'
Читаєте зараз
Постковідний сезон. Як до Грузії повертаються туристи

Постковідний сезон. Як до Грузії повертаються туристи

JAMnews
Постковідний сезон. Як до Грузії повертаються туристи

У Грузії почався літній туристичний сезон. Після кризового періоду, зумовленого пандемією коронавірусу, цього року іноземні туристи дістали можливість відвідати Грузію. Незважаючи на те, що подорожувати стало складніше, а в Грузії все ще діють деякі обмеження (комендантську годину скасували лише 1 липня), в країну вже почали приїжджати перші гості. Їх з нетерпінням чекали підприємці, зайняті у сфері туризму, незалежно від масштабів бізнесу. Власники невеликих кафе або ресторанів, маленьких хостелів або великих розкішних готелів однаково відповідають на запитання, чого очікують від цього туристичного сезону, — вони сподіваються вижити. Видання JAMnews написало про те, що відбувається в туристичній Грузії, — публікуємо їхній матеріал.


Червень у Батумі — саме початок сезону. У місті прекрасна погода. На радість відпочивальників, в останні дні не було дощів.

Особливо раді діти. «Тату, глянь, як я плаваю», — кричить білявий хлопчик з води батькам, які сидять під парасолькою і фотографують дитину.

Як місцеві, так і іноземні туристи із задоволенням позують на тлі моря, просять одне одного сфотографувати їх, невимушено спілкуються.

Відпочинок, розваги, нові знайомства, красиві фотографії, сонячні пляжі, місцева кухня — все це чекає туристів у цьому місті, яке розташоване за 360 кілометрів від Тбілісі і приваблює гостей своєю інфраструктурою і культурним різноманіттям.

«Мені більше подобається тут, ніж на батьківщині. Тут море, гори — практично рай для туристів», — каже JAMnews Тетяна, яка чотири роки тому переїхала до Грузії з України.

Вона говорить, що скучила за натовпами туристів, які надають Батумі живого ритму й енергії. «У мене таке відчуття, що туристичний сезон ще не зовсім почався», — каже вона, обводячи поглядом напівпорожній пляж.

Народу на Батумському бульварі дійсно небагато. Люди вільно катаються на велосипедах і самокатах.

Як приїхати до Грузії?

Повітряні кордони для іноземних громадян Грузія відкрила з 1 березня, а сухопутні — з 1 червня.

Згідно з інформацією Міністерства закордонних справ Грузії, станом на 5 липня іноземці, які пройшли повний курс вакцинації, можуть без жодних додаткових вимог прилетіти до Грузії літаком. У разі ж перетину сухопутного кордону вакцинований турист повинен додатково мати при собі негативний результат тесту на коронавірус, зроблений за 72 години.

У разі відсутності щеплення іноземець має заздалегідь зареєструватися онлайн і заповнити форму за покликанням. Під час перетину кордону він має надати тест з негативним результатом на коронавірус, а протягом трьох днів пройти за свій рахунок ще один тест.

Виняток діє тільки для громадян Індії або мандрівників, які побували в цій країні в останні 14 днів. Окрім тесту, вони зобов’язані пройти 14-денний карантин своїм коштом.

Однак грузинська влада попереджає мандрівників, що правила в’їзду можуть змінюватися залежно від епідемічної ситуації. Стежити за режимом, що діє для іноземців у Грузії, можна, зокрема, на сайті МЗС Грузії.

Станом на початок липня в Грузії було знято майже всі введені до цього обмеження. Скасовано комендантську годину, а також вимогу про обов’язкове носіння масок на вулиці. Однак у закритих приміщеннях і транспорті маски все ще обов’язкові.

Ресторани відчинені, але працюють тільки до 00:00.

Згідно зі статистикою, в червні 2021 року Грузію відвідали 146 тисяч туристів. Що на цілих 287% вище від показника червня 2020 року. Але це на 80% менше, ніж у червні 2019-го.

Загалом 2019 року, який став рекордним для Грузії, країну відвідало понад 9,3 мільйона іноземців. У 2020 році, після початку пандемії, кількість візитерів скоротилася більш ніж на 90%.

Сезон розпочався

Молодий хлопець у центрі Батумі торгує сувенірами, мініатюрними іграшками та біжутерією.

«Ми тут торгували і минулого року, тоді я так само допомагав сім’ї, але це був поганий рік. Кажуть, цього року приїде більше відпочивальників, і ми теж цього чекаємо. Ми поставили ще один прилавок за 200–300 метрів звідси, моя мама там торгує», — говорить він.

З ресторану поруч долинає музика. Тут особливо багатолюдно. Обслуговчий персонал зустрічає гостей біля сходів ресторану і проводжає до столиків. Музиканти грають джаз.

«Наш ресторан дуже завантажений. Це тому, що у нас дуже великий відкритий простір. Клієнти уникають замкнутих приміщень. Тому ми вирішили зробити акцент на комфортному середовищі просто неба», — говорить Іраклі Таварткіладзе, співвласник ресторану «Веранда Акрополь».

Він відкрив ресторан у 2019 році і, як він сам каже, відтоді весь час натрапляє на труднощі.

«Тоді, як ви пам’ятаєте, Росія закрила кордон, була «ніч Гаврилова» [заворушення в Тбілісі через візит депутата Держдуми Росії Сергія Гаврилова, через які Росія припинила повітряне сполучення з Грузією] і супутні труднощі. У той час про наш ресторан поки не знали. У 2020 році вже була пандемія, і у нас були в основному грузинські клієнти. Цього року до нас приїжджають і іноземці, і можна сказати, що в порівнянні з 2019 роком роботи у нас втричі більше».

Оптимізм Іраклія базується на поступовому зростанні кількості туристів.

Найбільше туристів на Батумі П’яца — ця площа, що відкрилася 2010 року, розташована в центрі міста і виконана в італійському стилі — з вітражами, мармуровою мозаїкою і великим простором між будівлями.

«Мозаїка була створена за оригінальним ескізом [грузинської художниці] Наталі де Піта-Аміреджібі», — розповідає гід групі російськомовних туристів.

Селище Капровані розташоване за 47 кілометрів від Батумі, на березі Чорного моря.

«У нас заброньований весь червень і липень, в основному це іноземці. Ми також чекаємо і місцевих клієнтів, які зробили бронювання в травні», — розповідає Ека Тавдумадзе, засновниця Family Nest в Капровані.

У 2019 році Ека з чоловіком взяли великий кредит у банку і побудували три однакові котеджі на березі Чорного моря.

Бордові котеджі, відокремлені один від одного огорожею з чагарнику, привертають увагу ще з дороги. Спочатку котеджі не планували відділяти один від одного, але пандемія диктувала свої правила — було вирішено ізолювати котеджі для безпеки гостей.

«Минулого року всі іноземні бронювання було скасовано, і ми практично залишилися на нулі, але з кредитом. Ми думали, що виходу немає, але вижили завдяки тому, що грузинські клієнти вирішили провести відпустку в нас», — розповідає Ека.

У котеджах Капровані зараз відпочивають туристи з Росії.

Катерина Чегамова каже, що вони з друзями спочатку не могли вирішити, куди поїхати — в Туреччину чи Грузію.

«Ми не шкодуємо про те, що вибрали Грузію. Погода хороша, море красиве. Спочатку ми зняли тут будинок на два дні, потім вирішили залишитися, тому що він нам дуже сподобався. Хороший пляж, далеко від міського шуму, котеджі зручні», — каже Катерина, яка відпочиває в Капровані з сином.

Як каже Тамар Каікацишвілі, перший заступник голови Департаменту туризму і курортів Аджарії [автономної республіки у складі Грузії з центром у Батумі], туристичний сезон офіційно відкрився 15 червня, хоча іноземні гості почали приїжджати в регіон ще з квітня.

«На нинішньому етапі в Батумі в основному літають рейси з Ізраїлю, України, Білорусі, Казахстану, Туреччини та Саудівської Аравії, але незабаром до цього списку додадуться Об’єднані Арабські Емірати, Вірменія, Польща і країни Балтії», — говорить Каікацишвілі.

За її словами, цього року гостей Аджарії чекають нові туристичні пам’ятки, такі як Каньйон в Учхо, екстремальна велодоріжка в Кеда-Шуахеві, нові місця для пікніків у Чірухі, Капніставі і селі Шуамта.

«Крім того, мандрівники зможуть здійснити подорож за новими туристичними маршрутами в ущелину Горджомі, ущелину Чвана-Кінтріші і Капніставі. Всі чотири національні парки та охоронювані території в регіоні офіційно відкриті для відвідувачів».

Незважаючи на відновлення польотів і поступове пом’якшення правил, люди, що працюють у туристичному бізнесі, як і раніше вважають, що говорити про прибуток ще рано.

«Щоб відшкодувати збитки, завдані під час пандемії, знадобиться приблизно два-три сезони, таких як зараз», — говорить генеральний менеджер готелю Best Western Premier Batumi Темур Зоідзе.

Цей готель працює в основному для іноземних туристів, тому 2020 року, коли в країні оголосили надзвичайний стан через пандемію, всі бронювання були скасовані. Понад рік готель був закритий, водночас зазнаючи великих витрат.

Історії великих або маленьких готелів, які пережили кризу, схожі. Деякі просто закрилися. Кафе, бари і ресторани пережили не менш важкий період.

Хто і як пережив пандемію?

Більшість туристів, які приїжджають у літній сезон, рідко відвідують Грузію так, щоб побачити тільки одне місто. Велика частина з них, принаймні, паралельно з відпочинком на морі або в інших регіонах, обов’язково відвідує Тбілісі.

Хоча на перший погляд історична частина Тбілісі зараз сповнена туристів, кафе, барам, ресторанам і готелям поки не доводиться розраховувати на вихід з кризи.

«До пандемії тут було багатолюдно. У нічні години було не проштовхнутися. Коли ми організовували заходи по п’ятницях, люди навіть стояли на сходах і чекали, коли звільниться місце», — розповідає Маріам Чахава, власниця бару в історичному районі Тбілісі Сололаки.

У будинку, де розташований бар, жив відомий грузинський актор, режисер і драматург Валеріан Гунія. Ось чому бар, який відкрився на території об’єкта культурної спадщини, назвали «Валіко».

Під час пандемії господарям бару довелося поєднувати роботу барменів, офіціантів і прибиральниць, щоб бізнес залишався на плаву. У 2020-му і 2021 роках ресторанам і кафе довелося працювати з обмеженнями і з великими «перервами». Остаточно дозволили приймати відвідувачів всередині приміщень тільки 1 червня.

«14 березня до нас прийшли з поліції і попередили, що нас закривають. Ми не знали, як довго це триватиме, місяць минув, два місяці минули… Нам довелося економити, і це позначилося на кількості співробітників. Я та інший співвласник робили все самі», — каже Маріам.

За її словами, виторг у порівнянні з 2019 роком впав на 90%. Знецінення національної валюти ларі також створює проблему, оскільки ціна оренди приміщення нараховується в доларах.

У «Нашого бару», оформленого в мінімалістському стилі, який теж розташований у старому Тбілісі, — ті ж проблеми. Його власниця Ето Шавшишвілі каже, що пережити кризу вдалося завдяки орендодавцю — під час локдауну він зробив знижку на орендну плату.

«Ми платили стільки, скільки могли, по частинах. Це допомогло нам не опинитися в мінусі в момент відкриття. На жаль, не всім кафе і барам пощастило», — говорить Ето.

Дійсно, якщо у 2019 році, гуляючи старою частиною Тбілісі, на кожному кроці можна було побачити кафе, бар, ресторан або хостел, то тепер перехожим на очі в основному трапляються написи на закритих об’єктах — «продається» або «здається».

Менша кількість об’єктів створює проблеми для тих, хто відкритий, — як кажуть власники, через меншу різноманітність місто стає менш цікавим для туристів.

«Приїжджало багато туристів, яких приваблювала різноманітність, і вони дізнавалися більше про нашу культуру, поговоривши з гостями в барі. Так вони отримували більше задоволення. На жаль, зараз туристів не так багато, як раніше», — говорить Ето.

На відсутність туристів скаржаться і магазини, покупцями яких в основному є іноземці. Наприклад, винні магазини. Власниця одного з таких об’єктів досі не може дозволити собі найняти працівників.

«Ми на 100% залежимо від туристів. Щоб хоч якось вижити, нам потрібен дуже великий потік. Те, що ми робимо зараз, не називається бізнесом. Власне, ми боремося за виживання. У мене було два магазини, і я вільно з ними управлялася, але сталося те, що сталося. Я зрозуміла, що нас не може залишатися стільки, скільки було. На жаль, мені довелося звільнити всіх працівників і закрити один магазин. Ніхто не підтримував нас, я не отримувала ніякої допомоги», — розповідає Ніно Онашвілі.

Намагаються вижити і хостели, і невеликі готелі. Господиня сімейного готелю «Бетлемі 25» Мака Геловані прикрашає двір, виставивши квіти в горщиках, столи і стільці.

«Пандемія створила безліч труднощів. Звичайно, передусім це фінансовий бік. Немає такого власника бізнесу, у якого не було б банківського кредиту. Начебто банки дали відтермінування, але на практиці ми все одно маємо втрати, тому що за ті місяці, які ми не платили, борги додавалися», — розповідає Мака.

В її готелі сімейного типу вже є кілька іноземних гостей, хоча, за її словами, в порівнянні з попередніми роками це не можна вважати роботою.

«Ми відкрилися заново, заново набираємо гостей по одному. Старі гості нам як і раніше пишуть, планують приїхати. Але це для них стало дорожче. Подорожчали квитки, для тих, хто не вакцинований, потрібні тести, і все це обходиться дорого. Ми, звичайно, сподіваємося на краще, але ніхто не знає, що буде».

Надії — чи відродиться туризм?

За рік до пандемії коронавірусу Всесвітня рада з економіки і туризму (WTTC) опублікувала звіт, у якому вказано, що сектор туризму і подорожей Грузії створив 483 тисячі робочих місць — це не тільки зайняті в секторі харчування і розміщення, але взагалі всі люди, які беруть участь у створенні і роботі індустрії туризму. Того ж року Грузія посіла 78-ме місце у світі за прямою зайнятістю у сфері туризму і подорожей.

У 2018 році частка працівників, зайнятих у сфері туризму і суміжних областях в Грузії, становила 7,8%, Грузія посіла за цим показником 29-те місце серед 145 країн світу. Що стосується самого туризму, то в цій сфері безпосередньо створено 140,3 тисячі робочих місць.

Автори дослідження тоді заявили, що ці цифри ростимуть в середньому на 2% найближчими роками, хоча пандемія змінила реальність, і закриття об’єктів або скорочення персоналу позначилося на всіх цих цифрах.

Тепер, коли кордони Грузії вже відкриті, очікування уряду оптимістичні, але в.о. голови Національної адміністрації з туризму Медея Джаніашвілі вважає, що на повне відновлення потрібен час.

«2019 рік був безпрецедентним з точки зору туризму, це було дуже значне зростання, тому ми прогнозуємо повне відновлення до 2023 року», — пояснила Джаніашвілі.

Як поїхати до Грузії з України?

Для українців діють такі ж правила в’їзду, як і для громадян інших країн. Якщо у мандрівників з собою є документ, який підтверджує проходження повного курсу вакцинації проти коронавірусу або ж негативний ПЛР-тест, то вони можуть в’їхати через митно-пропускні пункти на кордонах з Росією, Вірменією, Азербайджаном або Туреччиною.

Якщо у вас немає повної вакцинації, тест на коронавірус потрібно здати за 72 години до перетину кордону. Коли в’їдете на територію, на третій день потрібно буде здати ПЛР-тест повторно.

В України безвізовий режим з Грузією — тому в’їхати можна за біометричним закордонним паспортом. Водночас ви можете перебувати в Грузії протягом року без дозволу на проживання або віз.

Якщо ви в’їжджаєте на територію Грузії своїм автомобілем, необхідно мати водійські національні або міжнародні водійські права і документи про право володіння автомобілем. Якщо ви не ввозите транзитом якийсь вантаж у країну, то податків на користування грузинськими дорогами з вас не візьмуть. Ще в Грузії заборонені тоновані вікна і їзда без пристебнутого ременя безпеки.

Якщо вам у подорожі знадобиться невідкладна медична допомога, ви можете отримати її в Грузії безкоштовно. Однак за подальше амбулаторне лікування доведеться заплатити. Але якщо у вас є туристичний страховий поліс — усе оплатить страхова. Телефон невідкладної допомоги — 112.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій