Читаєте зараз
Лікарі здійснили мегапрорив у переливанні крові: які можливості це відкриває

Лікарі здійснили мегапрорив у переливанні крові: які можливості це відкриває

Анастасія Могилевець
  • Дослідники зі Швеції та Данії визначили ферменти, що здатні перетворювати кров всіх груп на універсальну для переливання.
  • Цю органічну суміш виробляють бактерії з кишківника людини.
  • Група крові О (І), що сумісна з будь-якою іншою, не є рідкісною, проте медики стикаються з дефіцитом через її властивості.

Ідея перетворення будь-яких червоних кровʼяних тілець на універсальну групу O не нова. Ще у XX столітті медики намагались здійснити це перетворення, проте безрезультатно. Вченим ще належить зрозуміти, як зробити новий спосіб більш ефективним.

Заборона розповідає про відкриття, яке може значно вдосконалити донорство крові.

Дослідження науковців Швеції й Данії: на що здатні бактерії

Суміш ферментів з людського організму здатна перетворювати кров будь-якої групи — A (II), B (III) чи AB (IV) — на групу O (І), що придатна для переливання кому завгодно. Ці біологічні каталізатори при змішуванні з еритроцитами можуть знищувати антигени A або B. Таким чином червоні кровʼяні тільця стають універсального типу О, пише науковий журнал Nature.

Корисні ферменти виявили у 2019 році. Ґрунтуючись на попередніх експериментах колег, науковці відібрали кілька ферментів-кандидатів, вироблених кишковою бактерією Akkermansia muciniphila. Данські й шведські дослідники протестували 24 ферменти, обробивши ними сотні зразків крові. Каталізатори виявилися дуже ефективними та продемонстрували позитивні результати.

В майбутньому необхідно буде ще попрацювати над вдосконаленням методу знищення антигена А, кажуть скандинавські вчені. Поки залишається загадкою, чому невелика частка еритроцитів досі перехресно реагує з плазмою групи O (І). Крім того, у 2022 році біологи використали подібну стратегію з використанням різних ферментів. Так вони намагались у лабораторних умовах перетворити групу крові донорських легень з А (II) на універсальну О (І).

Читати більше новин в Telegram

Експеримент з ферментами кавових зерен: чому провалився

Лікарі намагаються навчитись змінювати групу донорської крові принаймні з 80-х років минулого століття. Так, перший подібний метод презентували в 1982 році. Ініціатива належала вченим Нью-Йоркського центру крові. Вони використовували фермент, добутий із зелених кавових зерен. Виявилося, він міг позбавляти еритроцити групи B їхнього антигена.

Працювало це приблизно так: рослинний фермент був здатний видалити молекули цукру з поверхні клітин типу B, перетворюючи їх на клітини типу O. Очільник експерименту Джек Гольдштейн запевняв, що зелену каву використовували таким чином з 1950-х років. Проте, коли його використовували в попередніх дослідженнях, мембрана еритроцитів була пошкоджена, а метаболізм клітин порушувався.

В підсумку цей фермент видався не надто ефективним, що не дозволяло широко застосувати метод у медицині. Лікарі мали сумніви щодо безпечності цього способу. З невідомих причин донорська кров іноді залишалася несумісною з реципієнтами, навіть попри те, що донорські клітини були позбавлені майже всіх антигенів.

Універсальна група крові О (І): в чому її особливість

Група крові (ГК) – генетично наслідувані ознаки, що не змінюються протягом життя. Наявність у людей різних ГК зумовлена генетичними чинниками, які містяться у довгому плечі 9-ї хромосоми. Відрізняються групи крові залежно від наявності й типу антигенів, які розміщені на еритроцитах. Два різновиди таких молекул на їхній поверхні умовно позначають як A і B. Типові їхні комбінації формують чотири групи крові: О (I), А (II), В (III), АВ (IV). Отже, кров групи O не має ні A-, ні B-молекул.

Саме від молекул-антигенів залежить сумісність донора з реципієнтом. Це важливо для безпечного переливання крові та трансплантації органів. Імунна система людина, які ніколи раніше не взаємодіяла з антигенами А чи В, атакуватиме й знищуватиме ці клітини, щойно вони потраплять в організм. Це може загрожувати здоровʼю та навіть життю реципієнта. Таким чином, кров різновиду O (І) умовно безпечна для будь-якого пацієнта, який потребує переливання.

За статистикою, перша група крові (0) найпоширеніша: її має 33.5% населення Землі. Найменш поширена четверта група (АВ) – лише 5%. Втім, через великий попит у медицині запаси цього ресурсу швидко вичерпуються. Проблема постає особливо гостро в екстрених випадках, коли лікарі мають негайно рятувати людину, не знаючи її групи крові.

Раніше Заборона розповідала про виявлення лікарями в США незвичних симптомів сифілісу. На третій стадії інфекція може бути смертельною.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій