'
Читаєте зараз
Спів за Росію, ДРГ та зброя. СБУ взялася за УПЦ МП 

Спів за Росію, ДРГ та зброя. СБУ взялася за УПЦ МП 

Ilona Kivva
Автор:
  • 12 листопада під час богослужіння відвідувачі монастиря проспівали молебень за Росію.
  • Священика, який вів літургію, відсторонили, але причетності до інциденту не визнано.
  • Лавра належить до Української православної церкви Московського патріархату.

Служба безпеки України розпочала розслідування у справі про співи у монастирському комплексі, які відверто прославляли Російську Федерацію. Такі дії можна прирівняти до глорифікації держави-агресорки, за це передбачено три варіанти покарання. 22 листопада правоохоронці приїхали шукати заборонені предмети та диверсантів: в Лавру та декілька інших відомих релігійних осередків.

Заборона розповідає подробиці скандального інциденту у головному храмі столиці України 12 листопада та обшуки СБУ через 10 днів.


Інцидент у Лаврі 12 листопада

У Києво-Печерській лаврі під час богослужіння 12 листопада 2022 року відвідувачі храму заспівали пісню «Звон плывёт, плывёт над Россиею, пробуждается матушка-Русь». Відео інциденту опублікував у мережі священник Православної церкви України Михайло Омелян. Ролик, за його словами, зняв випускник Київської православної богословської академії, який був у Лаврі у цей момент.

Відео поширилося мережею та спричинило скандал. Тільки через два дні намісник лаври митрополит Павло факту не визнав, але заявив, що отця Захарія, який правив літургію, відсторонили від богослужінь.

«Виклали в інтернет, нібито в Лаврі ми молимося за Росію і тому подібне. Це є факт неправдивий. Під час літургії ми молимося до Бога за нашу державу, за наше військо… Пісня, що лунала на відео, є не богослужбовим піснеспівом, а світською піснею. Вона лунала за ініціативою мирян, втім буде строга заборона отця Захарія служити літургії, а також звершувати ці молебні», — сказав він.

Читати більше новин в Telegram

Скандал у Лаврі: СБУ відкрила справу

Правоохоронці розпочали розслідування у справі щодо співів у київському храмі.

«Служба безпеки відкрила кримінальне провадження за фактом інциденту, що стався 12 листопада 2022 року. Тоді під час богослужіння у храмі звучали тези пропагандистського характеру, що вихваляють “русскій мір”. Наразі усі матеріали скеровані для проведення відповідних експертиз», — заявили у службі.

Слідство розпочали за статтею 436-2 Кримінального кодексу України, а саме — за першою її частиною: виправдовування, визнання правомірною, заперечення збройної агресії РФ проти України та глорифікація (прославлення) тих, хто вчиняє цю агресію. Тобто під санкції статті підпадає як прославлення російських військових чи політиків, так і держави-агресорки в цілому.

За порушення цієї норми передбачені три види покарання:

  • виправні роботи — до двох років;
  • арешт — до шести місяців;
  • позбавленням волі — до трьох років.

«Ті, хто в умовах повномасштабної війни, яку розв’язала Росія проти України, чекає на “пробудження матушкі-русі”, мають розуміти, що це шкодить безпеці та інтересам України та наших громадян. І ми не допустимо таких проявів», — заявив керівник СБУ Василь Малюк.

Обшуки в Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві: 22 листопада

Представники Служби безпеки, Національної поліції та Національної гвардії в межах протидії підривній діяльності російських спецслужб в Україні зранку 22 листопада провели обшуки в Лаврі.

«Зокрема, враховуючи збройну агресію РФ, зростає ризик вчинення терористичних актів, диверсій, захоплення заручників, особливо в місцях великого скупчення громадян», – прокоментували в СБУ.

Обшуки проводяться для:

  • недопущення використання Лаври як осередку «русского мира»;
  • перевірки даних про використання приміщень УПЦ для переховування диверсійно-розвідувальних груп, іноземних громадян, зберігання зброї тощо;
  • убезпечення населення від провокацій і терористичних актів.

«Усі дії відбуваються в межах чинного законодавства. Наголошуємо, що у своїй діяльності СБУ дотримується принципу неупередженості до діяльності будь-якої релігійної конфесії та поважає право кожного громадянина на свободу світогляду і віросповідання, як це визначено Конституцією України», – підкреслили в СБУ.

Обшуки у церквах УПЦ МП: що знайшла СБУ

Служба безпеки України завершила контррозвідувальну операцію, яку проводила на територіях Свято-Успенської Києво-Печерської Лаври у Києві, Корецького Свято-Троїцького монастиря та у Сарненсько-Поліської єпархії УПЦ на Рівненщині. Так, було проведено обшуки у 350 приміщеннях та перевірено 850 людей: деяких з них допитали на поліграфі, повідомили в СБУ.

«Серед них були не лише громадяни України, а й іноземці, зокрема громадяни РФ, що перебували на території об’єктів. Деякі з них при перевірці документів надали паспорти та військові квитки СРСР, взагалі не мали оригіналів документів, а лише їх копії, або ж мали паспорти громадян України з ознаками підробки чи пошкодження. Наразі щодо них здійснюється поглиблена перевірка», — розповіли у службі.

Зокрема, на території Києво-Печерської Лаври знайшли чоловіка, який може бути причетним до діяльності в Україні проросійського інформаційного агентства «Антван». Він є довіреною особою власника однойменної російської компанії «ANTVAN GROUP» Олександра Орлова, який мав ресторанний бізнес в країні.

Також правоохоронці знайшли:

  • проросійську літературу, яка використовується для пропаганди «русского мира»;
  • готівку на загальну суму понад 2 млн грн, більше ніж $100 000 та кілька тисяч російських рублів.

Раніше Заборона розповідала про історію суперечок щодо демонтажу скульптури Катерини II в Одесі. Після п’яти місяців скандалу міська влада таки ухвалила рішення про знесення.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій