не може її заперечити.

Важливо! Ви маєте право за життя змінювати свої рішення. Кількість заяв щодо згоди чи незгоди на донорство, які вносяться до ЄДІСТ, не обмежена. Остання заява є вирішальною і нівелює всі попередні.

Посмертними донорами не можуть бути:

  • діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування;
  • люди, визнані недієздатними;
  • ті, чия особистість невстановлена;
  • загиблі внаслідок бойових дій.

Трансплантація органів в Україні: що треба знати пацієнтам

Трансплантація органів та кісткового мозку для пацієнтів із січня 2024 року безкоштовна: її фінансує Національна служба здоров’я України (НСЗУ) в межах програми медичних гарантій. Як наголосили в уряді, Держава забезпечує як лабораторний, так і післяопераційний супровід пацієнтів.

Люди, яким пересадили органи чи тканини інших, зазвичай живуть, як і до трансплантації. Однак для якісного життя їм потрібно постійно приймати ліки, які завадять відторгненню пересадженого органу. Також важливо вчасно проходити перевірки й відповідні медичні обстеження. Пошук пари донор-реципієнт здійснює Єдина державна інформаційна система трансплантації органів і тканин в автоматичному режимі. При розподілі враховуються такі чинники:

  • імунна сумісність донора і реципієнта;
  • ступінь погіршення стану пацієнта;
  • територіальне розміщення медичного центру з вилучення органів відносно до лікарні, де проходитиме трансплантація
  • та багато інших критеріїв.

Раніше Заборона розповідала про мегапрорив у переливанні крові, який здійснили лікарі зі Швеції й Данії. Вони визначили ферменти, що здатні перетворювати кров всіх груп на універсальну для переливання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій