Читаєте зараз
Поставити хрест на УПЦ МП: чи реально це зробити в Україні зараз

Поставити хрест на УПЦ МП: чи реально це зробити в Україні зараз

Ilona Kivva
Автор:
  • Рада національної безпеки дала зелене світло на припинення роботи Української православної церки Московського патріархату.
  • Законодавство України дозволяє заборонити можна тільки діяльності релігійних організацій, однак УПЦ такою не є.
  • Можуть ухвалити новий закон, але у Конституції прописано, що діючі документи не можуть суперечити один одному.

В Україні можуть повністю заборонити діяльність православної церкви Московського патріархату. Причиною офіційно називається робота в інтересах ворога. Після проведення обшуків, введення санкцій і вручення підозр одіозним лідерам уряд має розробити відповідний законопроєкт. Вже очевидно, що легким розчерком поставити хрест не вийде: в законодавстві не передбачено визначення Української православної церкви як організації, а це фактично унеможливлює заборону.

Заборона розповідає про державні кроки для закриття УПЦ МП та яка є альтернатива.


РНБО хоче закрити Московський патріархат

Кабінет міністрів має внести на розгляд Верховної Ради законопроєкт щодо унеможливлення діяльності в Україні релігійних організацій, вплив на які має Російська Федерація. Зокрема, йдеться про Українську православну церкву Московського патріархату. Відповідне доручення дала уряду Рада національної безпеки та оборони, заявив Володимир Зеленський.

Також РНБО доручила Державній службі з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС), яка займається реєстрацією релігійних організацій, перевірити статут УПЦ на приналежність до Московського патріархату. Тобто знайти цьому документальне підтвердження. Також президент анонсував реформу ДЕСС: структура отримає нові повноваження, однак які саме, він не уточнив.

«Потрібно підвищення статусу й посилення можливостей Державної служби з етнополітики та свободи совісті. Тому відбудеться реформа цієї структури, яка дасть їй змогу реально захищати права та законні інтереси українців і держави», — сказав Зеленський.

Читати більше новин в Telegram

Крім того, СБУ, Нацполіції та іншим правоохоронним органам доручили перевірити релігійні організації, що діють в Україні, на зв’язки з російськими спецслужбами і застосувати персональні санкції проти окремих представників.

Так, РНБО 2 грудня 2022 року вже ввела санкції проти намісника Києво-Печерської Лаври Павла (Лебедя) і ще близько десятка священнослужителів УПЦ МП, переважно із окупованих Росією територій, пише «Українська правда» з посиланням на власні джерела.

Заборонити Українську православну церкву законом неможливо

В українському законодавстві чітко прописані умови припинення діяльності релігійної організацій. Зробити це можна виключно у судовому порядку.

Які можуть бути підстави:

  • порушення права на свободу совісті. Наприклад, примушування когось визнати ставлення до релігії, брати участь у богослужіннях, релігійних обрядах тощо;
  • приналежність церкви до держави. Церква має бути відокремлена і не може виконувати жодних державних функцій чи втручатися у фінансову або політичну сфери;
  • порушення угод, договорів на користування державним майном, переданим у використання: історичних будівель (церков, соборів, визнаних історичною спадщиною тощо);
  • посягання на життя, здоров’я, свободу і гідність людини через проповіді чи обряди (жертвоприношення, пропагування самогубств тощо);
  • порушення порядку проведення богослужінь, церемоній, релігійних походів тощо;
  • спонукання людей до ігнорування їхніх конституційних обов’язків (порушувати закони, не сплачувати податки тощо);
  • вчинення керівництвом релігійної організації злочинів (лише у випадку, що він доведений, наприклад, у суді).

Однак на практиці заборонити УПЦ МП у такий спосіб неможливо, кажуть релігієзнавці, бо УПЦ та УПЦ МП не є офіційно зареєстрованими як єдина організація.

В Україні такими є тільки: 

  • релігійні громади;
  • центри і управління;
  • монастирі;
  • духовні навчальні заклади;
  • братства;
  • місіонерські товариства (місії);

«УПЦ МП заборонити неможливо, оскільки юридично зареєстрована єдина релігійна організація з такою назвою не існує, як і УПЦ. Натомість є сотні парафій, єпархіальних управлінь, монастирів, а також Київська митрополія, які відзначають у своїх назвах та реєстраційних документах належність до Української православної церкви», — пояснив релігієзнавець Євген Савісько.

Це означає, що потрібно забороняти кожну організацію, церкву чи монастир, у статуті якої прописана приналежність до УПЦ, і у кожному випадку шукати законні підстави для цього. Ухвалення нового закону не може цього змінити. Відповідно до Конституції, діючі закони не можуть суперечити одне одному.

Московський патріархат можуть виселити з Лаври

Лазівкою може стати ще одне з доручень РНБО, принаймні у випадку з Києво-Печерською Лаврою: перевірка правових підстав і дотримання умов користування релігійними організаціями майном, яке перебуває на території історико-культурного заповідника.

Знайдені при обшуках молебні за Патріарха РПЦ Гундяєва, який благославляє вбивати українців, на території Свято-Кирило-Мефодіївського жіночого монастиря Мукачівської єпархії УПЦ (МП) на Закарпатті. Фото: СБУ

«Частина парафій МП в Україні користується історичною та культурною спадщиною. Це реальні механізми впливу, й не потрібно для цього ухвалювати нові закони. Наприклад, щодо Києво-Печерської лаври, це взагалі легко зробити. Щонайменше вони порушили договори оренди, будуючи нові споруди в буферній зоні ЮНЕСКО. А якщо згадати, як священники лаври ставилися до коронавірусних обмежень з 2020 року, перетворивши її на осередок розповсюдження інфекції, можна було б говорити про ліквідацію цієї конкретної релігійної організації», — зазначає релігієзнавець Дмитро Горєвой.

Раніше Заборона розповідала про скандальний інцидент у головному храмі столиці України 12 листопада та обшуки СБУ через 10 днів.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій